Zniszczone dzieciństwo

2010-01-01
2008-09-18
Marta Komorowska
przemoc dziecko rodzina molestowanie

Shy Keenan jest kobietą którą spotkały chyba wszystkie najgorsze rzeczy jakie tylko mogłoby się przydarzyć dziecku.
Książka ,,zniszczone dzieciństwo" dobitne pokazuje jak obrzydliwymi potworami potrafią być ludzie oraz jak bardzo system mający za zadanie ochraniać dzieci takie ja Shy zawiódł gdy był najbardziej potrzebny. Ta książka to biografia stworzona przez dorosłą już kobieta która potrafiła podnieść się po tych wszystkich traumatycznych przeżyciach oraz potrafiła zawalczyć o sprawiedliwość dla siebie. Shy Keenan jest prawdziwą bohaterką gdyż po mimo przeciwności losu postanowiła pomagać dzieciom w podobnej sytuacji do swojej sprzed laty. Książka zdecydowanie nie dla ludzi wrażliwych, zawarte w niej opisy długo po przeczytaniu zostają w głowie.

Najbardziej szokuje to jak bezinteresowna była opieka społeczna, policja czy kuratorzy sądowi. Wszyscy ci uwierzyli że dziewięcioletnia dziewczynka sama sprowokowała dorosłego mężczyznę, a ten uwiedziony przez dziecko chcąc nie chcąc dał jej swojego "penisa do ssania". Shy już na początku dała nam do zrozumienia, że nie wszystko dokładnie pamięta: słowa wypowiedziane przez dorosłych (słowo w słowo) Albo ilu nieznajomych jej mężczyzn ją gwałciło (dostawała silne proszki). Tak jest w każdej tego typu książce opowiadanej, przelanej na papier tragedii, którą ofiary przeszły w dziecinstwie. Wiekszosc z tych kobiet, mezczyzn opowiada swoja historie w dorosłym juz życiu, majac dzisiaj nowe rodziny, swieze wspomnienia itd. Wydaje mi sie ze nie o tu tu chodzi zeby dorosła kobieta pamietala co powiedziala np jak matka, kiedy miała 3-4 lat. Liczy sie przekaz. Te spowiedzi nas edukuja, budza czlowieczenstwo, otwieraja nam oczy na dzialajacy wtedy system. Wielkie brawa dla Shy za to co do dzisiaj robi - Pomagajac skrzywdzonym dzieciom. dajac nadzieje ze jest ktos kto im pomoze, nie pozostana zostawieni sami sobie.

Wstrząsająca historia dziewczynki, która od kiedy sięga pamięcią, zawsze była zaniedbywana przez matkę i od kiedy pojawił się ojczym, wykorzystywana seksualnie przez niego samego i przez jego kumpli. Aż dziw, że nikt jej nie pomógł, a władze, które mogły zatrzymać siatkę pedofili, były ślepe i głuche na krzyk dziecka. Jedyne światełko dobroci to ciocia z wujkiem i przybrani dziadkowie. To dzięki nim mogła poznać smak normalnego dzieciństwa, gdzie są jakieś zasady, miłość i szacunek. Dzięki takim ludziom, Karen znalazła w sobie siłę, by odmienić swój los i jako dorosła kobieta stoczyć walkę z potworami. Dla mnie to bohaterka, która umiała przełożyć koszmar swojego dzieciństwa w wielką sprawę, by już żadne dziecko nie doznało tyle bólu i cierpienia . Żeby pomoc i ochrona trafiała do poszkodowanych, a sprawcy nie czuli się bezkarni i ponieśli konsekwencje.

Straszna. Historia okropna, czytając ją towarzyszyły mi szok i niedowierzanie, że jedna osoba, dziecko może doświadczyć aż tyle zła, że może spotkać na swojej drodze aż tyle złych ludzi.
Ciężko się ją czyta ze względu na ból i cierpienie które bije z każdej strony.

Ciężko się ją czyta ze względu na ból i cierpienie które bije z każdej strony.

Takie osoby, jak ojczym Shy i jego koledzy powinni nie tylko być zamykani w więzieniach, ale także kastrowani. I to nie chemicznie tylko mechanicznie - BEZ ZNIECZULENIA. Być może mój wpis zostanie usunięty z uwagi na okrutną treść, ale takie jest moje zdanie i nie zamierzam go zmieniać.

"Zniszczone dzieciństwo" - opowieść o piekle na ziemi, nadużyciach, wykorzystywaniu, słabych stronach funkcjonowania systemu.

Książka, ze względu na sposób prowadzenia narracji, wywoła u mnie ambiwalentne odczucia i od samego początku kwestionowałam niestety to, co czytałam. Relacja czterdziestoletniej kobiety słowami dziecka (chwyt, by wywołać większe emocje?),precyzyjne przytaczanie wypowiedzi dorosłych, bazujące na wspomnieniach pięciolatka, czy obrazów kojarzonych przez trzylatka (ile tak naprawdę potrafimy odtworzyć z tego okresu życia i z jaką dokładnością?).
Wg mnie równie wstrząsający, ale i bardziej przekonujący byłby odbiór książki, gdyby relację z określonych wydarzeń zdał postronny świadek, np. prokurator lub dziennikarz (podobnie, jak np. M. Szczygieł w "Nie ma" - "Śliczny i posłuszny).

Książka jest bardziej dla osób o mocniejszych nerwach. Musiałam ją czytać z przerwami, bo treść była szokująca. Czytając budziła się we mnie chęć mordu na takich potwornych ludziach, którzy krzywdzą bezbronne dzieci.

Dla ludzi o mocnych nerwach. Opowieść o tym jak ci co powinni stanowić podstawę bezpieczeństwa zniszczyli życie istocie najmniejszej, bezbronne, najbardziej ufającej...

Czy można przeżyć piekło na ziemi już w dzieciństwie? Niestety odpowiedź brzmi: tak, można. Książka naprawdę wstrząsająca do głębi.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania:

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania:

Bardzo poruszająca powieść. na długo zostanie w mojej pamięci. Ale ostrzegam! dla ludzi o mocnych nerwach.

• Pisane przez życie