Skrzywdzona

Wydawnictwo: Hachette
Damaged
literatura faktu
mad28

Mała Jodie jest pełnym agresji dzieckiem, niechcianym i przekazywanym do kolejnych rodzin zastępczych. Jej ostatnią nadzieją jest Cathy Glass, pracownica opieki społecznej. Kobieta, poznając dziewczynkę, powoli odkrywa wstrząsającą historię dziecka skrzywdzonego przez swych najbliższych. Prawdziwa i bardzo trudna historia, po której nie pozostaje się obojętnym.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

talia44 | 2014-05-21
Przeczytana: 20 maja 2014

Kathy Glass jest opiekunką zastępczą.Do jej domu trafia ośmioletnia Jodie,dziewczynka wykorzystywana seksualnie przez swoich bliskich i ich znajomych.
Widzimy nieustanne zmagania Cathy z Jodie,która nie umie nawiązać z nikim kontaktu,jest napastliwa,agresywna i nieprzystępna.
Cathy stara się zapewnić dziewczynce stabilizację i poczucie bezpieczeństwa lecz w psychice dziewczynki dokonały się tak nieodwracalne zmiany,że żadna terapia nie pozwoli jej już wrócić do normalnego życia.
Jestem pełna podziwu dla autorki za jej profesjonalizm i za to,że potrafiła zaofiarować małej Jodie wiele miłości,cierpliwości i zrozumienia często nawet kosztem własnej rodziny.

itysiek_reads | 2017-09-12
Przeczytana: 12 września 2017

Wstrząsająca książka, która plasuje się poza jakąkolwiek skalą oceny, ponieważ przedstawione w niej okrucieństwo przechodzi wszelkie pojęcie i nie podlega ocenie... Cathy Glass pracuje w opiece społecznej i jest zastępczym opiekunem dla dzieci, które z różnych powodów nie mogą zostać w swoich rodzinach. Wnioskuję więc z tego, że to książka oparta na faktach, co klasyfikuje tę książkę w kategorii psychologiczny horror. Historia 8-letniej Jodie to piekło na ziemi, w dodatku zgotowane przez ludzi, którzy z zasady powinny dziecko chronić, kochać i otaczać opieką, tworząc bezpieczną przystań, jaką jest dom. Niestety Jodie nigdy nie doznała czułości i troski ze strony rodziców, a kolejne coraz częstsze przeprowadzki od jednej rodziny zastępczej do drugiej wcale nie polepszają sprawy. Jodie jest w okropnym stanie psychicznym, a jej osobowość rozpada się na strzępy na oczach Cathy, która całym sercem oddaje się opiece nad nią. Ogromny szacunek dla pani Glass za to co robi, książka i...

Iwona | 2015-08-30

Im głębiej poznawałam tę historię, tym bardziej byłam zszokowana i to uczucie towarzyszyło mi do ostatniej strony.

Książka skłania do refleksji nad miłością rodzicielską. Dzieci, których najbliżsi dopuszczają się tak haniebnych czynów, mają w głowach wypaczony obraz tego uczucia, dlatego potrzeba wiele czasu i energii, by skierować myślenie małego człowieka na właściwe tory…

Kasiek | 2015-01-09
Na półkach: Przeczytane, 2015, Biografie
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Przejmująca książka, oparta na autentycznych wydarzeniach. Po przeczytaniu jej nie można zwyczajnie przejść do porządku dziennego. Obrazy przedstawione przez autorkę pozostają w myślach na długo. Historia bezbronnego, niewinnego dziecka, nieodwracalnie skrzywdzonego przez najbliższych wywołuje szereg skrajnych emocji, od złości i odrazy, po łzy wzruszenia. Ogromnie mi żal, że ta historia wydarzyła się w rzeczywistości, i że niestety nie skończyła się dobrze.

Lenalee | 2011-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2011

„Skrzywdzona” jest to książka opowiadająca nam o losach małej Jodie, ośmioletniej dziewczynki, która pod „opieką” swojej rodziny przeszła piekło. Akcja rozgrywa się tuż po tragicznych i wstrząsających przejściach dziewczynki, które niezwykle wpłynęły na jej osobowość. Jodie jest agresywnym, zamkniętym w sobie i pełnym niechęci dzieckiem, którym decyduje się zaopiekować Cathy Glass, opiekunka społeczna, która już niejednemu dziecku pomogła wrócić do życia. Czy tak będzie tym razem? Czy odrobina miłości i ciepła będzie w stanie wpłynąć na małą Jodie i pomóc jej normalnie funkcjonować?

Powieść ta jest lekturą zdecydowanie dla ludzi o mocnych nerwach, ponieważ osoba aż nazbyt wrażliwa raczej nie będzie potrafiła w spokoju przeczytać tej książki. Z resztą chyba nikt by nie potrafił, bo jak można przejść obojętnie wobec takiego zła, które spotkało to małe dziecko? Ostatnio coraz częściej słyszy się czy to w radiu, czy w telewizji o przypadkach, w których molestowane były często jeszcze...

eMMali | 2014-09-23
Przeczytana: 23 września 2014

Aż trudno uwierzyć, że to książka oparta na faktach. Wiele się słyszy w mediach, jak traktowane są dzieci, o pedofilach, ale o skutkach nie mówi nikt. Psychika 8-letniej Jodie jest na poziomie 4-latka, nic dziwnego, za niemowlęcia była bita, co spowodowało ubytki w mózgu. Bardzo powoli się rozwija. Trafiła pod opiekę Cathy, przy której się otwierała i opowiedziała (jak umiała) swoją historię.
Na początku uważałam to dziecko za złośliwego potworka. Jej zachowanie było wręcz bulwersujące, no ale z czegoś to wynikało. Podziwiam ludzi, którzy potrafią dać takim dzieciom wiele miłości, ciepła, cierpliwości i uwagi...

anitus | 2010-10-10
Przeczytana: 10 października 2010

Wstrząsająca, wręcz nieprawdopodobna historia małej dzieczynki skrzywdzonej przez zwyrodniałych dorosłych. Książka jest tym bardziej przerażająca, ze opisująca prawdziwe zdarzenia.

Ewelina | 2011-01-20
Przeczytana: styczeń 2011

Wzruszająca i pełna nadziei a także wstrząsających opisów brutalnego traktowania dziecka.Polecam

Przebudzona | 2017-02-16
Przeczytana: 25 listopada 2016

Nadrabianie zaległości z listopada 2016r w lutym 2017r ;)

Można powiedzieć, że zostawiłam sobie na koniec jedną z NAJTRUDNIEJSZYCH historii, gdy tak czytałam pod rząd twórczość pani Glass.

Naprawdę niektóre sceny, gdy Jodie trafiła pod dach pani Cathy mogą zmrozić krew w żyłach - jak wyjęte z horroru. I nie dziwie się pani Glass, że przy opiece nad Jodie była na wyczerpaniu emocjonalnym, psychicznym i fizycznym, bo jej "przypadek" to był wysysacz energii, a to dlatego, że gdy biedne dziecko poczuło się w końcu po raz pierwszy w życiu BEZPIECZNE rozpoczęło się ODBLOKOWYWANIE WSPOMNIEŃ a to nie było przyjemne, to było KOSZMARNE - dosłownie.

Można spokojnie krzyczeć gdzieżże była zasrana opieka społeczna, że te dziecko MUSIAŁO tak DŁUGO cierpieć i nie móc wyzwolić się spod łap dorosłych!!!

PRZEJMUJĄCA, DRUZGOCĄCA i PRZERAŻAJĄCA opowieść o Jodie.

POLECAM wielbicielom pióra Cathy Glass i prawdziwych historii!!!

Ewa | 2010-09-05
Przeczytana: wrzesień 2010

Lubię czytać. Przeczytałam już w swoim życiu sporo książek - niektóre były ciekawe, inne mniej. Ale po raz pierwszy natrafiłam na pozycję, o której wiem że nigdy nie zapomnę - mimo iż wolałabym, aby nigdy ona nie powstała. Nie potrafię zrozumieć okrucieństwa dorosłych względem tak niewinnej istoty jaką jest dziecko. Książkę powinien przeczytać każdy - dla przestrogi, bo może kiedyś będzie mógł pomóc jakiejś Jodie w swoim otoczeniu.