Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Wstrząsające wyznania Kathy

Tłumaczenie: Paweł Cichawa
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Kathy’s Story
83-89779-62-5
wstrząsające, wyznania, irlandia
Ewa

Przerażające wspomnienia Kathy O’Beirne, kobiety, której życie stało się piekłem. W dzieciństwie doznawała systematycznych upokorzeń ze strony własnego ojca; była wykorzystywana przez starszych kolegów. Niezdolna zwierzyć się komukolwiek ze swego dramatu popadła w apatię, z czasem też pojawiła się agresja. Psychiatrzy uznali ją więc za dziecko niezdolne do życia społecznego. W rezultacie tej diagnozy, jako ośmioletnie dziecko opuściła dom rodzinny, by trafić pod opiekę szeregu instytucji kościelnych i państwowych. Wszędzie tam była bita i upokarzana, zwłaszcza w pralniach u sióstr magdalenek…

Rocinka | 2018-03-08
Przeczytana: 04 stycznia 2011

Resocjalizacja według magdalenek
Trudno uwierzyć, że dziewiętnastowieczny pomysł na resocjalizację młodych dziewcząt i kobiet, jakim były przytułki sióstr magdalenek w Irlandii i Szkocji, mógł funkcjonować w cywilizowanym świecie aż do 1996 roku, kiedy to zlikwidowano ostatni taki przybytek. Były one przeznaczone dla, jak to określano, kobiet niezdolnych do życia w społeczeństwie. Mordercza praca w pralniach miała zaś stanowić pokutę za grzechy. Pensjonariuszki tych zakładów wychowawczych pozbawiano wszelkiej prywatności, poczucia godności osobistej a nawet prawa do opieki nad własnymi dziećmi. Psychiczne i fizyczne znęcanie się. Przerażające wspomnienia Kathy O’Beirne, z której życia uczyniono piekło. Począwszy od upokorzeń w dzieciństwie, poprzez molestowanie seksualne, a skończywszy na pełnych okrucieństwa i cierpienia pobytach w wielu instytucjach kościelnych i państwowych, które zamiast opieki fundowały swoim podopiecznym drogę przez mękę w ramach powszechnie aprobowanego...

ania | 2016-09-17
Przeczytana: 17 września 2016

To co napiszę, jest tylko i wyłącznie moją subiektywną opinią, nie popartą żadnymi dowodami.
Nie chciałabym wyjść na ignorantkę, jednak cała ta historia wydaje mi się być grubo przerysowana i nieprawdopodobna, nie chce mi się wierzyć w taki nieprzerwany ciąg tragicznych zdarzeń i bestialstwa ludzkiego w ciągu jednego życia, ale może po prostu nie pojmuję ogromu okrucieństwa, jakie spotkało jedną osobę.
Podobnie było z Kato-tatą Halszki Opfer. Wstrząsnęła mną ta historia, a potem okazało się, że niekoniecznie była prawdziwa.
Oczywiscie wiem o child abuse u sióstr magdalenek i w innych instytucjach w Irlandii, każdy chyba zna te przerażające fakty, ale tutaj tego jest jakby troche za dużo.
No i matka Kathy, tak przez nią uwielbiana... Która matka, rzekomo tak bardzo kochająca swoje dziecko, pozwalałaby aż tak je krzywdzic?
Jeśli jednak ta historia jest chociaż w części prawdziwa, to bardzo współczuję Kathy i innym krzywdzonym dzieciom w Irlandii.
A sama książka jako książka oceniam...

książek: 1952

Niewiarygodna, ale niestety prawdziwa. Książka wstrząsnęła mną do granic możliwości... Dla osób o mocnych nerwach... Polecam !

Isadora | 2011-02-01
Na półkach: Przeczytane, Pamiętniki
Przeczytana: 01 lutego 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta książka to istny horror ; każdy przymiotnik,którym spróbujemy określić jej tematykę,będzie grubym niedomówieniem.Napisać,że jestem wstrząśnięta - to niedopowiedzenie.Napisać,że jestem przerażona - to za mało.
Niniejsza książka opowiada o tym,w jaki sposób kościół katolicki zgodnie z obowiązującym w Irlandii prawem zgotował piekło na ziemi setkom,a może i tysiącom kobiet czyniąc z nich niewolnice - w dosłownym znaczeniu tego słowa.I nie działo się to w jakiejś odległej przeszłości,ale zaledwie kilkadziesiąt lat temu.
Mam przed sobą wyznania jednej z takich kobiet ; nie wspomnienia,bo te zwykle kojarzą się z czymś przyjemnym,wartym zapamiętania.Wyznania - bo wyartykułowanie potwornych cierpień,jakich doświadczyła ich autorka,tylko je spotęgowało.
Zaczęło się już we wczesnym dzieciństwie - Kathy przyszła na świat w rodzinie,w której niepodzielną władzę sprawował ojciec,domowy tyran i jej kat.Opisy tortur fizycznych i psychicznych,jakie zadawał pięcioletniej córce,są...

malwina | 2013-10-14
Przeczytana: 13 października 2013

"Wstrzasajace wyznania Kathy"... one naprawde sa wstrzasajace. Ksiazka dla ludzi o bardzo mocnych nerwach. Przeczytalam jej polowe po czym musialam odstawic ja na tydzien. Nie dalam rady takmod razu jej dokonczyc.
Plakalam, miotaly mna przerozne uczucia.
Kathy jako mala dziewczynka trafila pod opieke siostr. Tak samo jak jak wiele dziewczynek pod ich skrzydlami byla wykorzystywana fizycznie i psychicznie. Ciagle molestowania i ciaza w wieku 13 lat pod opieka tych osob nie miesci sie glowie. Czemu nikt nie chcial pomoc tym biednym dzieciom. Przeciez z kim innym jak nie z ksiedzem zaszla w ciaze w tym mlodym wieku, kiedy w zakonie nie bylo innego mezczyzny.
To co opisala glowna bohaterka dzis juz doroslam, nie miesci sie poprostu w glowie.
Ciagle walczy o dobra pamiec i szacunek zmarlych kolezanek. Jednak nikt nie chce jej pomoc... gdzie jest sprawiedliwosc na tym swiecie, gdzie?

MariennLene | 2014-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Pierwszy raz miałam styczność z tematyką o siostrach zakonnych.

Do tej pory czytałam o doznawanych krzywdach ze strony kolegów, ojców, matek, wujków, cioć. Ale od sióstr? Szok, chyba nie chciałam w to wierzyć...

Konkretnie napisana, smutna historia. Jak można aż tak upokarzać małą, niewinną dziewczynkę? Książka zmotywowała mnie do obejrzenia filmów nawiązujących do tematu: "Siostry Magdalenki" oraz głośnej ostatnio "Tajemnicy Filomeny". Czuję, jakbym odkryła nową, nieznaną mi dotąd stronę istnienia ludzkiego. Kolejny raz wstrząsającą i nieludzką...

judy | 2014-01-26
Na półkach: Przeczytane, 2014, E-book
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Czytając tę książkę byłam, o dziwo, mniej wstrząśnięta, niż się spodziewałam.

Oczywiście autorka nie jest pisarką, opowiada w formie luźnych wspomnień, ale jej styl koszmarnie przeszkadzał mi w odbiorze. Przez cały czas czułam się, jakbym czytała opowieść małej dziewczynki, przedzierając się przez morze emocjonalnych wykrzyknień i powtórzeń. Miałam wrażenie, jakby autorka wręcz usprawiedliwiała się z odczuwanych przez siebie emocji; na pęczki było zdań typu: "byłam smutna, płakałam, krzyczałam, ale przecież byłam niewinnym małym dzieckiem, a gwałcili mnie, wykorzystywali, bili i maltretowali od piątego roku życia". Pytam się: po co to? Czy nie każdy się tego domyśla? Czy losy Kathy i innych dziewczynek/kobiet nie są same w sobie na tyle brutalne, że można obejść się bez tego typu oczywistych komentarzy? Uważam, że suchy, wręcz zdystansowany styl o wiele bardziej podkreśliłby całe zło i niesprawiedliwość, które wypływają z historii.

Współczuję pani Kathy O'Beirne, żal mi jej...

| 2013-12-29

Kolejna książka ukazująca church abuse in Ireland .
Przerażająca historia .Okrutnocieństw jakich doznała Kathy nie da się opisać słowami .
Wciąż mam ciarki gdy patrze na piękne irlandzkie klasztory i kościoły ,kiedy zdaje sobie sprawe z tego jak wiele zła wydarzyło za ich murami i wszytko pod przykrywką wiary ,pod parasolem ochronnym rządu .
Kosciół w Irlandii sprwawował największą władze ,wszystkie szkoły do dziś są katolickie ,to księża kierowali życiem rodzinnym,to oni decydowali o edukacji dzieci.W zadnym innym europejskim państwie kościół nie miał takiego znaczenia jak na Zielonej Wyspie ,dlatego coraz więcej osób podobnie jak Kathy ujawnia swoje koszmarne historie oczekując na sprawiedliwość.

Kisążka bardzo poruszająca

Felzmann | 2013-09-24
Przeczytana: 22 września 2013

Rzeczywiście jest to wstrząsające, ale doczytałem się, że śledztwo brytyjskiego dziennika "Daily Mail" wykazało, iż książka to FAKE. Później autorka przekonywała, że ma dowody na to co opisała. Trudno powiedzieć gdzie leży prawda i dlatego daje tylko 6 pkt.

Mary | 2011-01-20
Przeczytana: czerwiec 2010

Książka dla ludzi o mocnych nerwach. Aż włos się jeży na myśl, że przybytki takie jak te, w których przebywała bohaterka istniały aż do lat 90 XX wieku!