Zhańbiona

Okładka książki Zhańbiona Saira Ahmed
Okładka książki Zhańbiona
Saira Ahmed Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Pisane przez życie biografia, autobiografia, pamiętnik
Pisane przez życie
Disgraced
Hachette Polska
2010-01-01
2010-01-01
Magdalena Osip-Pokrywka
prostytucja małżeństwo

Smutna historia kobiety, która musiała pracować jako prostytutka, aby przeżyć. Nie zaskoczyła mnie, ale będzie dobra na początek dla osób niezaznajomionych z tematem.

Nie spodziewałam się aż tylu emocji! Naprawdę fajnie napisana książka, dobrze wyważona jeśli chodzi o rozwój akcji i budowanie napięcia. Ostatnie 2-3 rozdziały dosłownie pochłonęłam nie wiadomo kiedy.

Bardzo podobało mi się określanie swojej rodziny przez autorkę jako "rodziny takiej jak moja". Nie było tu generalizowania ani wrzucania wszystkich do jednego wora, co jest niestety wszechobecne w przypadku autorów rasy białej lub innego wyznania niż autorka. Tego właśnie uczy angielska kultura i życie w Wielkiej Brytanii.

Myślę, że wiele kobiet (niestety) odnajdzie się w tej historii, przynajmniej do pewnego stopnia. Książka ku przestrodze, ale również ku nadziei.

Warto ją przeczytać. Prawdziwa, okrutna. Moim zdaniem świetnie napisana. Czytasz i nie mozesz sie oderwać. Polecam

Najtrudniejsze we wszystkich książkach opartych na faktach jest to, że nie przedstawiają świata doskonałego. Bohaterowie nie są szczęśliwi, nie wiodą bajkowego życia, ani nie pławią się w luksusach. Są zwyczajnymi ludźmi dotkniętymi żalem, cierpieniem i ogarnięci strachem o własną przyszłość. Książki takie jak ta niosą smutek i bolesną prawdę o życiu.

Saira nigdy nie zaznała rodzicielskiej miłości. Od najmłodszych lat doświadczała przemocy fizycznej i psychicznej. Wyzwiska, znęcanie się nad młodszymi i słabszymi, poniżanie i groźby były na porządku dziennym. Dziewczynka szybko nauczyła się, że musi podporządkować się mężczyznom i żyć według surowych zasad, bo inaczej zostanie ukarana. Dla Sairy głównym celem było poślubienie odpowiedniego (wybranego przez rodzinę!) mężczyzny. Ślub z miłości nie wchodził w rachubę. Kobiety mogły tylko marzyć, że ich mąż okaże się dobrym człowiekiem, a nie tyranem, od którego zaznałyby tylko bólu i upokorzenia.

Saira, która urodziła się i wychowała w Wielkiej Brytanii nie rozumie dlaczego kobiety godzą się na taki los. Jednocześnie wie, że nie sprzeciwi się rodzinie i nie okryje jej hańbą. Jest odizolowana od świata „zewnętrznego”, nie może zadawać się z rówieśnikami, ani wychodzić samodzielnie z domu. Nikogo nie obchodzą jej uczucia – ma być tylko dobrą córką i żoną. Jej bracia sami decydują o sobie, mogą wychodzić z domu, odrzucić potencjalną kandydatkę na żonę lub wziąć rozwód. Dla Sairy nie ma takiej możliwości. Jako kobieta nie ma prawie żadnych praw i zmuszona jest słuchać starszych, postępować zgodnie z wolą społeczności i religii.

Kiedy Saira decyduje się porzucić swoje dotychczasowe życie czeka na nią wiele trudności. Aby zdobyć pieniądze potrzebne na spłatę długów rodziców i braci musi podjąć trudną decyzję…

Historia Sairy i innych pakistańskich kobiet wywołała we mnie irytację. Denerwowało mnie to, że dziewczyna nie mogła zadecydować o swoim losie – nauce, związku czy przyszłości. Brak szacunku do kobiet i ich uprzedmiotowienie pokazują tylko jak bardzo krzywdzące jest tradycyjne, kulturowe podejście ludzi z uboższych krajów. Nie mniej jednak książkę czyta się szybko i lekko. Z zaciekawieniem śledziłam losy głównej bohaterki.

Saira nigdy nie...

Każda historia jest inna, wyjątkowa i nie powinno się używać słowa ,,oklepana''. Ta książka opowiada o losach młodej Pakistanki wychowanej w rodzinie pozbawionej miłości, a brutalność nie była jej obca. Nie miała wsparcia, była poniżana i wydana za człowieka który traktował ją przedmiotowo. Saira była dzielna, lecz uważam, że podjęła złą decyzję o zostaniu prostytutką. Doświadczyła wielu cierpień, a sama skazała się na kolejne. Chciała być bardziej niezależna, mieć własne pieniądze i słusznie, lecz powinna obrać inną drogę.

Historia młodej Pakistanki, która została prostytutkom. W jej kraju to wielki grzech za który bracia jak i ojciec mogli by ją zabić. Dużo ryzykuje ale również dużo zarabia, wspomagając cały czas całą rodzinę. Z niewiernej córki, stałą się podporom dla rodziny. Czy uda jej się zakończyć dotychczasowe życie i zacząć wszystko od nowa?

Prawdziwa brutalna

Prawdziwa brutalna

Jedna z lepszych książek jakie czytałam!

Jedna z lepszych książek jakie czytałam!

W sumie warta przeczytania. Podzielam zdanie innego czytelnika/ czytelniczki iż opis z tyłu książki jest chwytem marketingowym. Mam oczywiście na myśli sprzedawanie ciała. Niestety sama podjęła decyzję a na dodatek, powróciła do tej profesji po urodzeniu dziecka Co prawda jej odczucia się zmieniły jednak powróciła. Nie rozumiem mentalności muzułmanów w tym sensie że jednym ludziom udało się wyjechać za granicę, i czują się w obowiązku wysyłać większą część pieniędzy do rodziny w Pakistanie mimo iż sami mają problemy i długi. Może w tym przypadku jest to tylko wina matki głównej bohaterki. Nie wiem. W każdym razie polecam.

Jest to poruszająca historia młodej dziewczyny o imieniu Saira.Dziewczyna jest wychowywana w surowej kulturze islamu,w której mężczyźni nie szanują kobiet i często źle je traktują i biją.Na każdym kroku jej zgorzkniała matka próbuje udowodnić córce że ta jest brzydka,gruba i ma zbyt ciemny kolor skóry.Ze strony ojca i braci także nie ma żadnego wsparcia i wciąż musi im usługiwać.Niskie poczucie własnej wartości nie pozwala jej nawiązać bliższych kontaktów w szkole.Wkrótce dziewczyna zakochuje się w pewnym chłopaku,ale gdy rodzina się o tym dowiaduję wybucha afera.Rodzice którzy czują się zhańbieni wysyłają córkę do Pakistanu i tam zmuszają do małżeństwa z człowiekiem którego nie kocha.Mąż jest dla niej niedobry i wymagający.Dziewczyna wkrótce postanawia uciec od męża.Po jakimś czasie wraca do domu rodzinnego.Rodzina jednak popada w ogromne długi a dziewczyna zaczyna pracować jako prostytutka aby pomóc wyjść rodzinie z długów.Po jakimś czasie dziewczyna poznaje chłopaka za którego wychodzi za mąż i rodzi córeczkę.Niestety mąż jest leniwy i brutalny.Saira chcąc oszczędzić swojej córce podobnego losu postanawia zakończyć swoje małżeństwo.

• Pisane przez życie
  • Historie prawdziwe