Zhańbiona

Wydawnictwo: Hachette Polska
Disgraced
prostytucja, małżeństwo
Ewa

"Moja rodzina zniszczyła mi życie. Nie miałam nic oprócz własnego ciała, które sprzedawałam na ulicy, by przeżyć. Oddawałam się mężczyznom za pieniądze. Gdyby bliscy wiedzieli, jak bardzo ich zhańbiłam, zabiliby mnie bez wahania". Zmuszona do małżeństwa, zdradzona przez rodzinę tonąca w długach, zaczęła zarabiać jako prostytutka - oto historia młodej Pakistanki - Sairy. Matka Sairy zawsze...

Matka Sairy zawsze uważała ją za brzydką, grubą i nie znosiła jej zbyt ciemnego koloru skóry. Gdy córka miała 17 lat, wydała ją za starszego od niej mężczyznę, który źle ją traktował. Dziewczynie udało się uciec od męża. By móc spłacić rodzinne długi, zaczęła pracować jako prostytutka. Ciemny kolor skóry oraz obfity biust stały się jej atutami. Pewnego dnia życie Sairy nagle się zmienia... (opis z okładki)

Daria587 | 2018-11-22
Przeczytana: 21 listopada 2018

Historia młodej Pakistanki, która została prostytutkom. W jej kraju to wielki grzech za który bracia jak i ojciec mogli by ją zabić. Dużo ryzykuje ale również dużo zarabia, wspomagając cały czas całą rodzinę. Z niewiernej córki, stałą się podporom dla rodziny. Czy uda jej się zakończyć dotychczasowe życie i zacząć wszystko od nowa?

Volumen | 2017-08-24
Przeczytana: 10 sierpnia 2010

Prawdziwa brutalna

Monika | 2015-12-14

Jedna z lepszych książek jakie czytałam!

Malvishia | 2015-06-30
Na półkach: Przeczytane, Orient, 2015r
Przeczytana: 29 czerwca 2015

W sumie warta przeczytania. Podzielam zdanie innego czytelnika/ czytelniczki iż opis z tyłu książki jest chwytem marketingowym. Mam oczywiście na myśli sprzedawanie ciała. Niestety sama podjęła decyzję a na dodatek, powróciła do tej profesji po urodzeniu dziecka Co prawda jej odczucia się zmieniły jednak powróciła. Nie rozumiem mentalności muzułmanów w tym sensie że jednym ludziom udało się wyjechać za granicę, i czują się w obowiązku wysyłać większą część pieniędzy do rodziny w Pakistanie mimo iż sami mają problemy i długi. Może w tym przypadku jest to tylko wina matki głównej bohaterki. Nie wiem. W każdym razie polecam.

monika | 2015-01-24
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Jest to poruszająca historia młodej dziewczyny o imieniu Saira.Dziewczyna jest wychowywana w surowej kulturze islamu,w której mężczyźni nie szanują kobiet i często źle je traktują i biją.Na każdym kroku jej zgorzkniała matka próbuje udowodnić córce że ta jest brzydka,gruba i ma zbyt ciemny kolor skóry.Ze strony ojca i braci także nie ma żadnego wsparcia i wciąż musi im usługiwać.Niskie poczucie własnej wartości nie pozwala jej nawiązać bliższych kontaktów w szkole.Wkrótce dziewczyna zakochuje się w pewnym chłopaku,ale gdy rodzina się o tym dowiaduję wybucha afera.Rodzice którzy czują się zhańbieni wysyłają córkę do Pakistanu i tam zmuszają do małżeństwa z człowiekiem którego nie kocha.Mąż jest dla niej niedobry i wymagający.Dziewczyna wkrótce postanawia uciec od męża.Po jakimś czasie wraca do domu rodzinnego.Rodzina jednak popada w ogromne długi a dziewczyna zaczyna pracować jako prostytutka aby pomóc wyjść rodzinie z długów.Po jakimś czasie dziewczyna poznaje chłopaka za którego...

czytelnicze-recenzje | 2015-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Przeczytanie tej książki zajęło mi kilka godzin. Odkładałam ją z niechęcią, na kilka minut, bo szybko mnie wciągnęła. Lubię książki na podstawie faktów, autobiografie, realne historie, które naprawdę się przydarzyły lub jest w nich choć trochę prawdy.
Przemoc w rodzinie, muzułmańskie tradycje, surowe przestrzeganie religii, kilka modlitw dziennie; dziewczynki od najmłodszych lat poddawane presji i ostrym wymaganiom. Nie wolno zachęcać mężczyzn, trzeba zachowywać higienę i czystość, nie tylko fizyczną, ale też duchową. Wystrzegać się "haram", tego, co złe.
Saira od najmłodszych lat nie ma łatwo. Dwójka starszych braci lubi bawić się jej kosztem, matka nazywa ją "brzydką", "brudną" i "śmierdzącą", a ojciec nie boi się bić, choćby po to, aby rodzina uważała go za dobrego muzułmanina.
Im dalej brnęłam w tę lekturę, tym bardziej utwierdzałam się w fakcie, że Saira wplątywała się w większe kłopoty. Koniec książki był dla mnie nieco mało satysfakcjonujący, ale mimo to książkę oceniam jako...

przygodka | 2014-09-08
Przeczytana: 08 września 2014

Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że opis książki jest głównie zabiegiem marketingowym. Historia nie jest tak szokująca na ile mogłaby się wydawać. Do wyboru tej drogi życiowej nikt bohaterki nie przymuszał, sama zadecydowała chcąc zarabiać większe pieniądze. Nie mnie oceniać czyjeś wybory życiowe, wciąż jednak myślę, że historia również została spisana w celach zarobkowych gdyż brakuje mi w niej przesłania.

"Zhańbiona" to kolejna powieść oparta na wspomnieniach kobiety - muzułmanki wydana z cyklu "Historie prawdziwe".

Saira Ahmed urodziła się w Wielkiej Brytanii i wychowywana była przez rodzinę zgodnie z twardymi zasadami Islamu. Jej rodzice pochodzili z Pakistanu i tam też były jej korzenie. Dziewczynie od początku trudno było sprostać wielu zakazom i nakazom, nie rozumiała zasad, które w Europie wydawały się dziwne, przesadzone i konserwatywne. Mimo to Saira przez długi czas godziła się na takie traktowanie. Wszystko się zmieniło, gdy zaczęła spotykać się z chłopakiem o imieniu Aman. Kiedy sprawa wyszła na jaw, zhańbiona rodzina Sairy zdecydowała wydać ją za mąż za kuzyna w Pakistanie. Nikt nie pytał jej o zdanie, nikt nie słuchał jej sprzeciwu, bo w kulturze arabskiej jest to sprawa oczywista i bez precedensu - kobieta nie ma nic do powiedzenia.

Małżeństwo Sairy stało się dla niej koszmarem, od którego próbowała uciec na różne sposoby. I choć w końcu osiągnęła swój zamierzony...

Daria | 2014-05-06
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Historia jak wiele innych. Jak dla mnie już oklepana, choć całkiem lekka i przyjemna do czytania.
Kobieta, a właściwie dziewczynka, wychowywana w rygorystycznej muzułmańskiej rodzinie, nie potrafi funkcjonować w "normalnym" świecie. Jej świat z dzieciństwa, w którym rządzili mężczyźni i zawsze życie kręciło się wokół nich bardzo różnił się od świata w którym przyszło jej żyć w dorosłym życiu. Złe decyzje i brak wsparcia ze strony rodziny zmusiły ją do podjęcia trudnych wyborów.

Agatia | 2014-05-03
Przeczytana: 03 maja 2014

Cóż... Powiem prosto z mostu: książka mnie nie urzekła. O ile sama historia jest szokująca i wielokrotnie współczułam Sairze, tak jej styl pisania... No, nie wciągnął mnie. Momentami było nudnie, monotonnie, a czasami zdarzały się takie przeskoki czasowe, że musiałam się wykazać dobrym zmysłem orientacji.
Nie umniejsza to oczywiście wartości samej książki, gdyż jej przeczytanie to bezcenne doświadczenie na polu poznawania kultury muzułmańskiej czy też anglo-pakistańskiej. Powieść, której wydźwięk na pewno we mnie pozostanie, choć daleko jej do imienniczki tytułowej, czyli "Zhańbionej" Jasvinder Sanghera.