Pamiętnik Róży

Wydawnictwo: Znak
Mémoires de la rose
83-240-0160-3
mantra

Sensacyjne wspomnienia żony Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Historia burzliwego związku pięknej argentyńskiej rzeźbiarki ze słynnym pisarzem i lotnikiem rzuca nowe światło na osobę autora "Małego Księcia", zrywając z jego legendą. W "Pamiętniku róży" Antoine i Consuelo przedstawieni są jako ludzie z krwi i kości; targani sprzecznymi namiętnościami, przeżywają gorycz rozstań i zdrad, po czym...

Sensacyjne wspomnienia żony Antoine'a de Saint-Exupéry'ego.

Historia burzliwego związku pięknej argentyńskiej rzeźbiarki ze słynnym pisarzem i lotnikiem rzuca nowe światło na osobę autora "Małego Księcia", zrywając z jego legendą. W "Pamiętniku róży" Antoine i Consuelo przedstawieni są jako ludzie z krwi i kości; targani sprzecznymi namiętnościami, przeżywają gorycz rozstań i zdrad, po czym znów składają sobie obietnice dozgonnej miłości.

Ta pełna wdzięku opowieść ujawnia, jak wielką rolę odegrała Consuelo w życiu słynnego męża - dość wspomnieć, że to właśnie ona zainspirowała go do stworzenia postaci róży w "Małym Księciu"... Jest to zarazem poruszający dokument i napisana z niezwykłym temperamentem opowieść o wielkiej miłości.

Wydany w setną rocznicę urodzin Saint-Exupéry'ego "Pamiętnik róży" podbił serca francuskiej publiczności. W ciągu zaledwie kilku tygodni sprzedano ponad 100 tys. egzemplarzy książki, która przez długi czas pozostawała na listach bestsellerów. Prawa zagraniczne zostały sprzedane niemal "na pniu" do ponad 20 krajów świata.

liryczne_nie_cudo | 2013-08-13

Nie żałuję, że przeczytałam tę książkę. Czytając ją poznałam Antoine, co prawda w sposób subiektywny, jako człowieka którym był. Nie zmieniło to we mnie nastawienia do niego jako autora. Nadal go uwielbiam i trzymam bliżej strefy sacrum niż profanum.

Wracając do samej treści książki - nie żywię do Exuperego żalu o to jakim był mężczyzną. Wyobrażam sobie uczucie łączące go z Consuelo i wierzę, kiedy mówi do niej kocham. Myślę, że wielu może w to wątpić ponieważ nie jest to miłość jakiej oczekuje się od autora "Małego księcia", czyli czystej, prostej i szlachetnej. Podstawą tego uczucia nie jest wspólne codziennie życie - wbrew pozorom najblżej siebie są wtedy, kiedy fizycznie im do siebie daleko. Spoiwem ich więzi, tym co nakazuje cały czas do siebie wracać, jest ich wewnętrzna jednia, tego nie jest w stanie nikt im nie odmówić. Każdy kto przeczytał "Małego Księcia" będzie w stanie zrozumieć fenomen i sam sens ich relacji zawarty w tym fragmencie z posłowia: "Consuelo była z...

Tamanna | 2014-02-11
Przeczytana: 01 października 2010

Mały książę ze swoją różą to ktoś, kto zamieszkuje dzieciństwo wielu z nas. Do mnie wrócił jako pierwsza książka czytana po angielsku. Dlaczego? To proste - książeczka tak malutka, że nie ciążyła mi w plecaku podczas wędrówki po górach.
"Pamiętnik róży", żony Antoine'a de Saint Exupery, Consuelo od razu obudził moją ciekawość.
"Nie potrafiłem jej zrozumieć. Powinienem sądzić ją według czynów, a nie słów - mówi Mały Książę do pilota wspominając opuszczoną różę - czarowała mnie pięknem i zapachem. Nie powinienem nigdy od niej uciec". - pisze Antoine de Saint Exupery o swojej żonie - "Powinienem odnaleźć w niej czułość pod pokrywką małych przebiegłostek. Kwiaty mają w sobie tyle sprzeczności. Lecz byłe za młody, by umieć kochać."
Czy rzeczywiście był za młody?
Gdy Antoine de Saint Exupery, ten, kto mawiał o sobie "jestem z mego dzieciństwa", poznał w 1930 roku w Buenos Aires 29-letnią wdowę po meksykańskim oficerze i po gwatemalskim dyplomacie miał trzydzieści lat. Co go urzekło w...

Justyna | 2013-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2013

Po przeczytaniu "Pamiętnika Róży" mam przeogromną ochotę sięgnąć po raz kolejny po "Małego Księcia". Mimo, iż tę drugą pozycję przerobiłam już kilka razy, jestem pewna, że teraz całkowicie inaczej bym na nią spojrzała.
Po "Pamiętnik Róży" trafiłam całkowicie przypadkowo i, szczerze powiedziawszy, początkowo nie byłam nim nawet podekscytowana. Na szczęście mam swoją żelazną zasadę, gdzie obiecałam sobie przeczytać książkę którą zaczęłam, choćby nie wiem co! Bardzo się cieszę, że swoich postanowień przestrzegam bardzo skrupulatnie, gdyż "Pamiętnik Róży" to pozycja, którą warto przeczytać do końca. Niesamowita historia, pełna intryg, namiętności, wzruszeń, niepewności a także wielkiej miłości, szczerej i głębokiej, choć może nie do końca takiej oczywistej. Być może ( a po dłuższym zastanowieniu na pewno ), historia ta jest trochę, momentami nawet bardziej przerysowana, bo autorka skupia się w większości na grzechach swojego męża, aczkolwiek nie jest to jakoś bardzo drażniące. Bardzo...

Anna Buczkowska | 2012-10-03

Wolałabym nie przeczytać. Wolałabym nie poznać Saint-Exa z tej strony. Żałuję, że się dowiedziałam. Wiem, mam świadomość tego, że jako miłośniczka jego prozy wymyśliłam sobie jaki naprawdę był, przy czym ten obraz nijak nie przystaje do rzeczywistości. Wiem. Ale dalej chciałabym nie wziąć tej książki do ręki. Tym bardziej, że napisała ją żona pisarza, artystka w każdym tego słowa znaczeniu. Nie wiem, kiedy mam jej wierzyć, co jest prawdą, co nie, a co jest przesadzone, podkoloryzowane. Czuję się zupełnie zbita z tropu. Dla tych, dla których Saint-Exupery jest miłym kompanem - ciekawa pozycja. Jemu wierni powinni przygotować się na rozczarowanie. Tylko nie wiem czy nim, czy Consuelo czy ich historią.

Szanita | 2013-08-07
Na półkach: Przeczytane, Ślady czasu, 2013
Przeczytana: sierpień 2013

Bardzo osobista historia burzliwego związku. Fascynująca historia, nawet jeśli bierze się pod uwagę, że została przedstawiona bardzo jednostronnie. Warto pamiętać, że pamiętnik nie był przeznaczony do publikacji.

Klajka | 2016-08-31
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Ładna, bardzo przyjemna książka. Wprawiająca w dobry nastrój.

Stefi | 2013-04-29
Przeczytana: 2002 rok

Wiązanie się z artystą zawsze powoduje cierpienie. Czy warto???

Autorka trochę koloryzuje (dokładnie rzecz biorąc: wybiela się), ale jedno można stwierdzić z całą pewnością - ani ona, ani Antoine do aniołów nie należeli.

marcel | 2013-09-07

gorąco polecam