Kircholm, 1605, wisner, husaria
historia
Mikołaj

Historyczny opis bitwy pod Kircholmem z 1605 roku.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

A_R_O | 2014-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Skrzydlata husaria, symbol potęgi Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

"Kircholm 1605" autorstwo Henryka Wisnera, dotyczy wojny o Inflanty(1600-1611), pomiędzy Rzeczpospolitą Obojga Narodów, a Królestwem Szwecji. W książce znajdziemy tło historyczne konfliktu, przebieg wojny, opis tytułowej bitwy jak i następstwa po batalii pod Kircholmem.

Książka jest napisana na wysokim poziomie. Czytało mi się ja bardzo przyjemny i szybko. Autor używa języka, który jest dla mnie przystępny. Oprócz opisu tytułowej batalii, przeczytamy również o m.in bitwie pod Kokenhausen i Białym Kamieniu. Henryk Wisner przybliża nam również postać twórcy wiktorii Kircholmskiej - Jana Karola Chodkiewicza, któremu jest poświęcony osobny rozdział. W tak krótkiej książce, autor zmieścił wszystko co jest związane z tematem.

Bitwa pod Kircholmem jest moją jedną z ulubionych bitew z historii i dlatego m.in dlatego darze tę pozycję szacunkiem i nie jedne raz do niej wrócę, aby przypomnieć sobie to, co już dowiedziałem...

Piotr | 2015-01-11
Na półkach: Historia, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Dobry opis kampanii prowadzonej w Inflantach. Może opis samej bitwy zbyt ogólny ale jak już wcześniej wspomniałem kampania opisana w dobry sposób. Nie brak również odwołań do materiału źródłowego co jest niewątpliwie miłym zaskoczeniem.

Mikołaj | 2012-12-12
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 27 listopada 2010

Wspomnienie potęgi polskiego oręża, miło jest czytać o dawnej chwale.

MarcusProbus | 2014-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Praca ta ma wartość już przez markę jaką ma jej autor. Można by było więcej nie pisać ale ja tak uwielbiam robić wszelkiego rodzaju błędny że nie mogę się powstrzymać. :)

Książka ta tyczy się jednej z najbardziej sławnych i znakomitych Bitwę XVII wieku. Dowodzący zapisał się w historii wojskowości już na stałe jego manewr i geniusz był analizowany w całej europie. chodziarz skutki jej nie zostały wykorzystane, w celach politycznych, ale o tym już sami przeczytajcie. :)
Polecam i pozdrawiam.

Axsiu | 2015-09-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 14 września 2015

Ta książka jest już pozycją klasyczną, nie jedyną taką w dorobku prof. Henryka Wisnera - wybitnego polskiego znawcy epoki Wazów. Oczywiście całej kampanii inflanckiej nie dało się dokładnie omówić. Opis samej bitwy czytałem z otwartymi ustami. Gdyby tylko braci szlachcie chciało się uchwalić porządne podatki..

irman | 2016-10-15
Watcher | 2016-07-18