Pierwszy dzień

Cykl: Keira i Adrian (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
Le Premier Jour
romans, przygoda
Pistacia

Najnowsza powieść najpopularniejszego pisarza Francji to połączenie romansu i zwariowanej przygody w stylu znanym z takich filmów jak „Miłość, szmaragd i krokodyl”, czy popularna seria Spielberga z Indiana Jonesem. Młoda francuska archeolog Keira prowadzi prace wykopaliskowe w Etiopii, szukając śladów praczłowieka. Od zaprzyjaźnionego murzyńskiego chłopca otrzymuje w prezencie wisior w...

Młoda francuska archeolog Keira prowadzi prace wykopaliskowe w Etiopii, szukając śladów praczłowieka. Od zaprzyjaźnionego murzyńskiego chłopca otrzymuje w prezencie wisior w kształcie trójkąta, znaleziony w kraterze wygasłego wulkanu. Z prawdziwego znaczenia upominku nie zdaje sobie jeszcze sprawy. Po burzy piaskowej, która niszczy stanowisko archeologiczne, wraca do Paryża. Tam spotyka Adriana, angielskiego astrofizyka, który od dziecka szuka odpowiedzi na pytanie, jaki był naprawdę początek świata – pierwszy dzień. Młodzi znali sie przed laty, a teraz odnawiają znajomość. Wisiorek Keiry budzi zainteresowanie pewnego międzynarodowego stowarzyszenia. W ich posiadaniu jest podobny przedmiot, skrywający mapę nieba widzianego z Ziemi 400 milionów lat temu. Według pradawnej legendy, dawno temu świat został rozbity na wiele kawałków. Obowiązkiem człowieka jest odnaleźć owe kawałki (jednym z nich jest wisiorek) i złożyć je w całość – wówczas świat. W którym, żyje, osiągnie doskonałość. Adrian i Keira wspólnie próbują rozwiązać zagadkę pochodzenia wisiorka – klucz do tajemnicy narodzin ziemskiego życia. Z Etiopii poszukiwania zawiodą ich do Paryża, Frankfurtu., Londynu, Londynu, a na koniec do Chin. W ślad za parą zakochanych podążają agenci stowarzyszenia, które wydało na nich wyrok śmierci…
Dalsze losy poznamy w następnej powieści Levy′ego „Pierwsza noc”.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

| 2014-05-08
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 08 maja 2014

Nie nudziłam się ani minuty!
Przyznaję,że kiedyś częściej sięgałam po tego typu literaturę,teraz dla rozluźnienia czasem zdarza mi się przeczytać coś lekkiego.Mój wybór trafił w dziesiątkę-odpoczęłam przy lekturze,tak jak planowałam.
Akcja książki dynamiczna,krótkie rozdziały,bohaterowie to:błyskotliwa archeolog i nieco flegmatyczny astrofizyk oraz tajemnica,którą muszą rozwikłać,przy okazji autor dzieli się z nami wiadomościami z tych i innych dziedzin nauki.Podobało mi się bardziej niż"Inferno"...i na pewno przeczytam drugą część.

Gladys | 2015-03-15
Przeczytana: 14 marca 2015

O rany, jak wielki czuję niedosyt. Autor doskonale wiedział jak zachęcić do kolejnej części historii bohaterów. Spotkanie po latach, dzięki któremu znowu odżywają dawno zatarte uczucia. I jeden jakże niezwykły naszyjnik, który zmienił całe ich dotychczasowe życie. Naszyjnik, który dostała od chłopca z Etiopii i którego kamyk nie jest jedyny, a jego właściwości są niesamowite- dzięki połączeniu wszystkich części, ukazuje gwiazdy jakie widniały na niebie od niepamiętnych lat. Atakama i Etiopia- te miejsca, które niechętnie musieli opuścić główni bohaterowie- Adrian i Keira, i z których zrezygnowali z powodu poznania tajemnicy tego przedmiotu. Ich życie przewróciło się o 180 stopni. Zostali wciągnięci w grę. Grę, w której byli tylko pionkami, a ich życie stało się wielką przygodą. Grupa badaczy z całego świata jest w posiadaniu pierwszego egzemplarza i poluję na ten przedmiot, równocześnie mając nadzieję, że oni znajdą trzeci z kolei, i zostaną ich właścicielami. Kilka razy o włos...

Grażyna | 2012-02-01

No cóż, zainteresował mnie tylko wątek romansowy. Chętnie przeczytam II część, ale spokojnie mogę na to poczekać ;)

ola_obbsesionbooks | 2014-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2014

W trakcie czytania tej książki pojawiła się taka myśl: "jeny jakie to jest nudne; nic się tutaj nie dzieje; po co wzięłam to do ręki?".

Po jej przeczytaniu... Ta książka zaskakuje i to bardzo... pozytywnie :)
Strasznie mi się spodobała! Mile zaskoczyła.
W jednej chwili nie dzieje się nic (prawie przez całą książkę) a w następnej (ostatnie strony książki) zmienia się... Wszystko!

Jeśli ktoś sięga po tę książkę niech się nie zniechęca, tylko wytrwa w zaciekawieniu do końca!

Nie ma na co zwlekać, trzeba brać drugą część! :)

virgo123 | 2015-12-12
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Nie przepadam za przygodowymi, ale ta książka jest bardzo wciągająca i dlatego bardzo mi się podobała.

Ewa | 2014-07-02

Książka dla wielbicieli literatury przygodowej, detektywistycznej i podróżniczej. Zaletą powieści jest wartka akcja, autor bardziej skupił się na przygodzie głównych bohaterów niż na wątku dotyczącym uczuć między nimi. Podobały mi się też opisy Paryża, Londynu oraz tak odległych miejsc jak np. Afryka lub Chile. Warto zwrócić uwagę na ciekawe i przystępnie podane informacje naukowe na temat astronomii i antropologii.

Kilka słów na temat dialogów: bawią lub skłaniają do refleksji, jednak czasem są sztuczne, jakby pisane na siłę.

aleczka | 2017-11-28

Bardzo ciekawy pomysł, akcja trzymająca w napięciu... tylko zakończenie pozostawiło dla mnie pewien niedosyt.

nika1401 | 2015-03-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 01 marca 2015

To druga książka Levego, jaką przeczytałam. W porównaniu do "wszystko czego nie zdążyliśmy powiedzieć" jest zupełnie inna.
"Pierwszy dzień" to książka na pewno przygodowa i ciekawa, daję jej opinię 6/10, czyli "dobra" ponieważ osobiście dałabym mniej, ale jest to naprawdę dobra powieść przygodowa więc dam więcej.
Jednak jest kilka rzeczy które bardzo denerwują mnie w tej książce:
- baaardzo dużo postaci (wiele imion, imiona wzięte od państw z których pochodzą itp)
- niezwykle szybkie przenoszenie się z miejsca na miejsce co kilka stron, można dostać kręćka
- historia sama w sobie jest ciekawa, ale czy jest sens rozpisywać się aż na 440 stron? moim zdaniem nie

Polecam książkę osobom lubiącym przygodówki, w każdym wieku.
A i jeszcze jedno, niech Was nie zmyli jak mnie, że "Pierwszy dzień" musi być tak fajny w takim stylu i fabule jak "Wszystko czego nie zdążyliśmy powiedzieć", bo ta książka jest jakby nie tego autora :D a może na odwrót? To ta druga jest zupełnie inna niż...

lipka02 | 2013-10-12
Przeczytana: 12 października 2013

Powieść,która oprócz wątku romansowego wciągnęła mnie do świata gwiazd,galaktyk oraz czarnych dziur.Nie zdawałam sobie sprawy,że astrofizyka może być taka interesująca.W szkole zawsze byłam na bakier z fizyką i matematyką, a teraz w dorosłym życiu odkryłam,że niektóre działy tych nauk są naprawdę fascynujące.

Podobały mi się także dialogi między głównymi bohaterami,które często były zabawne i oryginalne.Książka mnie nie zanudziła.Wraz z bohaterami przemierzałam glob.Raz byłam w Paryżu czy Londynie by za chwilę znaleźć się w Etiopii lub Chile.

Z niecierpliwością czekam na kolejną część,gdyż francuski pisarz podzielił powieść na dwie części.''Pierwszy dzień'' zapoznaje nas z tematem,wciąga i zaostrza nam apetyt bardzo dobrze napisanym zakończeniem,które tak naprawdę zakończeniem nie jest.Mam nadzieję,że druga część pt "Pierwsza noc" jest tak dobra jak ta,a może nawet lepsza.

Lucyna | 2015-01-22
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Marc Levy, znany mi wcześniej z obyczajowych powieści z irracjonalnym pierwiastkiem, zaskakuje powieścią przygodową. Pierwszy dzień ma trochę z "Kodu Leonarda da Vinci", trochę z Indiany Jonesa. To powieść, gdzie archeologia splata się z astronomią, gdzie główni bohaterowie - ambitni naukowcy,szukają odpowiedzi o początek wszechświata i życia na ziemi. Sporo tu zagadek, ciekawych informacji naukowych (choć nie mam pewności, czy nie są one wytworem wyobraźni autora). Dodatkowym plusem jest piękny język, który skłania czytelnika do refleksji. Poza tym, zgrabna intryga, wartka akcja, odnaleziona po latach miłość i zakończenie zachęcające by sięgnąc po drugi tom. Polecam