Każdej niedzieli

2011-06-01
2011-06-01
Małgorzata Hesko-Kołodzińska
Włosi Ameryka tradycje śmierć

Całkiem miły głos z zaświatów

Bardzo mi się podobała.
Lekka, szybko się czytająca i zabawna :)

Pisana z perspektywy zmarłego Nicka - ojca 3 córek i syna. Syn dziedziczy po ojcu sklep, ale też ma do wykonania pewne zadanie, które zleca mu ojciec na łożu śmierci. Wynika z tego niezły galimatias.
Chętnie przeczytam inne książki tego autora.

P.S. Dialog o "królu Odupie" - świetny! :):)

Bardzo mi się podobała.
Lekka, szybko się czytająca i zabawna :)

Chętnie przeczytam inne książki tego autora.

P.S. Dialog o "królu Odupie" - świetny! :):)

Pokochałam Petera Pezzelli za "Kuchnię Franceski", później sięgnęłam po "Dom w Italii", który równie mnie zachwycił.
"Pewnej niedzieli" wypada przy nich nieco słabiej, ale autor zachowuje ten sam styl, tworzy ciepły, przyjemny klimat, znów podkreśla jak ważna jest rodzina. Niespotykana narracja, z zaświatów... Nick Catini niczym anioł stróż czuwa nad swoimi bliskimi i w ciepły, niekiedy dowcipny sposób przedstawia ich losy.
Ksiażka nastraja pozytywnie, polecam.

Przeczytałam już wszystkie książki tego autora, ta pozostała jako ostatnia. I w jej przypadku podtrzymuję zdanie, że są to bardzo pozytywne książki, idealne na jesienną chandrę, dodające pogody ducha i wiary, że pomimo ciemnych chmur, kiedyś jednak wyjdzie słońce. Po przeczytaniu wszystkich książek tego autora jakie miałam możliwość zdobyć, nadal uważam, że najlepsza była ta przeczytana jako pierwsza „Kuchnia Franceski”!
Jest ona wyjątkowo skonstruowana, a powodem tego jest osoba narratora, który niestety już nie należy do żywych. Poznajemy go wprawdzie jako żywego człowieka, ale już na pierwszych kartach powieści umiera, a wszystkie dalsze wydarzenia obserwuje z góry. Jest nim ojciec rodziny, który do tej pory prowadził sklep z różnego rodzaju narzędziami. Często w pracy pomagała mu cała rodzina. Teraz po jego śmierci sklep przeszedł w ręce jego jedynego syna. Johnny musi sprostać tej roli, zacząć pracować, a przy okazji opiekować się swoimi siostrami i matką. Na łożu śmierci ojciec przekazał mu także swoją tajemnicę – miał bowiem przez jakiś czas romans z inną kobietą – teraz prosił syna o dyskretne poinformowanie tej kobiety o jego stanie. Johnny kilka tygodni po pogrzebie idzie odwiedzić kochankę ojca. Na miejscu zastaje jednak młodą dziewczynę, którą od razu traktuje jako pomoc domową, a dziewczyna nie wyprowadza go z błędu. Po chwili, kawie i ciastkach oboje lądują w łóżku. Po fakcie dopiero dziewczyna zdradza, że to ona jest Vicky i to ona była z jego ojcem. Johnny wypada jak poparzony. Jednak po kilku dniach wraca, żeby przeprosić. Wtedy Vicky zaprasza go na wieczorek poetycki, na który właśnie się wybiera. I zawiązuje się pomiędzy nimi nić porozumienia czy przyjaźni, Ona coraz częściej zabiera go ze sobą na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Jest pomiędzy nimi bowiem dość spora różnica w wykształceniu, ona nauczycielka na wyższej uczelni, on prosty chłopak, najczęściej posługujący się zbyt potocznym językiem. Pewnej nocy w śnie zjawia się u Johnnego ojciec – zwraca chłopakowi uwagę, że powinien jak najszybciej załatwić pilne sprawy: powinien powiedzieć Vicky, że jego matka widziała kiedyś z swojego męża z Vicky i była świadoma ich romansu, a po drugie powinien zastanowić się co właściwie czuje do tej dziewczyny. Tak też się staje, Johnny mówi dziewczynie, że jego matka wiedziała o romansie. Krótko po tym oboje dochodzą do wniosku, że jednak powinni się rozstać, tak będzie lepiej dla wszystkich. Dziewczyna mu jednak zwraca uwagę, że nigdy nie starała się go zmienić, ale chciała pokazać mu inne możliwości, np podpowiedziała, że jeśli naprawdę nie lubi odziedziczonego po ojcu sklepu, to zawsze może zmienić to miejsce na coś innego. To daje Johnnemu dużo do myślenia i z czasem chłopak postanawia wprowadzić do swojej oferty dodatkowe produkty, a mianowicie – komputery i sprzęt elektroniczny. W samym zakończeniu część wątków zostaje wyjaśniona, część natomiast pozostaje otwarta, można dopowiedzieć sobie każdy właściwie scenariusz. I tutaj niestety to rozwiązanie do mnie nie przemawia, nie lubię książek z takimi niedomkniętymi wątkami. Wygląda, dla mnie, to tak jakby autor nie dokończył książki.

Właśnie takiej książki teraz potrzebowałam... lekka, przyjemna - w sam raz na oderwanie się smutków.

Pogodna opowieść o przyjaźni i miłości. Napisana w ciekawy sposób, opowiadająca o sile jaką daje rodzina i przyjaciele.

Dosyć zaskakująca książka, pokazuję jak wiele nie wiemy o naszych bliskich, oczywiście nie zawsze, ale często jest tak, że ktoś skrywa jakąś tajemnicę. Polecam.

Lekka, chwilami dowcipna książka w sam raz na niedzielne popołudnie. Duch zmarłego nestora rodu opowiada o swojej rodzinie. Co ciekawe, opowiada o tym, co dzieje się w ich życiu po jego śmierci. Narracja skupia się na perypetiach jedynego syna, który nie do końca wie, co zrobić ze swoim życiem. Johnny to typowy letkiewicz, bawidamek i żyjący chwilą młody chłopak. Nagle okazuje się, że musi zająć się znakomicie prosperującym sklepem ojca. Na dodatek ojciec na łożu śmierci powierzył mu tajemnicę i poprosił o spotkanie z pewna znajomą. Fabuła jest nieco przewidywalna, ale w książce nie brakuje humoru. Autor chciał chyba pokazać, że rodzina jest w życiu bardzo ważna. Nie jest to literatura wielkich lotów, ale myślę, że nie jest to najgorsza rzecz, jaką kiedykolwiek czytałam...:)

Pierwszą czytana przeze mnie książką tego autora była ta najnowsza - Pierwsza lekcja tańca i ujęła mnie doszczętnie! Dlatego wypożyczyłam kolejną. Niestety ten tytuł okazał się (według mnie!) dużo słabszy :( Całość opowiada nieżyjący senior rodu Cattanich, co juz jest dla mnie dość średnim pomysłem. Ponadto tytuł "Każdej niedzieli" moim zdaniem jednak trochę zobowiązuje, a tu prawie nic o tym nie było. Całość skupiona jest na synu Nicka, który wdaje się w romans z kochanką swego ojca. Czytało się szybko, ale czegos mi zdecydowanie brakowało w tej powieści. Miałam wysokie wymagania po przeczytaniu "Lekcji" :)

Co dzieje się z rodziną, z rodzinną tradycją, gdy Nick umiera?
Widziana oczami zmarłego Nicka, narratora, obserwatora, pomocnika, opiekuńczego ducha. Pogodna, zabawna opowieść o przyjaźni, miłosci, relacjach rodzinnych, wyborach.

Co dzieje się z rodziną, z rodzinną tradycją, gdy Nick umiera?

1978

Ciepła, rodzinna historia. Krzepi, wzrusza, bawi. Każdej niedzieli to książka, którą czyta się z dużą przyjemnością. Nie jest to wielka literatura, ale chwile spędzone z rodziną Cantini nie są stracone. Idealna na jesień, rozgrzewa pozytywnym przekazem.

• 2011
  • Przeczytane 2014