Historia powszechna. Wiek XX

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
historyczna

Kiedy spogląda się na wiek XX (w ujęciu autora lata 1914-1991), można w nim zauważyć między innymi wielkie zjawiska: zmianę struktury społecznej prowadzącej do dominacji elementu miejskiego, powstanie społeczeństwa masowego, globalizację stosunków międzynarodowych we wszystkich aspektach. W dziedzinie polityczno-ideologicznej zjawiskiem szczególnie wyraźnie należącym do XX wieku był totalitaryzm. Przejście do nowej epoki widoczne też jest w dziedzinach technologicznej i informacyjnej.

lfc_1892 | 2015-03-10
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 08 marca 2015

We wstępie książka reklamowana jest jako alternatywa dla podręczników, w której nacisk położony będzie na rozumienie procesów historycznych. Atrakcyjna wydaje się zapowiedź odejścia od powtarzania dogmatów rządzących historią, jednak autor zbytnio nie odbiega od tego schematu. Ostatecznie nie dowiemy się praktycznie niczego nowego o historii XX wieku. Dowolny podręcznik dostarczy podobnego zasobu wiadomości, co praca Schramma.

Imachuemanch | 2013-08-20
Przeczytana: 2012 rok

Ostatnia z serii, jak i również najsłabsza. Traktująca o najbliższej nam historii wypchanej źródłami i szczegółami, jest jednocześnie najmniej objętościowa i treściwa. Faktografia stoi na poziomie mało zadowalającym, tak, że nie jest w stanie nawet spełnić roli podręcznika dla początkujących. Nie polecam.

lazy_turtle | 2016-09-15
annadepp | 2016-04-22