Koń Alechina

Wydawnictwo: MG
978-83-61297-34-5
proza polska, saga rodzinna
Marcin Szajda

Saga rodzinna "au rebours". Dwieście lat z życia pewnej szalonej hrabiowskiej rodziny opowiedziane w fotograficznym skrócie - z tym, że słowo f o t o g r a f i c z n y ma w tym wypadku kluczowe znaczenie. Snute w niej opowieści są jak przeźrocza latarni magicznej. Zaś tym kto rzuca na nie światło, kto pozwala zaistnieć im na wyimaginowanym ekranie czytelniczej świadomości - jest główny bohater powieści, niejaki Karol Lorak, osoba z gatunku tych, które zamiast czerpać z rzeczywistości pełnymi garściami, żyją - na szczęście - cudzym życiem.

daltonista | 2014-03-30

BAJON PISZĄC TAKIE KSIĄŻKI UMRZE Z GŁODU. JEST ŚWIETNA, ALE ZUPEŁNIE NIEKOMERCYJNA.

Książka wymaga sporego skupienia, które niezbędne jest do ogarnięcia ogromu osób i wątków. Jej forma odbiega od większości książek, które czytaliście, co może zniechęcać czytelników szukających niewymagającej rozrywki (widać to po ocenach i przecenie do 5pln). Lektura, mimo, że sprawia dużą przyjemność, nie należy do łatwych. Wielokrotnie musiałem wracać akapit czy dwa wstecz zgubiwszy wątek. Koń, to saga rodzinna opowiedziana z humorem najwyższej próby i stanowi niezwykły miks zmyśleń i faktów. To co bardzo mi się podoba to odarcie z patosu tematów, które Polacy uwielbiają uwznioślać: walki wyzwoleńczej, życia szlachty i włościan. Szalenie podoba mi się styl i erudycja autora. Czytałem wcześniej Kluga, który jest bardziej "komercyjny", ale równie fascynujący co Koń. Mam nadzieję, że Kasper Bajon nie poprzestanie na dotychczasowych dwu powieściach.

Dla ciągle mających wątpliwości czy czytać, mały...

Montgomerry | 2010-06-21
Przeczytana: 22 czerwca 2010

Autor wspaniale też operuje językiem. Mamy w powieści liczne wtrącenia obcojęzyczne, zmiany formy i stylu, ale przede wszystkim poprawną polszczyznę. Odnajdziemy tu miedzy innymi fragmenty wiersza, dopisków na marginesie, filozoficzne wywody. Po za tym wiele znajdziemy w tekście niedomówień i aluzji. Całość przypomina raczej ruchy konika szachowego na szachownicy, przeskakującego z pola na pole. Poznajemy bohaterów i dotyczące ich fakty, ale historie nagle są urywane, a rozpoczynane zupełnie inne. Opisy, jakie tu spotykamy są bardzo plastyczne. Po za tym uzupełnieniem tekstu są czarno – białe fotografie zamieszczone w książce. Można stwierdzić, że jest to wobec tego historia o rodzinie napisana w sposób nowoczesny, gdzie świat dziewiętnastowieczny styka się ze światem dwudziestego wieku. Moim zdaniem debiut powieściowy Kaspera Bajona bardzo udany.

pełna recenzja:http://slowemmalowane.blogspot.com/2010/06/kasper-bajon-kon-alechina.html

TALAjestem | 2013-11-18

Książka na początku jest nie do opanowania pod względem bohaterów - ich drzewa genealogicznego, ale w razie czego - na końcu książki zostają nam zaprezentowane wszystkie możliwe koligacje rodzinne. Mamy wrażenie nieładu i porozrzucanych historii, które jednak w miarę biegu zostają uporządkowane poprzez częste przypominanie. Szczególnym dobrym opisem powieści jest cytat : 'prosta potrzeba opowiadania fikcji, która może być prawdą i prawdy, która może być fikcją'. Należy docenić piękny język literacki oraz wtrącenia obcojęzyczne. Szczególnie ujęła mnie ironia i humor zawarty we wszelkich historyjkach, jednak miałam wrażenie, że historie te celowo przedstawione zostały z pewnym niedbalstwem - obojętnością tego, jak potoczą się losy. Do tego w książce odnajdujemy przeróżne ilustracje, zdjęcia, które wzbogacają treść.

oran16 | 2015-09-09
kozak88 | 2014-01-06