Black Cocktail, Uh-Oh City!, Alone Alarm
837120681X
Fantastyka, opowiadania,
Ainsel

Czarny koktajl, Alarm i Ale karuzela! są charakterystyczne dla twórczości Jonathana Carrolla, który tak chętnie podejmuje problemy miłości, przemijania, śmierci, a nade wszystko stawia pytania o rzeczywistą naturę Boga, będącego w tle wszystkich ludzkich problemów.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Queequeg | 2015-09-09
Przeczytana: 09 września 2015

Tak się zastanawiam co poszło nie tak, że Jonathan Carroll, który tak mnie swego czasu zachwycał ( np. „Krainą Chichów”, „Całując ul” czy „Szklaną zupą”) nagle coraz częściej mnie nudzi i rozczarowuje… Albo to był tylko taki chwilowy zachwyt, albo z każdą kolejną książką stawiam autorowi coraz wyżej poprzeczkę. Albo może dlatego, że wszystkie jego książki krążą wokół jednego utartego schematu? Sam nie wiem.

Te trzy krótkie fabuły składające się na cykl „Czarny koktajl i inne opowiadania” sprawiły, że posiadam nieodparte wrażenie jakby autor zaczął pisać, rozkręcił się i nagle sobie przypomniał, że jednak musi to skończyć. Stąd też zakończenia są dla mnie co najmniej chaotyczne, zwłaszcza w dwóch pierwszych opowiadaniach. Pomysły są same w sobie ciekawe, wykonanie już mniej, a te nazbyt gwałtowne rozwiązania rozczarowują. Gdyby fabuły było odpowiednio dłuższe i rozbudowane to sądzę, że efekt byłby dużo ciekawszy. A tak jest ogółem nuda.

Ogółem szkoda, bo te opowiadania rzucają...

Roland | 2015-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2015

Zbiór trzech opowiadań, które łączy mistycyzm związany z naturą rzeczy nieokreślonych. Być może brzmi to enigmatycznie, lecz rzecz jest prosta. Carroll w swym literackim warsztacie spróbował odpowiedzieć na podstawowe pytania dręczące ludzkość, a mianowicie naturę duszy, Boga oraz człowieka. Te trzy opowiadania łączy również dążenie, czy też poszukiwanie odpowiedzi na odwieczne pytania. Stały czytelnik zauważy, że te opowieści są jedynie esencją pomysłów, które Carroll rozbudował w swych innych powieściach.

Na samym początku drodzy czytelnicy sprawdźcie, jaką wersję zbioru posiadacie. Otóż starsze posiadają jedynie dwa opowiadania (tytułowe „Czarny koktajl” oraz „Ale karuzela!”), w nowszych dodana jest jeszcze jedna mini-opowieść „Alarm”. Moim subiektywnym zdaniem (chociaż nie ma obiektywnym opinii) poziom oraz wartość opowieści rozkłada się zgodnie ze zgodnością książkową. Chociaż „Ale karuzela” zbytnio nie odbiega pod względem poziomu od „Czarnego koktajlu”, natomiast...

Luiza | 2013-10-23
Przeczytana: październik 2013

Zarówno "Czarny koktajl", jak i "Ale karuzela!" są inne od dzieł Carrolla, które czytałam dotychczas. Nie wiem, ale jak dla mnie nie są skończone. Albo inaczej-akcja toczy się, toczy, a nagle trach! i już zakończenie. Czegoś brakuje.
Poza tym odniosłam wrażenie jakby autor dopiero wdrażał się w strefę magii i wątku Boga, co doskonale wyszło mu w późniejszych dziełach :)

miki24gr | 2012-01-25
Przeczytana: 04 marca 2012

rewelacyjne, jak wszystko, co napisał ten geniusz

Honda | 2010-01-24

Nutka fantazji - jak to w książkach Jonathana - ale dająca do myślenia... ;)

AsiaG | 2016-02-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam :)

Autora uwielbiam i te dwa opowiadania także. Jego styl, humor, podejście do życia i śmierci, religii etc., etc...urzeka i tyle. Dwa odrębne, lecz zarazem połączone dzieła ukazują oryginalne podejście do wiary i ludzkiego losu. Pan Carroll serwuje nam pozycje pełne magii, abstrakcji i odrealnienia, jednak czy na pewno ...? Autor pokazuje nam rozczarowanie życiem i realizacją swych postanowień, gdyż czasem zapomina się wziąć pod uwagę jak wielką cenę trzeba za to dążenie zapłacić. Polecam niezmiennie!

Vievioora | 2012-06-10

Książka, która niewątpliwie potrafi zainteresować czytelnika, przy czym uważam, że jest niebanalna i zaskakująca. W normalne, codzienne życie wpleciona umiejętnie i z gracją fantastyka, napisana językiem nietuzinkowym a jednocześnie dosyć prostym. Z pewnością wrócę do tego autora, myślę, że mogę polecić ze spokojnym sumieniem dla kogoś, kto szuka czegoś "innego" w książce.

Marta | 2015-02-17

Mimo, że opowiadania lubię tylko w gatunku SF, to muszę przyznać, że te były naprawdę bardzo dobre. Magia, humor, ciężkie tematy w nowatorskiej formie, to jest to co lubię najbardziej!

Rita | 2017-05-31
Przeczytana: 30 maja 2017

Niestety nie zachwyciły mnie te opowiadania.
Po pierwsze autor chyba nie do końca rozumie, że opowiadanie to nie to samo co pierwszy rozdział powieści, na którą nie starczyło weny.
Po drugie, co ważniejsze, tak naprawdę Carroll na nic nie próbuje odpowiedzieć, snuje tylko jakieś niezbyt zresztą głębokie hipotezy o naturze rzeczy i w tej rzeczywistości osadza bohaterów. Swoją drogą nic nowego, bo wszystkie jego książki oparte są na tym schemacie. Niestety te hipotezy nie tłumaczą nic, a nawet na żadne pytanie nie próbują odpowiedzieć. Pozostawiają tylko niedosyt i kolejne pytania. Podejrzewam, że autor nie zna na nie odpowiedzi i nie ma żadnej głębszej koncepcji. Ot wymyśla z kapelusza jakąś bzdurę typu każdy jest częścią całości, niektórzy są częścią Boga, jesteśmy w parach, trójkach, czwórkach... No jasne, fajnie, tylko co z tego? Ano niewiele. Czujemy się wyruchani niczym klient burdelu sióstr Urszulanek.
Po trzecie, nie przekonują mnie zachowania bohaterów, którym wystarcza...

BetiBe | 2016-05-24

Opowiadania pełne mistycyzmu i pewnego rodzaju odrealnienia. Jak zwykle książka wypada bardzo dobrze. Opowiadanie "Ale karuzela" najbardziej przypadło mi do gustu. Sposób w jaki autor często przywołuje postać Boga jest intrygujący i skłania do myślenia. Pozycja, którą warto przeczytać chociażby z ciekawości.