Głos naszego cienia

Voice of Our Shadow
83-7120-510-4
Honda

Inne wydania

Bohater tej znakomitej powieści, młody pisarz Joe Lennox, ucieka do starego Wiednia, by poszukać schronienia przed dręczącymi go wspomnieniami związanymi ze śmiercią brata, za którą się podświadomie obwinia. W Wiedniu zaprzyjaźnia się z niezwykle ekscentryczną parą - Indią Tate i jej mężem Poulem, który ma nadnaturalne zdolności. Joe ulega urokowi pięknej Indii i, sam nie wiedząc kiedy,...

Joe ulega urokowi pięknej Indii i, sam nie wiedząc kiedy, zakochuje się w niej. Wkrótce jej mąż ginie w tajemniczych okolicznościach. Joe ma na sumieniu kolejną śmierć. Słyszy jeszcze jeden głos z zaświatów, ogarnia go paniczny strach przed tym, co jeszcze może się zdarzyć...

Mako | 2015-06-20
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Podobno jako pierwszy Jonathana Carrolla docenił Stanisław Lem, za którego protekcją wydano "Krainę Chichów". I chyba potrzeba było słowiańskiej fantazji, by tę innowacyjną mieszankę rzeczywistości i fantastyki uznać za wartościową literaturę.
"Głos naszego cienia" został skonstruowany według charakterystycznego schematu pisarskiego Carrolla. Przez większą część książki fabuła biegnie całkiem realistycznie. Na życiu głównego bohatera, mieszkającego w Wiedniu Amerykanina, cieniem kładzie się śmierć starszego brata, do której się przyczynił. Kiedy poznaje w pociągu małżeństwo Tate'ów, odnosimy wrażenie, że to kolejna powieść obyczajowa, z nieśmiertelnym motywem uczuciowego trójkąta. Zapewne by tak było, gdyby Carroll na sam koniec nie wywracał wszystkiego do góry nogami, z ułańską fantazją podważając wszelkie zasady prawdopodobieństwa i przeskakując do świata fantastyki w takim tempie, że czytelnik traci oddech.

Grażyna | 2015-04-19
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Luiza | 2013-10-20
Przeczytana: październik 2013

Polecam! Polecam! Polecam!
Zakończenie wgniotło mnie w fotel! :)
Od jakiegoś czasu sięgam coraz częściej po książki tego autora i za każdym razem wciągają mnie zdecydowanie za mocno.
Właściwie jestem zakochana ;)

Roland | 2014-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Bardzo oryginalna powieść Jonathana Carrolla, która dopiero pod koniec ujawnia swe prawdziwe oblicze. Przez większą część książki autor pozostawia czytelnika w świadomości, że ma do czynienia z typowym dramatem. Dopiero ostatnie strony zmieniają całkowite postrzeganie książki. Jest to zarówno śmieszna, seksowna, czuła, ale również magiczna i smutna opowieść o traumatycznych decyzjach, które wyciskają piętno na naszej przyszłości.

Młody pisarz Joe Lennox, ucieka do starego Wiednia, by poszukać schronienia przed dręczącymi go wspomnieniami związanymi ze śmiercią brata, za którą podświadomie się obwinia. W Wiedniu zaprzyjaźnia się z ekscentryczną parą – Indią Tate i jej mężem Paulem. Joe ulega urokowi Indii i sam nie wiedząc kiedy, zakochuje się w niej. Niedługo jej mąż ginie w tajemniczych okolicznościach. Wkrótce Joe słyszy kolejny głos z zaświatów, a demony przeszłości nie pozwolą o sobie zapomnieć.

Jonathan Carroll w swej kolejnej powieści bardzo zręcznie...

Piotr | 2014-12-26
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 24 grudnia 2014

Nie jest to może (wg mnie) najlepsza książka Carrolla, ale i tak udało mi się zachwycić opisami Wiednia, jego uliczek, kawiarni, nastroju no i oczywiście fascynacją i miłością Joe do Indii.

Roman Dłużniewski | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

Rzeczywistość to czy fantazja ? Carroll potrafił w prosty sposób napisać książkę, która zmusza do zastanowienia, zmusza do rozejrzenia się wokół siebie. Dobra książka.

Dzieckokwiatu | 2011-06-12
Przeczytana: 02 czerwca 2011

"Głos naszego cienia" to drugie moje spotkanie z Jonatanem Carrollem. Po pierwszym przy "Krainie Chichów" zapajałam chęcią poznania większej ilości książek tego autora, do tego stopnia, że dwie pojawiły się na mojej półce. Wybór tych lektur padł chyba przypadkowo, wybierałam co ciekawsze tytuły, a wiadomo, parafrazując znane powiedzenie nie ocenia się książki po tytule, więc zabrałam się do czytania.

"Głos naszego cienia" to tytuł opowiadania, napisanego przez głównego bohatera i za razem narratora Josepha Lennoxa. W pierwszej części książki poznajemy Josepha i jego brata Rossa w latach dzieciństwa. Ross był tym co pochłaniał całą uwagę matki, istny diabeł w skórze dziecka, gdy tylko dorósł do nastoletnich lat stał się zwykłym chuliganem. Często dręczył młodszego brata, Josepha wraz ze swym przyjacielem, Bobbym. W wyniku nieszczęśliwego wypadku rodzina Lennoxów została rozbita, a "Głos naszego cienia" napisany. Ta część kończy się wyjazdem do Wiednia i poznaniem niezwykłego...

Marek Adamkiewicz | 2014-11-01

Jonathan Carroll to pisarz bardzo popularny w Polsce. Ma w naszym kraju wielu oddanych czytelników, a jedna z jego książek (zapis bloga – „Oko Dnia”) ukazała się tylko na polskim rynku. „Głos Naszego Cienia” to druga powieść autora. Jego debiut, „Kraina Chichów”, postawiła przed nim literacką poprzeczkę naprawdę wysoko. Opowiadała ona historię porywającą, czarującą czytelnika od pierwszej do ostatniej strony i jawiła się jako rzecz bardzo trudna, jeśli nie niemożliwa do przeskoczenia. O tym czy Carrollowi udało się potwierdzić swoją klasę, przeczytacie poniżej.

Głównym bohaterem powieści jest Joseph Lennox, młody amerykański pisarz, zmagający się ze swoją przeszłością. Joe w młodym wieku stracił brata, a za jego śmierć podświadomie obwinia sam siebie. By uciec od otaczającej go rzeczywistości przeprowadza się do Wiednia. Tam poznaje małżeństwo Tate’ów – Paula i Indię, z którymi zaczyna się przyjaźnić. Lecz to, co na początku jest tylko i wyłącznie czysto koleżeńską relacją, z...

Adam | 2015-09-09
Przeczytana: 01 września 2015

Poprzednią przeczytaną przez mnie książką tego autora była "Kraina chichów". Po latach postanowiłem sięgnąć po kolejną powieść Carrolla. Muszę przyznać, że jest ona równie dobra i równie zakręcona.
Główny bohater, Joe Lennox, pozwala nam razem z nim przeżywać jego młodzieńcze przygody, odkrywamy relacje z bratem, rodzicami, a także jego późniejsze przyjaźnie i miłości. Jego losy są bardzo mocno zdeterminowane przez to, co wydarzyło się w jego dzieciństwie.
Nie odkrywając więcej tajemnic, zachęcam gorąco do lektury, bo jak zwykle zakończenie powieści jest bardzo nietuzinkowe, choć może nie wszystkim się spodoba. Warto przeczytać ;-)

Marta | 2013-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2013

Cała fabuła opiera się na wycinku z życia głównego bohatera a zarazem narratora Josepha Lennoxa. Początek opowiadania przenosi nas do dzieciństwa bohatera, gdzie ukazane są jego relacje z bratem oraz z kolegą brata. W wyniku dramatycznego wydarzenia rodzina Lennoxów zostaje rozbita i to daje Josephowi materiał do napisania „Głosu naszego cienia”.
Następnym elementem życia Josepha jest poznanie istnie ciekawego małżeństwa Paula i Indii. Są oni dla Josepha inspiracją, dzięki ich miłości do poznawania otaczającego ich świata a także ich miłości do samych siebie.
Akcja zaczyna rozkręcać się, gdy Paul zmuszony jest wyjechać za granice w delegację. Joseph obiecuje mu zaopiekowanie się Indiią i wypełnienie jej czasu.
Po tych wydarzeniach możemy doczytać o wielu magicznych, nierealistycznych momentach, które nadają akcji żywiołu. Mamy tutaj taki mix wydarzeń co doprowadza naszego głównego bohatera do wielu przemyśleń nad swoimi czynami oraz do podjęcia kilku ciężkich...