Nowy umysł cesarza. O komputerach, umysle i prawach fizyki

Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
The Emperor's new mind
83-01-11819-9
Tomek Kolenda

Zakres prezentowanych w fascynujący i często kontrowersyjny sposób tematów jest bardzo szeroki : filozofia matematyki, filozofia fizyki, teoria względności, mechanika kwantowa, kosmologia, zagadnienie czasu, a przede wszystkim fenomen świadomości. Książka powinna zainteresować nie tylko studentów i naukowców z dziedziny fizyki, astronomii, matematyki i kierunków pokrewnych, lecz również i laików, nie bojących się ścisłego myślenia i ciekawych otaczającego nas świata.

Jacek | 2016-04-30
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Czy komputery mają świadomość? Czy mogą rozwiązywać wszystkie problemy równie sprawnie jak ludzie? Czy ludzki mózg jest czymś w rodzaju komputera kwantowego? Na te i podobne pytania szuka odpowiedzi autor - światowej sławy fizyk i matematyk.

Zanim jednak przejdzie do właściwych rozważań (ostatni rozdział), wprowadza czytelnika w podstawy matematyki (szczególnie maszyny Turinga, teorię obliczalności i twierdzenie Godla) i fizyki oraz wyjaśnia obecny stan wiedzy na temat budowy mózgu. Może się wydawać, że w książce jest trochę za dużo fizyki jak na rozważania o mózgu, jednak zdaniem autora do zrozumienia działania mózgu niezbędna jest znajomość mechaniki kwantowej i ogólnej teorii względności, a może także ich połączenia - nieznanego na razie fizykom.

Dużym plusem jest to, że autor, oprócz samego przedstawiania teorii, wyciąga z nich wnioski filozoficzne i przedstawia swoje własne spojrzenie. Dzięki temu nawet czytelnik zaznajomiony z tematem może poznać inny punkt widzenia i...

Piotr | 2012-12-06

Chwilami ciężkie dla kogoś nie obeznanego z matematyką. Chwilami dość naiwne - przeskok autora z fizyki kwantowej na zagadnienie świadomości, wg mnie jest to przeskok trochę karkołomny, pomijający zupełnie skomplikowane procesy fizjologiczne i "systemy" działające w mózgu, które dopiero od niedawna zaczynamy odkrywać. Zdaje się że w czasach gdy Penrose pisał tę książkę wiele z tego było jeszcze nieznane, więc jego próbę połączenia fizyki kwantowej z umysłem można mu wybaczyć ;) Tak czy siak, lektura warta uwagi, jest w niej w zasadzie wszystko co dotyczy podstawowych praw rządzących światem :)

Krzysztof_g | 2013-08-19

Książka przytłacza rozmachem i potrafi zarazić pasją do nauk ścisłych. Zagadnienia matematyczne są potraktowane w niej na tyle poważnie, że nawet osoby zawodowo zajmujące się nauką mogą znaleźć tu coś inspirującego i nowego.

Maanwe | 2014-10-29
Przeczytana: 06 września 2014

Książka ze wszech miar wybitna.
Autor próbuje przekonać czytelnika, że fakt iż możemy odkrywać matematykę (czego żaden algorytm nigdy nie będzie potrafił) świadczy iż nasz mózg działa nieagorytmicznie. Tym samym potrzeba nowej fizyki (być może kwantowej grawitacji) by móc wyjaśnić np świadomość.

Tezy Penros'a nie są szeroko akceptowane w środowisku naukowym. Tym nie mniej podróż przez świat matematyki, fizyki i neuronauk z R.Penrosem to wyprawa jedyna w swoim rodzaju. Po przegryzieniu się przez tą (nie da się ukryć - trudną) książkę, nic już nie jest takie samo.

Carmel | 2012-12-26
Przeczytana: 05 czerwca 2004

Wspaniała lektura. Dla każdego, kto nie boi się myśleć.

Magdalena Moeller | 2016-07-19
Przeczytana: 02 lipca 2003

Czytałam ja już wiele lat temu. Podobała mi się wtedy bardzo, główinie jako źródło informacji z różnych interesujących mnie dziedzin, splecionych naookoło tematu mógu. Maiła jednak po niej też niedosyt. Takie wrażenie, że autor by bardzo chciał i coś przeczuwa, ale idzie złym torem. Wrażenie dużej luki.
Teraz, po przeszło dekadzie, trafiłam na pozycję, która w dużej mierze ten niedosyt zaspokaja. Polecam zainteresowanym tematem wolnej woli i nie tylko: https://arxiv.org/abs/1306.0159 . Esej bezpośrednio odnośi się również do Nowego umysłu cesarza.

kass | 2016-11-27
jarek | 2016-11-23