Dobry anioł śmierci

Tłumaczenie: Henryk Chłystowski
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Добрый ангел смерти
przygoda, zagadka, ucieczka

"Dobry anioł śmierci", powieść z roku 1997, jest blisko spokrewniony ze znanymi już w Polsce utworami autora ("Kryptonim Pingwin", "Prawo ślimaka"). Podobnie jak tam, bohater jest Rosjaninem mieszkającym w Kijowie i podobne okoliczności zmuszają go do ucieczki "na kraj świata". Jego obfitująca w dramatyczne przygody peregrynacja na półwysep Mangyszłak nad Morzem Kaspijskim i z powrotem łączy w sobie wątki sensacyjne (przemyt broni i narkotyków) oraz kryminalne (niewyjaśnione zabójstwo sprzed wielu lat) z intrygującym wątkiem historycznoliterackim – bohater wchodzi w posiadanie zagadkowych dokumentów, które pozwalają na odsłonięcie tajemnic pobytu Tarasa Szewczenki na zesłaniu właśnie na Mangyszłaku. Zderzenie brutalnej współczesnej rzeczywistości z wyidealizowanym obrazem narodowego wieszcza Ukrainy i wynikające stąd implikacje to także, oprócz dużej atrakcyjności fabularnej, istotny walor powieści.

BeataS | 2015-07-03
Agnieszka | 2014-11-23