Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie.

Okładka książki Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie. Agnieszka Graff
Okładka książki Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie.
Agnieszka Graff Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2008-03-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-03-01
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7414-401-8
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole? Katarzyna Chmielewska, Kamila Ferenc, Agnieszka Graff, Małgorzata Gurowska, Elektra KB, Alevtina Kakhidze, Elżbieta Korolczuk, Adam Kozicki, Michał Kozłowski, Kaja Kusztra, Tomasz Szymon Markiewka, Małgorzata Mycek, Stanisław Obirek, Tomek Paszkowicz, Joanna Sarnecka, Magdalena Szpecht, Aleksy Wójtowicz, Agata Wrońska, Kuba de Barbaro
Ocena 1,0
Jak rozmawiać ... Katarzyna Chmielews...
Okładka książki Kto się boi gender? Prawica, populizm i feministyczne strategie oporu. Agnieszka Graff, Elżbieta Korolczuk
Ocena 6,1
Kto się boi ge... Agnieszka Graff, El...
Okładka książki Teksty Drugie 3/2021 Łukasz Garbal, Agnieszka Graff, Anna Nasiłowska, Krzysztof Obremski, Jarosław Poraziński, Piotr Prachnio, Michał Rusinek, Szymon Wróbel, Marek Zaleski, praca zbiorowa
Ocena 8,0
Teksty Drugie ... Łukasz Garbal, Agni...
Okładka książki Kościół, państwo i polityka płci Izabela Desperak, Anna Dzierzgowska, Maciej Gdula, Agnieszka Graff, Agnieszka Kościańska, Magdalena Środa, Barbara Stanosz, Katarzyna Szumlewicz, Piotr Szumlewicz, Joanna Tomaszewska-Kołyszko, Anna Zawadzka
Ocena 4,0
Kościół, państ... Izabela Desperak, A...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
105 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
56
14

Na półkach: ,

Świetna książka, która idealnie analizuje wydarzenie lat wcześniejszych i jednocześnie daje podłoże do zrozumienia obecnej sytuacji społeczno-politycznej. Książka niestety bardzo aktualna. Napisana bardzo przystępnie, opatrzona w cytaty tak dobre i trafne, że chce się zajrzeć również do tych wspomnianych pozycji. Przeczytałam ją na raz, całkowicie mnie porwała. Przerw na toaletę, czy jedzenie nie było. Czytałam na głos, bo to były moje myśli i uczucia zebrane przez Graff.

Świetna książka, która idealnie analizuje wydarzenie lat wcześniejszych i jednocześnie daje podłoże do zrozumienia obecnej sytuacji społeczno-politycznej. Książka niestety bardzo aktualna. Napisana bardzo przystępnie, opatrzona w cytaty tak dobre i trafne, że chce się zajrzeć również do tych wspomnianych pozycji. Przeczytałam ją na raz, całkowicie mnie porwała. Przerw na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1775
724

Na półkach: , ,

Wbrew pozorom (i o zgrozo) jest to baaaardzo aktualna książka. To, co dzieje się teraz w polskiej polityce działo się (w podobnym stopniu) dziesięć lat temu... Do przemyślenia.
Przeszkadzało mi trochę zbytnie rozdrabnianie się oraz nawiązywanie do tytułu zbioru ("Rykoszetem. Rykoszetem. No wiem przecież, do cholery, czym jest rykoszet i co miałaś na myśli, autorko. Po co mi ciągle o tym tytule przypominasz?").

Wbrew pozorom (i o zgrozo) jest to baaaardzo aktualna książka. To, co dzieje się teraz w polskiej polityce działo się (w podobnym stopniu) dziesięć lat temu... Do przemyślenia.
Przeszkadzało mi trochę zbytnie rozdrabnianie się oraz nawiązywanie do tytułu zbioru ("Rykoszetem. Rykoszetem. No wiem przecież, do cholery, czym jest rykoszet i co miałaś na myśli, autorko. Po co mi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1447
83

Na półkach: ,

Z jednej strony, gdy zaczęłam książkę, byłam przerażona ile spraw pozostało aktualnych. Z drugiej, gdy coraz bardziej się zgłębiałam się w treść, coraz więcej rzeczy jest w tym momencie trochę... przereklamowanych. Dużo ludzi nie uczestniczy już w polskiej polityce, wielu partii już nie ma. Ale ogólnie wnioski ciekawe.

Z jednej strony, gdy zaczęłam książkę, byłam przerażona ile spraw pozostało aktualnych. Z drugiej, gdy coraz bardziej się zgłębiałam się w treść, coraz więcej rzeczy jest w tym momencie trochę... przereklamowanych. Dużo ludzi nie uczestniczy już w polskiej polityce, wielu partii już nie ma. Ale ogólnie wnioski ciekawe.

Pokaż mimo to

avatar
161
117

Na półkach:

Książka Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie Agnieszki Graff, to zbiór tekstów, które w znacznej części poświęcone zostały analizie języka polskiej prawicy. Większość esejów powstała w czasie, gdy polska scena polityczna zdominowana była przez PiS, Samoobronę i LPR. Autorka książki, badając dyskurs publiczny lat 2005-2007, skoncentrowała się na wypowiedziach dotyczących narodu, płci, rodziny, seksualności czy tożsamości. Celem, jaki przyświecał jej pracy, było uchwycenie mechanizmu, w którym napięcie społeczne, kulturowy niepokój związany ze zmianą w zbiorowej tożsamości niejako rykoszetem odbija się na kobietach i wszelkiej maści seksualnych „odszczepieńcach”. Rozpoznając mechanizm ten w języku Romana Giertycha, czy w ataku na procedurę in vitro, Graff zastanawiała się nad tym, w jaki sposób doszło do tego, że symbolem polskości w liberalnej Europie stał się pomysł wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji i „homoseksualnej propagandy”. Interesujący dla autorki był więc ten wymiar języka, w którym obsesja przynależności narodowej splata się ze skrajnie represyjną wizją płci i seksualności.

Analiza języka polskiej prawicy, to w pewnym stopniu, jak przyznaje autorka, jej osobista forma obrony przed zalewającą nasz kraj falą lekceważenia, nienawiści i pogardy. To również próba oswojenia poczucia bezradności i gniewu, jakie wywołuje prawicowy fanatyzm, a także sposób na oswojenie smutku spowodowanego wszechobecną obojętnością, bezrefleksyjnością, apolitycznością i konformizmem.

Główną tezą, jaka zostaje w książce postawiona, jest to, iż w sporach dotyczących gejów, lesbijek, aborcji, czy procedury in vitro przedmiotem zatargów nie są bynajmniej obyczaje, czy moralność, a gra o władzę, honor i przyszłość narodu. Narodu, który wobec zatartej granicy państwo-Kościół, walczy z wrogami, jakimi są dziś zwolennicy praw kobiet i mniejszości seksualnych. W takiej sytuacji Polska tożsamość narodowa utożsamiana jest ze skrajnie konserwatywnym stanowiskiem względem płci.

Fakt, że polska prawica „upłciawia naród” nie jest specyfiką typowo Polską. Polska specyfika polega głównie na tym, że strażnikiem zbiorowej tożsamości i monopolistą w dziedzinie wartości narodowych stał się u nas Kościół katolicki, a narodowa prawica posługuje się językiem kościelnym. Problemu nie stanowią jednak konserwatywni katolicy a uległość państwa wobec promowanej przez konserwatywne skrzydło Kościoła wizji wspólnoty.

Poza Kościołem centralną rolę w polskiej wyobraźni narodowej odgrywa kobieta-matka. Konsekwencją wywyższenia macierzyństwa jest silna niechęć wobec kobiet bezdzietnych oraz tych, które pragną swą płodność kontrolować. W ten sposób zachodzi sprzężenie między nacjonalizmem a zamachem na wolność w sferze płci i seksualności. Równolegle z kryzysem politycznym pojawia się kwestia „Kryzysu męskości” lub „kryzysu rodziny”. Odrodzenie narodu zaczyna być utożsamiane z powrotem do tradycyjnych wartości. Seksualni odmieńcy stają się wrogami narodu.

Wypowiedzi przedstawicieli polskiej prawicy, którzy prezentują swoje opinie na temat mniejszości seksualnych, czy „naturalnej” roli kobiet, są dla Graff interesujące z dwóch powodów. Po pierwsze, wypowiedzi te mają realny wpływ na nasze życie. Po drugie, są interesujące z punktu widzenia genderowych aspektów dyskursu narodowego. Graff zauważa, iż w retoryce prawicy siatka pojęć dotyczących seksualności oraz płci nakłada się na wizję państwa i narodu, które postrzegane są jako swoiste przedłużenie rodziny. Przytaczając wypowiedzi Romana Giertycha, wystąpienia młodzieży wszechpolskiej, czy kampanie LPR-u autorka zwraca uwagę na specyficzne rozumienie patriotyzmu i polskości, które kojarzone są kolejno z zakazem aborcji oraz kultem maryjnym i macierzyństwem (przymusowym).

Relacje między płcią a nacjonalizmem są w Polsce badane już od kilku lat. Graff przypomina eseje Bożeny Umińskiej, która pokazuje, iż mniejszości seksualne i feministki zajęli w polskiej retoryce miejsce Żydów i właśnie oni są obecnie „rebeliantami”, „obcymi” i „innymi”. Twierdząc, iż współczesna homofonia powtarza wiele treści polskiego antysemityzmu, Graff odwołuje się także do badań Adama Ostolskiego, który porównując homofobiczny język dzisiejszych narodowców z antysemickim dyskursem z lat trzydziestych wskazywał na niezwykle silne paralele.

Badając język prawicy, Graff zwraca uwagę na obecne w nim tendencje do przypisywania „obcemu” złych zamiarów wobec dzieci. I tak, przedstawione w prawicowej retoryce feministki przypominają czarownice a geje utożsamiani są z pedofilami. Troska o dzieci staje się rytualnym elementem moralnej paniki, m.in. dlatego, że właśnie w obronie najmłodszych najłatwiej jest wywołać powszechną agresję i oburzenie.

W swoich analizach Agnieszka Graff zwróciła uwagę także na media. Badając treści publikowane na łamach tygodników Wprost, Polityka i Newsweek Polska, od wiosny 2002 do lata 2005, autorka odkryła, że w okolicach maja 2004 dyskurs dotyczący seksualności gwałtownie przybrał na intensywności. Związek między przystępowaniem Polski do Unii Europejskiej a zainteresowaniem problematyką płci zaintrygował Graff, która zjawisko „płciowej gadaniny” opisała za pomocą następującego schematu:
(1) kiedyś było normalnie i naturalnie, mężczyźni, kobiety i dzieci wiedzieli, kim są, lecz (2) role płci w Polsce – i na całym świecie – przechodzą dzisiaj kryzys, a więc (3) przyszłość rysuje się w ciemnych barwach. Jednak (4) już wkrótce – dzięki potędze natury oraz tradycji – zostanie przywrócony naturalny porządek.

Fakt, iż katastrofę demograficzną ogłoszono dwa tygodnie przed przystąpieniem Polski do Unii a „powrót mężczyzny” tydzień po przystąpieniu, nie jest wg Agnieszki Graff przypadkowy. Kojąca baśń o uporządkowanej przeszłości, obecnym kryzysie i rychłym przywróceniu porządku w dziedzinie relacji damsko-męskich to opowieść zastępcza (…) gadając o płci, radzono sobie – czasem świadomie a czasem nie – z wątpliwościami i lękiem wywołanymi przez integrację europejską. W swojej książce autorka wyjaśnia, dlaczego pocieszeniem miały być właśnie rozmowy o płci.

Poza podobieństwami obecnymi w sposobie opowiadania o płci, Graff bada także różnice, przy czym jej uwaga skupia się nie tylko na treściach, ale także, na równie wymownych, okładkach tygodników.

Analiza, jakiej Agnieszka Graff się podjęła, pozwoliła jej na zdemaskowanie dobrze zadomowionych w polskim społeczeństwie stereotypów, fikcji, mitów i fantazji. Ta książka, to niezwykle ważny głos przeciw homofobii i ksenofobii. To także postulat uczłowieczenia kobiet oraz podjęcia rekonstrukcji systemu wartości i redefinicji patriotyzmu. Graff namawia do patriotyzmu, w którym jest miejsce na otwartość, różnorodność i sprawiedliwość. Patriotyzmu, jakiego w Polsce jeszcze nie było, ale jakiego demokratyczne społeczeństwo wymaga i potrzebuje.

Recenzja opublikowana na blogu Projekt: książki - projektksiazki.blogspot.com

Książka Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie Agnieszki Graff, to zbiór tekstów, które w znacznej części poświęcone zostały analizie języka polskiej prawicy. Większość esejów powstała w czasie, gdy polska scena polityczna zdominowana była przez PiS, Samoobronę i LPR. Autorka książki, badając dyskurs publiczny lat 2005-2007, skoncentrowała się na wypowiedziach...

więcej Pokaż mimo to

avatar
267
127

Na półkach: , , ,

Książka, którą szczególnie warto przeczytać właśnie teraz- gdy PIS znów jest u władzy. Przerażająco trafna w swoich spostrzeżeniach. Bardzo ułatwia zrozumienie współczesnego dyskursu polityczno- obyczajowego.

Książka, którą szczególnie warto przeczytać właśnie teraz- gdy PIS znów jest u władzy. Przerażająco trafna w swoich spostrzeżeniach. Bardzo ułatwia zrozumienie współczesnego dyskursu polityczno- obyczajowego.

Pokaż mimo to

avatar
466
40

Na półkach:

"Jak to się dzieje, że gdy chodzi o kobiety, o płodność, o rodzenie, nikomu zdaje się nie przeszkadzać pomysł prawnego narzucania heroizmu, wymuszania świętości ustawą, karania za brak gotowości do poświęceń?" Agnieszka Graff dokładnie odpowiada na to oraz wiele innych kluczowych dla kobiet w Polce pytań.

"Jak to się dzieje, że gdy chodzi o kobiety, o płodność, o rodzenie, nikomu zdaje się nie przeszkadzać pomysł prawnego narzucania heroizmu, wymuszania świętości ustawą, karania za brak gotowości do poświęceń?" Agnieszka Graff dokładnie odpowiada na to oraz wiele innych kluczowych dla kobiet w Polce pytań.

Pokaż mimo to

avatar
335
50

Na półkach: ,

...często gdy mam chwile zwątpienia, zawahania, okazje się, że krótki esej, czy felieton Agnieszki Graff stawia mnie do pionu!
Graff ostrym cięciem zawsze podsumuje nasze specyficzne postrzeganie "polskości", którą się brzydzę i za którą jest mi po prostu wstyd...

...często gdy mam chwile zwątpienia, zawahania, okazje się, że krótki esej, czy felieton Agnieszki Graff stawia mnie do pionu!
Graff ostrym cięciem zawsze podsumuje nasze specyficzne postrzeganie "polskości", którą się brzydzę i za którą jest mi po prostu wstyd...

Pokaż mimo to

avatar
560
274

Na półkach:

taka sobie. nie wytrzymuje testu "no i?"

taka sobie. nie wytrzymuje testu "no i?"

Pokaż mimo to

avatar
419
87

Na półkach: , , ,

http://istas11.wordpress.com/2012/01/05/rykoszetem-w-leb/

http://istas11.wordpress.com/2012/01/05/rykoszetem-w-leb/

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    233
  • Przeczytane
    158
  • Posiadam
    47
  • Feminizm
    7
  • Teraz czytam
    5
  • Feministyczne
    4
  • Ulubione
    3
  • Gender
    3
  • Polska
    3
  • Literatura faktu
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie.


Podobne książki

Przeczytaj także