Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym

Okładka książki Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym Agnieszka Graff Patronat LC
Okładka książki Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym
Agnieszka Graff Wydawnictwo: Marginesy nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Marginesy
2021-04-14
2005-01-01
9788366671997
gender feminizm seksizm dyskryminacja nierówność aborcja pornografia molestowanie

Okładka książki Kto się boi gender? Prawica, populizm i feministyczne strategie oporu. Agnieszka Graff, Elżbieta Korolczuk
Ocena 6,4
Kto się boi ge... Agnieszka Graff, El...
Okładka książki Teksty Drugie 3/2021 Łukasz Garbal, Agnieszka Graff, Anna Nasiłowska, Krzysztof Obremski, Jarosław Poraziński, Piotr Prachnio, Michał Rusinek, Szymon Wróbel, Marek Zaleski, praca zbiorowa
Ocena 8,0
Teksty Drugie ... Łukasz Garbal, Agni...
Okładka książki Memy i graffy. Dżender, kasa i seks Marta Frej, Agnieszka Graff
Ocena 6,8
Memy i graffy.... Marta Frej, Agniesz...

Wyróżniona opinia i

Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym

przeczytanych książek 1390 napisanych opinii 643

Spodziewałam się więcej. W moim odczuciu w książce jest za mało ogólnych informacji, statystyk itd. a za dużo skupiania się na konkretnych sytuacjach przez co mamy omówienie fabuły chyba z sześciu odcinków serialu Ally Mc Beal czy rozkład na czynniki pierwsze całej kampanii prezydenckiej Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Lektura obowiązkowa dla każdego, również dla mężczyzn, żeby mogli zrozumieć w jak trudnej i niesprawiedliwej sytuacji znajdują się polskie kobiety.

To takie powtórzenie informacji i uzupełnienie książki Boya Zelenskiego

To takie powtórzenie informacji i uzupełnienie książki Boya Zelenskiego

Książka obowiązkowa dla każdej Polki, która uważa się za myślącą kobietę. Agnieszka Graff świetnie, z poczuciem humoru spogląda na system rządzenia naszym krajem z feministycznej perspektywy. Pokazuje nam o co chodzi facetom, którzy nami rządzą i dlaczego tak trudno przebić się kobietom. Dziewuchy! Nie dawajmy się!

Jeszcze w ramach 8 marca, a może 10 marca.
Perspektywa dwudziestu lat daje obraz jak (zbyt wolno) zmienia się pozycja kobiet w świecie, zazwyczaj na lepsze, niestety w kilku punktach ostatnio się straszliwie cofamy :-(

Jeszcze w ramach 8 marca, a może 10 marca.

O ile tematyka książki jest aktualna, a sama problematyka ciekawie i dobrze spisana, to mimo to czuć pewne przedawnienie. Dotyczy to przede wszystkim fragmentów z komentarzami do ówczesnej sytuacji politycznej, wypowiedzi polityków i odwoływania się do wydarzeń sprzed 20 lat. Można to było ugryźć bardziej ogólnie, żeby książka była bardziej ponadczasowa.

Jest to niestety książka feministki liberalnej. Jakkolwiek słuszna, potrzebna i nawet po dwudziestu latach od pierwszego wydania celna, adekwatna i trafna, tak z tego nurtu rzeczywistości, który wręcz lekceważy wpływ kapitalizmu i reklamy na życie kobiet. Jest to zdecydowanym minusem tytułu; należy brać na to poprawkę. Wielokrotnie wykrzykiwałam wulgaryzmy nad rynkowym bełkotem autorki, z którym feministki mojej generacji już się po prostu nie zgadzają. Równie często jednak kiwałam głową nad ustępami demaskującymi panowanie kościoła w Polsce.

Wartościowa humanistycznie, ryzykowna ekonomicznie, słuszna feministycznie. Do przemyślenia, czy to na nasze potrzeby.

Instagramowa akcja #kobiecystyczeń zmotywowała mnie do przeczytania jednej z najważniejszych dla mnie (w tym momencie) książek o tematyce społecznej, feministycznej. A konkretnie o świecie pełnym kobiet bez kobiet.

Agnieszka Graff - literaturoznawczyni, tłumaczka, publicystka i działaczka - po 20 latach od opublikowania książki „Świat bez kobiet” wróciła do swoich tekstów, dodając komentarze i kilka aktualnych felietonów. Czy coś się jednak zmieniło na tyle, by o niektórych tematach zupełnie nie wspominać? Niestety, dalej jesteśmy po szarej stronie polskiej rzeczywistości.

Znajdziecie tu dużo mądrych i otwierających oczy zdań, które mogą zmienić Wasze podejście do feminizmu, a także „zwyczajnych” spraw, na które przymykamy oko. O zakazie aborcji, oddaniu władzy nad kobietami Kościołowi, budowaniu demokracji bez kobiet, codziennych niewygodach, szydzeniu ze słabej płci. O pornografii, przemocy, seksie, posiadaniu lub nieposiadaniu dzieci, rodzinie, partnerstwie, orientacji seksualnej, wykluczeniu. W końcu o marszach równości, wulgarnych hasłach i sile, która napędza tłumy. I o tym, że 20 lat później nadal o wszystko trzeba walczyć, bo obrońcy Polski tylko czekają na swoje pięć minut.

Moja świadomość i wiedza (chociaż to bardzo duże słowo) w temacie polskiego feminizmu nieco urosła i będę kontynuować tę podróż.

Konieczna pozycja dla każdej nowoczesnej kobiety.
Otwiera oczy.

Konieczna pozycja dla każdej nowoczesnej kobiety.
Otwiera oczy.

Na półkach: , , , ,

Ciężko się ocenia tego typu książki, ponieważ każdy z nas ma swoją opinię na temat przedstawiony przez autorkę i powinien ocenić tą pozycję według swojego uznania.
Kilka wniosków można wyciągnąć z niej, ale jedne przebija się na początek - ciężkie było/ jest życie kobiety w Naszym kraju, cały czas musi walczyć o swoje prawa. Nie powinno tak być.
Czarny scenariusz przedstawia nam autorka, nie jest ona za wesoły dla Nas kobiet żyjących w Polsce.

Czarny scenariusz...