Buntownicy

Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Wydawnictwo: AMF+
Troublesome young men
historyczna

Nowa, porywająca, opowiedziana z dziennikarską pasją i zacięciem historyczna książka autorki „Sprawy honoru". „Buntownicy" to nadzwyczajna opowieść o politycznej odwadze w niebezpiecznych czasach” jak Churchill przejął władzę i uratował Anglię. Napisana jak polityczny dreszczowiec. Są tu bohaterowie, łajdacy i romans. Pasjonująca i wciągająca jak „Sprawa honoru”. 7 maja 1940. Izba Gmin...

7 maja 1940. Izba Gmin rozpoczęłe decydującą debatę. Na szali była przyszłość rządu premiera Neville Chamberlaina i Wielkiej Brytanii – a może nawet całego świata. „Buntownicy” Lynne Olson to dramatyczna opowieść, jak doszło do tej debaty i jak garstka posłów z Partii Konserwatywnej przeciwstawiła się defetystycznej polityce Chamberlaina, który usiłował ułagodzić Hitera. Buntownicy zmusili premiera do dymisji.

Niektórzy historycy lekceważąco traktują „lipną wojnę”, która trwała przed tym punktem zwrotnym – od września 1939 roku, kiedy Wielka Brytania i Francja wypowiedziały Niemcom wojnę, do maja 1940 roku, kiedy Winston Churchill został premierem – jako czas wyczekiwania i niezdecydowania, ale Olson nie popełnia tego błędu. Szczegółowo i żywo opisuje narastające wzburzenie społeczeństwa, w miarę jak Anglicy uświadamiali sobie, że są bardzo źle przygotowani do konfrontacji z Hitlerem, a ich podstawowe obywatelskie swobody są poważnie zagrożone. Powoli odkryli, że są wśród nich dzielni politycy, gotowi zaryzykować polityczne samobójstwo i stanąć na czele buntu przeciw polityce rządu Chamberlaina – Harold Macmillan, Robert Boothby, Leo Amery, Ronald Cartland, lord Robert Cranborne i inni. To byli „uprzykrzeni młodzi ludzie”.

Polityczny i ludzki dramat, jaki rozegrywał się w parlamencie i w całym kraju, gdy Wielka Brytania stanęla niemal samotnie w obliczu faszystowskiego zagrożenia, był czymś naprawdę niezwykłym, a opowieść Olsen o tych wydarzeniach jest wspaniałym źródłem inspiracji. Podniecające sceny walki w Izbie Gmin przeplatają się z opisami politycznych intryg i zakulisowych rozgrywek.

źródło opisu: www.amfplus.com.pl

Radomak | 2013-10-06
Przeczytana: 26 września 2013

Próba rekonstrukcji wydarzeń w kręgach władzy, które miały miejsce w Anglii przed II Wojną Światową. Autorka po przedstawiania historii polskich lotników w tejże wojnie w "Sprawie Honoru" zabiera się za tło wybuchu największego konfliktu w dziejach świata. Wnikliwa analiza listów, przemówień, artykułów prasowych skleja się w bardzo skomplikowany układ zależności, wpływów i myśli bohaterów. Bardzo trudno jest przebrnąć przez początek naszpikowany nie tylko tarciami w Izbie gmin, ale prywatnymi rozgrywkami między Chamberlainem a Churchillem. Zaczepiając o wszystkie ważniejsze punkty historii autorka pokazuje zmiany nastrojów nie tylko posłów ale i społeczeństwa. Marazm zasiany w kraju przez politykę ustępstw rządu Chamberlaina emanuje w każdej sferze działalności ludzi. Bezkarne działania Hitlera, łamiące wszelkie wcześniej podpisane konwencje nie spotykają się z jakimkolwiek stanowczym oporem ze strony nadal silniejszych Francji i Anglii. Zbrodnicze oddanie Czechosłowacji bez wiedzy...

Przemysław Pędzioch | 2012-03-30
Przeczytana: marzec 2012

Wielka książka, niezwykle wciągająca i interesująca. Nie tylko dla osób pasjonujących się historią, czy polityką. Przedstawia ona losy grupy ludzi, którzy wbrew lojalności wobec własnej partii i kolegów, z którymi razem chodzili do szkół, razem studiowali, wbrew mediom, które ich krytykowały, wbrew społeczeństwu, które było nastawione defetystycznie, zbuntowali się. To oni uratowali Anglię i świat zachodni. Bunt w nich narastał, poprzez wydarzenia takie jak remilitaryzacja Nadrenii, haniebna zgoda na zajęcie Sudetów, a w konsekwencji Czechosłowacji. Rząd angielski dalej wierzył w pokój i pokojowe zamiary Hitlera, wciąż nie chciał walczyć. Wreszcie kiedy Niemcy zaatakowali Polskę, Anglia mimo zobowiązań nie ruszyła nam na ratunek, wypowiedziała wojnę Niemcom, ale nie robiła nic. Czara goryczy powoli przelewała się, buntownicy nie mogli się godzić na taką politykę. W końcu wybuchł bunt, a premierem został Churchill. to uratowało Anglię i świat.

przemas | 2010-07-09

Przedstawione ostatnie dni przed II Wojną Światową widziane oczami establishmentu brytyjskiego, dojście do władzy Churchilla.
Bardzo sprawnie napisana i doskonale się czyta, pomimo iż to całkiem spore tomisko :)

grzech-pierworodny | 2012-07-01

Bardzo interesująca książka.

Wysunąłbym nawet tezę, że powinien ją przeczytać każdy Polak, który choć trochę interesuje się światem i historią.

Choć jest to świetna relacja z ubiegłego wieku, po nauki z niej powinni sięgnąć także nasi politycy.

Od dawna bowiem twierdzę, że nigdy nie byliśmy i nigdy nie będziemy, znaczącym partnerem dla krajów wielkomocarstwowych. Mamy tego świetne dowody z przeszłości.

Obecne czasy także, dają nam jasno do zrozumienia, gdzie jest nasze miejsce w szeregu.

Książka przedstawia wydarzenia sprzed wybuchu II Wojny Światowej, kiedy to ówczesny premier Chamberlain, stosując politykę ustępstw względem Hitlera, starał się zapewnić swojemu krajowi pokój.

Jak wszyscy wiemy, nie osiągnął nic, a zabrakło niewiele by doprowadził swój kraj do klęski.

Cenę za tą politykę poniosła Abisynia w 1935 roku a także Czechosłowacja w 1938 roku w Monachium.

Ofiarą stała się także Polska w 1939 roku, kiedy to, po wypowiedzeniu Niemcom wojny przez Imperium Brytyjskie, nie...

BuchBuch | 2013-04-13

Już na początku lat trzydziestych XX wieku Winston Churchill ostrzegał rząd brytyjski przed rosnącym zagrożeniem ze strony Niemiec nazistowskich, jednak długo jego teorie nie miały sojuszników. Zwolenników toku jego myślenia policzyć można było na palcach jednej ręki. Książka przedstawia śmiałków, którzy mieli odwagę stanąć za niepokornym, butnym Churchillem, narażając się przy tym na ostracyzm towarzyski, czy problemy w swej rodzimej partii konserwatywnej. Jest to historia pewnych siebie młodych polityków, którzy zaangażowaniem i oddaniem doprowadzili Chamberlaina i jego łagodną politykę do dymisji.
Autorka rozbudowała warstwę fabularną, tak, że nasi bohaterowie nie są wyblakłymi postaciami historycznymi, ale ludźmi z krwi i kości, posiadający pasje, namiętności, ciekawe życiowe historie. Poprzez to działanie każdy niemal autor książek historycznych zjednuje sobie czytelnika, czyni historię łatwiejszą do przetrawienia (jeśli oczywiście ktoś ma z tym problem). Mamy więc...

Artur | 2013-04-01

Książka warta polecenia, szczególnie tym, którzy mają idealistyczne wyobrażenie o polityce.
Historia dzieje się w bliskości wybuchu IIWŚ a głównymi bohaterami są elity rządzące Wielką Brytanią. Pani Lynne Olson w bardzo ciekawy sposób ukazuje realia wielkiej polityki jak i drogę, jaką muszą przebyć tytułowi buntownicy, aby wydobyć Wielką Brytanię z międzynarodowego marazmu. Jeżeli komuś wydaje się, że przeczyta historię o wzniosłych ideach to jest w błędzie. Polityka w tamtym czasie(a i pewnie dzisiaj) nie opiera się na moralnych podstawach - dla większości polityków najważniejsza jest własna kariera, potem może dobrostan własnego kraju, a reszta świata może się zawalić.
Jeżeli ktoś chce zobaczyć władzę od podszewki, powinien być zadowolony z powyższej książki.

Hammond_of_Texas | 2016-10-03
mts1986 | 2015-11-11