Schwytałem Eichmanna

Wydawnictwo: Emka

Trzydzieści lat temu niewielka grupa najlepszych izraelskich agentów wytropiła najbardziej poszukiwanego zbrodniarza wojennego na świecie Adolfa Eichmanna, człowieka, który ukuł określenie ostateczne rozwiązanie i który osobiście kierował zamordowaniem milionów europejskich Żydów. Młody Izraelczyk Peter Z. Malkin osobiście schwytał Adolfa Eichmanna w Ameryce Południowej.

Eiseth | 2016-06-07
Przeczytana: 04 czerwca 2016

Jak czasem mówi się, że masło jest maślane, tak porywająca relacja jest porywającą relacją. Od książki powstałej przy współpracy naocznego świadka pojmania Adolfa Eichamanna, Petera Z. Malkina, i amerykańskiego autora Harry'ego Steina, nie sposób się oderwać.
Malkin przedstawia swoje losy przed znamienną akcją w sposób zarówno zwięzły, jak i pełen emocji. Wplata to także pewne fakty z życia Eichmanna, aby przedstawić czytelnikowi nieco szerszą perspektywę. Ciągła akcja związana nie tylko z przygotowaniami do pojmania poszukiwanego i nieuchwytnego nazisty, ale także innymi zadaniami wykonywanymi przed i w trakcie pracy w Mossadzie.
"Schwytałem Eichamanna" zapada w pamięć. Zwłaszcza wtedy, gdy znika konsternacja wywołana postacią Uziego i nagłe olśnienie związane z odkryciem tożsamości tego agenta, którego pseudonim "Uzi" pojawia się tylko w tej książce.

migdauek | 2016-01-13
jupiter | 2014-11-16