Rommel. Koniec pewnej legendy

Seria: Wojny i Konflikty
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Rommel. Ende einer Legende
historyczna

Feldmarszałek Erwin Rommel był najpopularniejszym niemieckim generałem w czasie II wojny światowej. Dowodzony przez niego Afrikakorps dotarł aż do Egiptu. Nawet brytyjski przeciwnik podziwiał odwagę "Lisa Pustyni" oraz jego zuchwałość na polu walki; przez długi czas uważano go za niepokonanego. Ralf Georg Reuth ukazuje Rommla jako człowieka, który swoją sławę zawdzięczał przede wszystkim narodowosocjalistycznej propagandzie; dowodzi, że jego rola w niemieckim ruchu oporu nie była wcale tak znacząca, jak sugerują dotychczasowe publikacje; przedstawia darzonego szczególnymi względami Hitlera feldmarszałka, który pozostał mu wierny niemalże do ostatnich dni, popełniając w 1944 roku na jego rozkaz samobójstwo. Postać i losy Erwina Rommla odzwierciedlają tragedię tamtych czasów, w których "Niemcy nie opuścili Führera nawet w obliczu zagłady, wierząc, że spełniają w ten sposób swój obowiązek wobec ojczyzny".

JediNadiruRadena | 2015-05-19
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 maja 2015

Bardzo udana, moim zdaniem, demitologizacja Rommla. I dość boleśnie zaskakująca, jak sądzę, dla kogoś, kto mógł mówić o najsłynniejszym feldmarszałku III Rzeszy tylko w superlatywach. Według książki był on, owszem, wybitnym i nieuwikłanym w zbrodnie wojenne dowódcą, ale też zadufanym w sobie karierowiczem, który pożądał przede wszystkim przysłowiowego blasku fleszy i kolejnych odznaczeń, jednocześnie będąc absolutnie bezkrytycznym wobec Hitlera i nazizmu. Dałbym wyższą ocenę tej książce, gdyby nie trochę ciężkawy styl autora i niewielką objętość - temat zdecydowanie można było bardziej podrążyć.

Ghostwriter | 2011-03-18

Dobrze napisana książka i szybko się ją czyta. Autor podjął próbę demitologizacji Rommla - pokazuje go jako karierowicza i osobę w dużej mierze wykreowaną przez hitlerowską propagandę. Wcześniej nie czytałem żadnej książki o Rommlu ale kojarzyłem go jako pozytywną postać, tj. - świetnego taktyka, który zagrał na nosie wojskom alianckim w Afryce i jednego ze spiskowców, którzy przygotowali nieudany zamach na Hitlera. Reuth różne legendy dotyczące tego kochanego przez Niemców feldmarszałka obala, ew. poddaje w wątpliwość.

irman | 2016-10-15
Hubert | 2016-08-07