Buntownicy

Okładka książki Buntownicy
Lynne Olson Wydawnictwo: AMF Plus Group powieść historyczna
398 str. 6 godz. 38 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
Troublesome young men
Wydawnictwo:
AMF Plus Group
Data wydania:
2008-05-02
Data 1. wyd. pol.:
2008-05-02
Liczba stron:
398
Czas czytania
6 godz. 38 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360532126
Tłumacz:
Piotr Amsterdamski
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski: zapomniani bohaterowie II wojny światowej Stanley Cloud, Lynne Olson
Ocena 8,3
Sprawa honoru.... Stanley Cloud, Lynn...
Okładka książki Chłopcy Murrowa. Na frontach wojny i dziennikarstwa Stanley Cloud, Lynne Olson
Ocena 6,7
Chłopcy Murrow... Stanley Cloud, Lynn...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
191
56

Na półkach: , ,

Próba rekonstrukcji wydarzeń w kręgach władzy, które miały miejsce w Anglii przed II Wojną Światową. Autorka po przedstawiania historii polskich lotników w tejże wojnie w "Sprawie Honoru" zabiera się za tło wybuchu największego konfliktu w dziejach świata. Wnikliwa analiza listów, przemówień, artykułów prasowych skleja się w bardzo skomplikowany układ zależności, wpływów i myśli bohaterów. Bardzo trudno jest przebrnąć przez początek naszpikowany nie tylko tarciami w Izbie gmin, ale prywatnymi rozgrywkami między Chamberlainem a Churchillem. Zaczepiając o wszystkie ważniejsze punkty historii autorka pokazuje zmiany nastrojów nie tylko posłów ale i społeczeństwa. Marazm zasiany w kraju przez politykę ustępstw rządu Chamberlaina emanuje w każdej sferze działalności ludzi. Bezkarne działania Hitlera, łamiące wszelkie wcześniej podpisane konwencje nie spotykają się z jakimkolwiek stanowczym oporem ze strony nadal silniejszych Francji i Anglii. Zbrodnicze oddanie Czechosłowacji bez wiedzy ich rządu w ręce Rzeszy odbija się głośnym echem. W Izbie Gmin zawiązuje się kilka nieoficjalnych stowarzyszeń niezadowolonych z linii prowadzenia polityki przez rząd. Pod bokiem Chamberlaina wyrasta opozycja "młodych torysów" bardzo niezadowolonych z postępowania przywódców ich partii. Po wybuchu wojny w Polsce naród brytyjski nie może się otrząsnąć do działania, ludzie żyją jakby obok tego wszystkiego, nawet wypowiedzenia wojny przez Wielką Brytanię i Francję, zmienia tylko na papierze nastawienie rządu do Niemców. Churchill, który do tej pory był pierwszym opozycjonistą rządu w tej partii zostaje włączony do gabinetu i zgodnie z danym słowem nie krytykuje więcej rządu, jest jego elementem. Porażka wojsk ekspedycyjnych w Narviku uświadamia wszystkim pozorne przygotowanie do wojny, a nieudolna próba retuszu porażki przez Chamberlaina spotyka się z bardzo ostrą krytyką zarówno młodych torysów jak i społeczeństwa. Wniosek o wotum nieufności zostaje oddalony, ale tak niewielką przewagą głosów, że Chamberlain w końcu się poddaje, do władzy dochodzi człowiek z innym nastawieniem, wizją i odwagą.
Czytając tę książkę, zadawałem sobie nieodparte pytanie - co by było gdyby wcześniej nastąpiła zmiana premiera, czy wdeptano by Hitlera i jego plany już na samym początku. Czy musiało zginąć tyle ludzi, żeby nagle, ktoś zaczął reagować na to bezprawie? Polityka ustępstw i pokojowych rozmów Chamberlaina się nie sprawdziły bo trafił na drapieżnego przeciwnika, wobec którego tylko siłą była w stanie coś zdziałać, niestety kilak lat za późno. Kto wie jakby teraz wyglądała Europa i Polska, gdyby w Anglii sprawy przybrały inny obrót.

Próba rekonstrukcji wydarzeń w kręgach władzy, które miały miejsce w Anglii przed II Wojną Światową. Autorka po przedstawiania historii polskich lotników w tejże wojnie w "Sprawie Honoru" zabiera się za tło wybuchu największego konfliktu w dziejach świata. Wnikliwa analiza listów, przemówień, artykułów prasowych skleja się w bardzo skomplikowany układ zależności, wpływów i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1626
753

Na półkach:

Już na początku lat trzydziestych XX wieku Winston Churchill ostrzegał rząd brytyjski przed rosnącym zagrożeniem ze strony Niemiec nazistowskich, jednak długo jego teorie nie miały sojuszników. Zwolenników toku jego myślenia policzyć można było na palcach jednej ręki. Książka przedstawia śmiałków, którzy mieli odwagę stanąć za niepokornym, butnym Churchillem, narażając się przy tym na ostracyzm towarzyski, czy problemy w swej rodzimej partii konserwatywnej. Jest to historia pewnych siebie młodych polityków, którzy zaangażowaniem i oddaniem doprowadzili Chamberlaina i jego łagodną politykę do dymisji.
Autorka rozbudowała warstwę fabularną, tak, że nasi bohaterowie nie są wyblakłymi postaciami historycznymi, ale ludźmi z krwi i kości, posiadający pasje, namiętności, ciekawe życiowe historie. Poprzez to działanie każdy niemal autor książek historycznych zjednuje sobie czytelnika, czyni historię łatwiejszą do przetrawienia (jeśli oczywiście ktoś ma z tym problem). Mamy więc zobrazowaną serię konwenansów w świecie politycznych wyższych sfer (np. sprawa związku pani Macmillan z Boothby'm, którzy to nigdy nie scementowali relacji w obawie przed ostracyzmem towarzyskim i partyjnym).
Lynne Olson rysuje sugestywne tło nastrojów społecznych na przestrzeni wojennych lat. Obrazowo ujmuje społeczeństwo brytyjskie w przededniu wojny, rzuca kilka scen rodzajowych z życia stolicy, interesująco odmalowuje charaktery poszczególnych mocodawców partyjnych, nie stroniąc od zakulisowych historii. Fascynujący obraz politycznego brytyjskiego Olimpu czasów II wojny światowej, obrany (zupełnie pozornie) w brytyjską flegmę, pod spodem skrzący się negatywnymi (najczęściej) odczuciami. Tradycyjna brytyjska kultura wyższa była w tym czasie towerem ściśle deficytowym, nawet posiadacze błękitnej krwi pełni byli niepohamowanej wrogości.
Bardzo ciekawe, z napięciem ujęte historie, jak chociażby opowieść dotycząca obrad Izby Gmin zaraz po wybuch wojny.
Inspirująca książka.

Już na początku lat trzydziestych XX wieku Winston Churchill ostrzegał rząd brytyjski przed rosnącym zagrożeniem ze strony Niemiec nazistowskich, jednak długo jego teorie nie miały sojuszników. Zwolenników toku jego myślenia policzyć można było na palcach jednej ręki. Książka przedstawia śmiałków, którzy mieli odwagę stanąć za niepokornym, butnym Churchillem, narażając się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
70
23

Na półkach:

Książka warta polecenia, szczególnie tym, którzy mają idealistyczne wyobrażenie o polityce.
Historia dzieje się w bliskości wybuchu IIWŚ a głównymi bohaterami są elity rządzące Wielką Brytanią. Pani Lynne Olson w bardzo ciekawy sposób ukazuje realia wielkiej polityki jak i drogę, jaką muszą przebyć tytułowi buntownicy, aby wydobyć Wielką Brytanię z międzynarodowego marazmu. Jeżeli komuś wydaje się, że przeczyta historię o wzniosłych ideach to jest w błędzie. Polityka w tamtym czasie(a i pewnie dzisiaj) nie opiera się na moralnych podstawach - dla większości polityków najważniejsza jest własna kariera, potem może dobrostan własnego kraju, a reszta świata może się zawalić.
Jeżeli ktoś chce zobaczyć władzę od podszewki, powinien być zadowolony z powyższej książki.

Książka warta polecenia, szczególnie tym, którzy mają idealistyczne wyobrażenie o polityce.
Historia dzieje się w bliskości wybuchu IIWŚ a głównymi bohaterami są elity rządzące Wielką Brytanią. Pani Lynne Olson w bardzo ciekawy sposób ukazuje realia wielkiej polityki jak i drogę, jaką muszą przebyć tytułowi buntownicy, aby wydobyć Wielką Brytanię z międzynarodowego...

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
302
122

Na półkach: ,

Bardzo interesująca książka.
Wysunąłbym nawet tezę, że powinien ją przeczytać każdy Polak, który choć trochę interesuje się światem i historią.
Choć jest to świetna relacja z ubiegłego wieku, po nauki z niej powinni sięgnąć także nasi politycy.
Od dawna bowiem twierdzę, że nigdy nie byliśmy i nigdy nie będziemy, znaczącym partnerem dla krajów wielkomocarstwowych. Mamy tego świetne dowody z przeszłości.
Obecne czasy także, dają nam jasno do zrozumienia, gdzie jest nasze miejsce w szeregu.
Książka przedstawia wydarzenia sprzed wybuchu II Wojny Światowej, kiedy to ówczesny premier Chamberlain, stosując politykę ustępstw względem Hitlera, starał się zapewnić swojemu krajowi pokój.
Jak wszyscy wiemy, nie osiągnął nic, a zabrakło niewiele by doprowadził swój kraj do klęski.
Cenę za tą politykę poniosła Abisynia w 1935 roku a także Czechosłowacja w 1938 roku w Monachium.
Ofiarą stała się także Polska w 1939 roku, kiedy to, po wypowiedzeniu Niemcom wojny przez Imperium Brytyjskie, nie nastąpiła oczekiwana operacja militarna.
Tak zwana „dziwna wojna” trwała do maja 1940 (atak hitlerowskich Niemiec na kraje Beneluksu), kiedy w wyniku buntu posłów, doszło do zmiany na fotelu premiera.
Miejsce Chamberlaina zajął Churchill.
Właśnie o tej zbuntowanej grupie posłów jest powyższa pozycja.
Są to nieznani i zapomniani bohaterowie, którzy swoim uporem i wiarą w wyższe ideały, doprowadzili do zmiany warty. Dzięki nim Anglia aktywnie włączyła się do wojny.
To oni widzieli zaniedbania w armii brytyjskiej, to oni nie godzili się na pertraktacje z nazistami. To wreszcie oni, pomimo głęboko zakorzenionej lojalności względem własnej partii, odważyli się postawić na szali własne kariery polityczne, by ich kraj zachował honor i chęć walki.
Chwała im, za to.
Churchill zmienił diametralnie nastawienie swojego kraju i jako jedyny przeciwstawił się niemieckiej hegemonii.
Dla sprawy polskiej, miało to olbrzymie pozytywne skutki. Ale do czasu.
Tak jak Chamberlain miał bierny wpływ na rozbiór Czechosłowacji, tak później Churchill zdradził nasz kraj.
Podczas trzech głównych konferencji w Teheranie (1943), w Jałcie (1945) oraz w Poczdamie (1945) zadecydowano o utracie przez Polskę Kresów Wschodnich.
Polska została także pod wpływem Związku Radzieckiego, który przez kolejne pięćdziesiąt lat miał wpływ na naszą rzeczywistość.
Dobrze wiedzieć, że są wśród nas jednostki, których altruizm rozbłyska, zmieniając bieg historii.
Gdyby nie ci buntownicy, losy naszego kraju potoczyłby się zupełnie inaczej.
Wydaje mi się, ze bez miar gorzej, niż to miało miejsce.
Polecam.

Bardzo interesująca książka.

Wysunąłbym nawet tezę, że powinien ją przeczytać każdy Polak, który choć trochę interesuje się światem i historią.

Choć jest to świetna relacja z ubiegłego wieku, po nauki z niej powinni sięgnąć także nasi politycy.

Od dawna bowiem twierdzę, że nigdy nie byliśmy i nigdy nie będziemy, znaczącym partnerem dla krajów wielkomocarstwowych. Mamy tego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
424
5

Na półkach: ,

Wielka książka, niezwykle wciągająca i interesująca. Nie tylko dla osób pasjonujących się historią, czy polityką. Przedstawia ona losy grupy ludzi, którzy wbrew lojalności wobec własnej partii i kolegów, z którymi razem chodzili do szkół, razem studiowali, wbrew mediom, które ich krytykowały, wbrew społeczeństwu, które było nastawione defetystycznie, zbuntowali się. To oni uratowali Anglię i świat zachodni. Bunt w nich narastał, poprzez wydarzenia takie jak remilitaryzacja Nadrenii, haniebna zgoda na zajęcie Sudetów, a w konsekwencji Czechosłowacji. Rząd angielski dalej wierzył w pokój i pokojowe zamiary Hitlera, wciąż nie chciał walczyć. Wreszcie kiedy Niemcy zaatakowali Polskę, Anglia mimo zobowiązań nie ruszyła nam na ratunek, wypowiedziała wojnę Niemcom, ale nie robiła nic. Czara goryczy powoli przelewała się, buntownicy nie mogli się godzić na taką politykę. W końcu wybuchł bunt, a premierem został Churchill. to uratowało Anglię i świat.

Wielka książka, niezwykle wciągająca i interesująca. Nie tylko dla osób pasjonujących się historią, czy polityką. Przedstawia ona losy grupy ludzi, którzy wbrew lojalności wobec własnej partii i kolegów, z którymi razem chodzili do szkół, razem studiowali, wbrew mediom, które ich krytykowały, wbrew społeczeństwu, które było nastawione defetystycznie, zbuntowali się. To oni...

więcej Pokaż mimo to

avatar
381
19

Na półkach:

Przedstawione ostatnie dni przed II Wojną Światową widziane oczami establishmentu brytyjskiego, dojście do władzy Churchilla.
Bardzo sprawnie napisana i doskonale się czyta, pomimo iż to całkiem spore tomisko :)

Przedstawione ostatnie dni przed II Wojną Światową widziane oczami establishmentu brytyjskiego, dojście do władzy Churchilla.
Bardzo sprawnie napisana i doskonale się czyta, pomimo iż to całkiem spore tomisko :)

Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Buntownicy


Reklama
zgłoś błąd