Najnowsze artykuły
Artykuły
Pisarki i pisarze rezygnują z nominacji w konkursie Grand Press. Dlaczego?Ewa Cieślik2Artykuły
„Dzienniki gwiazdowe” Lema w gwiazdorskiej obsadzie i kosmicznej realizacji AudiotekiEwa Cieślik2Artykuły
„Zbójeckie nasienie”, czyli jak pisać o ciężkich czasach. Wywiad z Marcinem SzczygielskimRemigiusz Koziński1Artykuły
Film o smoku, kolejny rekord „Chłopów”, ekranizacja dziecięcej klasyki i serial, o który walczą faniAnna Sierant3
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Reuth Ralf Georg

3
6,7/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,7/10średnia ocena książek autora
91 przeczytało książki autora
68 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autora
Sprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Najnowsze opinie o książkach autora
Rommel. Koniec pewnej legendy Reuth Ralf Georg 
6,8

Nie jest to typowa biografia najsłynniejszego niemieckiego dowódcy II wojny światowej. Szczegóły biograficzne autor podaje w ilości minimalnej, podobnie nie rozwodzi się nad wyczynami bitewnymi „Lisa Pustyni”. Opisy operacji czysto militarnych właściwie w książce nie występują. R.G. Reuth skupił się natomiast na kilku wybranych zagadnieniach dotyczących feldmarszałka. Po pierwsze, na jego ustosunkowaniu się wobec Hitlera (do końca uważał „wodza” za wybitnego przywódcę Niemiec i w zasadzie postał mu wierny). Po drugie, na ocenie Rommla jako dowódcy na szczeblu strategicznym (feldmarszałek nie był zorientowany w ogólnych planach wojennych Hitlera i wysuwane przezeń pomysły nijak miały się do rzeczywistego biegu wydarzeń),operacyjnym (odnosił wielkie sukcesy, opierając się głównie na śmiałości i szybkości działania) oraz taktycznym (wykazywał się dużą pomysłowością, bez potrzeby ingerował jednak w dowodzenie na niższych szczeblach),a także na stosunku do zwierzchników i podwładnych (podległych sobie oficerów traktował szorstko, często bezpodstawnie zarzucając im niekompetencję a nawet tchórzostwo, pozbawiając stanowisk itp., z kolei ze zwierzchnikami pozostawał często w konflikcie, zwłaszcza z konserwatywnymi generałami wywodzącymi się z arystokratycznych rodzin pruskich, korzystał tu z osobistego poparcia Hitlera). Po trzecie, na roli propagandy w wykreowaniu sławy feldmarszałka (był ulubieńcem Hitlera i Goebbelsa, którzy widzieli w nim ucieleśnienie ideału nowego, niemieckiego żołnierza, wychwalali również Rommla jego brytyjscy przeciwnicy – by ukryć własne niedociągnięcia i niekompetencję, on sam w końcu bardzo dbał o reklamę swoich sukcesów i własnej osoby). Po czwarte, na kwestii domniemanego udziału feldmarszałka w konspiracji wojskowej wymierzonej przeciwko Hitlerowi (nie brał w niej udziału, usiłowano tylko, bez powodzenia, pozyskać jego akceptację, już samo to uczyniło jednak Rommla podejrzanym w oczach Hitlera i doprowadziło do wymuszonej, samobójczej śmierci). Po piąte, na pośmiertnej legendzie otaczającej „Lisa Pustyni” w Niemczech i za granicą (o dziwo, wielką rolę odegrali w jej stworzeniu autorzy anglosascy, w samych Niemczech natomiast dawny bliski współpracownik, uczestnik konspiracji antyhitlerowskiej, którego zeznania najbardziej przyczyniły się w 1944 r. do śmierci feldmarszałka, legenda ta przeżywała zresztą różne fazy, okresy przypływów i odpływów, w zależności od aktualnych potrzeb politycznych). W kwestiach tych Autor wykazuje się dużą kompetencją, znajomością epoki oraz różnego rodzaju źródeł i literatury. Dostarcza wielu informacji i oświetla postać Rommla w niestandardowy sposób. Zawiedzeni lekturą mogą się natomiast poczuć typowi „militaryści”. Dużą zaletę książki stanowią bardzo licznie zamieszczone fotografie, związane z samą osobą feldmarszałka oraz prowadzonymi przez niego kampaniami.
Goebbels Reuth Ralf Georg 
6,3

Przygnębiająca lektura. Książka dobrze napisana, ale męczyłem się przy czytaniu, rzecz jasna, za sprawą jej głównego bohatera - Goebbelsa. Poczułem do niego wręcz fizyczną niechęć. Nie wiem na ile to zasługa autora książki, tłumacza, wielokrotnie cytowanych fragmentów dzienników Goebbelsa, ale czuć było na kartach biografii nienawiść, złą energię, jakby "kulawy diabeł" był przy mnie cały czas obecny w trakcie lektury. Nieprzyjemne uczucie.
A sam Goebbels? Cóż, początkowo romantyk z kompleksem niższości i nadambitny literat bez sukcesów, do którego - siedzącego w tym czasie na bezrobociu - dochodzą słuchy o tajemniczym "Wodzu". Z którym to w niedługim czasie młody Joseph postanawia związać się na śmierć i życie, zaczynając tym samym swój najmroczniejszy okres. Resztę już niestety znamy.
Życie Goebbelsa, z każdym rokiem popadającego w coraz większą niepohamowaną nienawiść do wszystkiego co nie mieni się narodowo-socjalistycznym blaskiem, dobitnie pokazuje czym jest skrajny fanatyzm.
A jednocześnie pokazuje, jak historyczne okoliczności mogą wynieść jednostkę ponad stan.
Mierny literat, niespełniony dziennikarz, ale dobry mówca otrzymujący dar od losu i wykorzystujący ten dar na swój sposób genialnie, za sprawą fanatycznego pracoholizmu w imię "idei" i "Fuhrera", skutkującego uprawianą przez siebie propagandą, jest przykładem na to, jak sztampowe treści i pseudoideologiczny bełkot grafomana ślepo wierzącego w to co robi, mogą zyskać niszczycielską moc dzięki historycznym okolicznościom oraz zawładnąć umysłami "rzeszy" ludzi.
Jego życie jest przestrogą.