Niania w Londynie

Wydawnictwo: Albatros
The Nanny
83-7359-114-1
oshin

Pełna humoru powieść o Jo - młodej dziewczynie z prowincji, która podejmuje pracę niani w brytyjskiej stolicy, by wyrwać się z małomiasteczkowej nudy. W wyjeździe do Londynu widzi ostatnią szansę na uwolnienie się spod opieki wszystkich osób (włącznie z nalegającym na ślub narzeczonym), które pragną ułożyć jej życie. Nowi pracodawcy Jo, Dick i Vanessa Fitzgeraldowie, najbardziej niedobrana para małżeńska wszech czasów, są szczęśliwymi rodzicami trójki dzieci o bardzo wyrazistych osobowościach. Zajęci swoimi sprawami, z radością zrzucają na barki niani tak wiele obowiązków, że nudne wiejskie życie, jakie wcześniej prowadziła, zaczyna się wydawać kojące. Tymczasem sąsiadujący z jej sypialnią pokój zajmuje nowy lokator - Josh, przystojny syn Dicka z pierwszego małżeństwa...

awiola | 2016-10-20
Przeczytana: 20 października 2016

"Małżeństwo oznaczało dzieci, które się uwielbia, i dobieranie pary skarpetek męża w zamian za wspomnienie słodkich bzdur, które kiedyś wygadywał i które, tak się wydaje, usłyszysz jeszcze pewnego dnia przed śmiercią".

Obiecałam sobie ostatnio, że zacznę czytać książki ze swojej listy planowanych lektur, która każdego dnia wydłuża się coraz bardziej. Miałam ochotę na ciekawą powieść, nie wymagającą zbytniego wysiłku intelektualnego, a taką właśnie wydawała mi się historia o tytułowej niani. Poza tym, nie będę ukrywać, że zachęciło mnie porównanie tej książki do znanego bestsellera pt. "Diabeł ubiera się u Prady".

Melissa Nathan przez dwanaście lat pracowała jako dziennikarka. Sukcesy kolejnych książek pozwoliły jej poświęcić się pisarstwu na stałe. Jej proza inspirowana była twórczością wielkiej Jane Austen. Niestety, w 2006 r. świat obiegła wiadomość o śmierci pisarki. Melissa zmarła bowiem na raka piersi.

Tytułowa niania to dwudziestotrzyletnia Jo, która mieszka w małym...

boziaczek | 2012-07-15

Ciekawa, wciągająca fabuła. Napisana lekko, z duża dozą humoru. Książka nie tylko na wakacje. Mnie się bardzo podobała. Polecam!

alouette | 2014-03-27
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Mając w zamiarze przeczytanie "Niani w Londynie", uzbroiłam się w:
- wolny wieczór,
- koc,
- herbatę,
- cierpliwość.
Cierpliwość jak się okazało wcale nie była, aż tak wymagana (zazwyczaj nie mam siły dokańczać książki, której targetem teoretycznie są kobiety). To na plus.
Potrzebowałam książki odmóżdżającej; niewysokich lotów, żebym nie musiała się na niej za bardzo skupiać i w miarę krótkiej, ot na jeden wieczór i trochę.
Fabuła jest banalna. Tytuł jest w zasadzie spoilerem. Od początku wiemy jak to się zacznie, jak to się rozwinie i jak to się skończy. Ale pragnęłam przecież książki niewysokich lotów, więc nie narzekam.
Bohaterowie są ciekawi. To najmocniejszy punkt tej powieści. Są dobrze skonstruowani, z wyraźnie zarysowanymi charakterami. Na plus zaskakuje główna postać męskoosobowa, której nadany został nieszablonowy sznyt.
"Niania w Londynie" to czytadło dość przyzwoite. Napisane przyjemnym w odbiorze językiem, bez większej grafomanii i sztucznie "kobiecego"...

Dama_Karo | 2013-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2013

Jeżeli szukasz lekkiej, przyjemnej ale również wartościowej lektury, to "Niania w Londynie" jest idealnym wyborem! Jest to książka skierowana przede wszystkim do kobiet, jednak mężczyźni też mogliby się z niej wiele nauczyć.

Melissa Nathan opowiada nam historię Jo - inteligentnej, ładnej i kochającej niani. Jo wyrywa się z pachnącej wiosną wsi i znajduje pracę w brudnym i przeludnionym Londynie. Początkowo oczywiście jest ciężko - inny świat, dużo obowiązków, brak snu i mnóstwo stresu. Na otarcie łez ma jednak wysoką pensję, apartament, samochód służbowy i dzieci, które ją uwielbiają. Jednak wbrew pozorom nie ona jest tu najważniejsza! Największe znaczenie mają w książce... dzieci! Czytając możemy się wiele dowiedzieć o ich świecie i spojrzeć na życie z tej wyjątkowej perspektywy trzynastolatki, czterolatki czy zagubionego chłopca. Autorka zwraca nam uwagę na to, że dzieci też mają swoje problemy i są one tak samo ważne jak "problemy dorosłych".

Kolejnym atutem książki jest...

Ania | 2013-12-22
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 22 grudnia 2013

Książka lekka i przyjemna w czytaniu. Książa pokazuję problemy nie tylko niani ale też dzieci od najmłodszego aż po rodziców. Pokazuję, też jak to jest wyjechać gdzieś (w tej książce do Londynu) z dala od domu. Przy tej książce można się uśmiać. Polecam.

Kokosanka | 2013-05-23
Przeczytana: 23 maja 2013

Bardzo dobra lekka książka. Czytałam ją długo przez brak czasu, ale żaden wątek mi nie umknął. Cóż napisac, książka do przewidzenia, nawet wtedy gdy Sheila przyszła do Jo wiedziałam co się święci.Na samym początku odniosłam wrażenie, że dialogi są tak żałosne, że nawet zaczęłam myślec o tym, czy nie odłożyc książki (na myśl o wyliczance Verdona do dzis przechodzą mnie ciarki). Stwierdziłam, że poczytam jeszcze kilka stron i to była dobra decyzja. Polecam na wakacje. Szału nie zrobi, ale też przy niej nie uśniecie z nudów.Teraz czas na coś z dreszczykiem..

Klaudia | 2012-12-29
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2012
Przeczytana: 29 września 2012

Bardzo fajna, ciepła, pełna humoru książka, którą przeczytałam w jedno popołudnie. Główna bohaterka to inteligentna dziewczyna, która potrafiła poradzić sobie w nowej sytuacji i zmierzyć się z problemami.

Maromira | 2015-03-04
Przeczytana: 20 lutego 2015

Dawno nie czytałam tak zabawnej, tak miłej i sympatycznej książki. Bohaterowie może i nie są oryginalni, ale ich humor (zdecydowanie jedna z największych zalet Melissy Nathan) podbiło moje serce. I mój brzuch, który bolał mnie od śmiechu. Na uwagę zasługują nie tylko postacie pierwszoplanowe i ich główny wątek, ale przede wszystkim te, które poniekąd miały stanowić tło dla historii, czyli dzieciaki i ich rodzice. Warto przyjrzeć się na przykład scenie planów matki i córki, a raczej ich knowań.
Główna para może i wpada w schematy, ale dzięki swojemu urokowi nie zauważa się tego. Z zapartym tchem czytałam ich kolejne perypetie, i choć wiedziałam, jak to się skończy, to nie mogłam się oderwać.
Melissa Nathan przypadła mi do gustu, sięgnę po kolejne jej powieści. Pisze lekko, łatwo i przyjemnie, a postacie na długo zapadają w pamięć mimo ich schematycznej budowy.

MMMM | 2010-12-21
Przeczytana: 20 grudnia 2010

Czytałam co prawda wersję angielską, ale tak dobra książka nie może być źle przetłumaczona ^^ Książka naprawdę godna polecenia - humor, bardzo szybka akcja, główni bohaterowie odznaczają się bardzo mocnymi charakterami, zatem gdy dochodzi do ich konfrontacji, jest b. ciekawie ;P Raczej nie nadaje się na książkę " do poduszki", bo akcja tak wciąga, ze trudno się oderwać ^^

Katherina87 | 2012-11-22

Dla czytelniczek bestsellerowej "Niani w Nowym Jorku". Dowcipna opowieść o Jo - młodej angielskiej dziewczynie z prowincji, która podejmuje pracę niani w stolicy, by wyrwać się z małomiasteczkowej nudy. W wyjeździe do Londynu widzi ostatnią szansę na uwolnienie się spod opieki wszystkich, którzy chcą ułożyć jej życie, nie wyłączając narzeczonego. Jej pracodawcy, Dick i Vanessa Fitzgeraldowie, najbardziej niedobrana para małżeńska wszechczasów, są szczęśliwymi rodzicami trójki dzieci o bardzo wyrazistych osobowościach. Zajęci swoimi sprawami, radośnie zrzucają na barki Jo taką ilość obowiązków, że nudne wiejskie życie, jakie wcześniej prowadziła, zaczyna się jej wydawać kojące. Tymczasem pojawia się nowy lokator - przystojny syn Dicka z pierwszego małżeństwa...