Doktryna szoku. Jak współczesny kapitalizm wykorzystuje klęski żywiołowe i kryzysy społeczne

Wydawnictwo: Muza
The shock doctrine. The rise of disaster capitalism
literatura faktu

W tej kultowej książce Naomi Klein opowiada, w jaki sposób amerykańskie strategie wolnorynkowe podbiły świat, wykorzystując to, że niektóre kraje i narody znajdują się w stanie szoku. Autorka pokazuje, w jaki sposób doktryna szoku doprowadziła do zdarzeń, które odmieniły oblicze świata, od wojskowego zamachu stanu Pinocheta w Chile w 1973 roku po masakrę na placu Tiananmen w 1989 i upadek Związku Radzieckiego w 1991.

źródło opisu: Opis z okładki

źródło okładki: Wydawnictwo Muza, 2008

Ramzes1988 | 2016-10-13
Przeczytana: 13 października 2016

Naomi Klein jest znaną kanadyjską dziennikarką, będącą twarzą alterglobalizmu.
Jej książka "Doktryna szoku" to jedno z najlepszych i najbardziej szokujących dzieł o mechanizmach panujących w światowej gospodarce. Podam jeden przykład:
autorka przytacza historię rybaków ze Sri Lanki, którzy setki lat temu osiedlili się na jednej z najpiękniejszych rajskich plaż w tym regionie, gdzie prowadzili połów ryb. W momencie gdy nadeszło śmiercionośne tsunami, które zniszczyło całą infrastrukturę kilka kilometrów w głąb lądu władze Sri Lanki wyczuły dobry moment, aby przeprowadzić doktrynę szoku. Zmieniono przepisy, zakazano tubylcom odbudowy ich domów, jednym słowem mieli się wynieść z plaży, najlepiej jak najdalej. W miejsce chatek rybaków powstały luksusowe kurorty turystyczne, rdzenna ludność mogła zostać co najwyżej zatrudniona w hotelu na zmywaku za nędzne parę groszy...
Ta książka jest właśnie o takich sytuacjach, pokazuje mechanizmy obalania komunizmu w Europie Wschodniej,...

kiniol89 | 2011-03-04

Książka Naomi Klein to, przede wszystkim synteza polityki zewnętrznej USA w okresie powojennym, aż do czasów współczesnych. Autorka serwuje nam całą masę przykładów brutalnej, przemyślanej,nakierowanej na wyzysk polityki neoliberałów wywodzących się ze szkoły chicagowskiej z Miltonem Friedmanem na czele.
Wstęp wyrazisty, genialnie skonstruowany celem którego jest, zakotwiczenie nam w umyśle świadomości istnienia analogii stosowanych instrumentów przez lekarzy stosujących ową doktrynę na pacjentach oraz rządu amerykańskiego o neokolonialnych zapędach. Istota tejże doktryny jest bardzo prosta: doprowadzić cel do maksymalnej dezorientacji w celu zastosowania odpowiednich dla siebie środków. Ujmując rzecz szczegółowiej acz zrozumialej : celem psychiatry Camerona jest zastosowanie deprywacji sensorycznej, czyli pozbawienie obiektu kontaktu ze światem zewnętrznym oraz "wyczyszczenie" jego świadomości (powstanie tzw. czystej karty) w celu zaszczepienia odpowiednich idei. Strategia...

Laszlo | 2010-11-24
Przeczytana: 2010 rok

Po przeczytaniu chciałem zostać alterglobalistą i jechać do Davos i podpalać opony tak byłem wzburzony. Bardzo dokładna i bogata książka.

| 2012-05-21
Przeczytana: 06 marca 2012

Książka bardzo stronnicza, liczyłem na obiektywną analizę pozbawioną zabarwienia emocjonalnego. Autorka cały czas próbuje, niemal na siłę, demonizować "siłę niewidzialnej ręki" na rzecz filozofii Keynesowskich. Mimo braku dystansu do przedmiotu, książka zawiera wiele ciekawych informacji, które jednak trzeba samodzielnie analizować i przymróżać oko na zdanie autorki.

mara1009 | 2012-11-18

Zanim sięgnęłam po tę książkę poczytałam opinie na jej temat. Ktoś napisał, że po lekturze był tak wzburzony, że miał ochotę jechać do Davos i podpalać opony. Po jej przeczytaniu zgadzam się z tym w stu procentach.
Już pierwszy rozdział wzbudził we mnie oburzenie. Praktyki stosowane przez CIA, tortury na niewinnych i niczego nieświadomych ludziach pod płaszczykiem badań naukowych, próba uczynienia z człowieka tabula rasa... To wszystko już od pierwszych stron wzbudzało moje najgorsze uczucia. Im głębiej wchodziłam w ksiażkę, tym więcej było takich uczuć.
Najgorsze jest to, że czytając tę książkę miałam wrażenie, jakby autorka pisała o czasie teraźniejszym. A przecież książka powstała kilka lat temu. Opisywane w niej mechanizmy "pomocy finansowej" oferowanej niektórym krajom przez Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy przypomina mi obecną sytuację w Grecji. Pomoc - tak, ale za cenę katastroficznej ekonomicznej reformy wyrwanej żywcem z Miltona Friedmana.
Kończąc swoje...

Łukasz Lelonek | 2015-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2015

"Doktryna szoku" to praca, która w swojej tematyce powinna mieć przynajmniej 2x większą objętość. Nie spotkałem się z pracą o tak zmiennym i nierównym poziomie merytorycznym. W niektórych analizach autorka przejawia głęboką przenikliwość i zdaje się dobrze uchwycić problem, a w niektórych poziom rozpoznania nie przewyższa ckliwej publicystyki brukowców.

O ile opis funkcjonowania korporacji (na przykładzie choćby Iraku czy Nowego Orleanu) jest bardzo klarowny tak opis jakie zależności zachodzą między korporacją a strukturami państwa (obrotowe drzwi na styku biznesu i polityki) jest znikomy.

Największym moim zarzutem jest aspekt ekonomiczny poruszany w książce. Idee fixe autorki zdaje się być stawianie Friedmana(zbrodniarz) i Keynesa(wybawiciel) w przeciwnych narożnikach ringu. Niestety nie poświęca ani jednej strony na temat dlaczego tak jest, nie zagłębia się w ich poglądy i wizje lecz traktuje to, zdaje się, jako aksjomat. Być może wynika to ze słabej orientacji w tej tematyce...

Reakcjonista | 2015-05-04

Książka interesująca od strony faktograficzno-reporterskiej, dobrze dokumentująca ruchy finansjery i polityków na szczeblu taktyczno-operacyjnym.
Autorka nie ma jednak najmniejszego pojęcia o doktrynach politycznych, teoriach ekonomicznych czy ogólnie o naturze procesów społecznych, stąd ideologiczna walka autorki z tzw. neoliberalizmem nieco kompromituje cały projekt badawczy.

vatha | 2015-09-22

Ciekawa (szczegolnie z perspektywy państw postsowieckich), momentami tendencyjna, ale myślę że warto ja znać.

Antagonista Esklaważu | 2014-06-17

Zakrawa o kpinę. Przykry, lewacki bełkot.

| 2012-01-01
Na półkach: Przeczytane, Ekonomia
Przeczytana: 2010 rok

Autorka porusza tu podobne tematy jak swojej poprzedniej książce "No logo". Akcentuje wpływ jaki mają ekonomiści amerykańscy na gospodarcze oblicze świata i jak wykorzystują do wprowadzenia swoich planów zmieniającą się w danym państwie władzę (tzw. doktryna szoku - nagła przemiana ustrojowa). Tak jak nastąpiło to w Polsce w roku 1989. Interweniowali również w innych krajach europejskich.
Nie czekali na takie transformacje zachodzące samoistnie. W krajach Ameryki Środkowej i Południowej często ingerowali i popierali rządy (nawet zbrojnie), które godziły się na zaproponowane zmiany i przekształcenia ekonomiczne.

Czarny piątek, czarne okładki

Z okazji Black Friday, trochę przewrotnie, przedstawiamy zestawienie książek z czarnymi okładkami. Okazuje się, że w czerni do twarzy jest wszystkim gatunkom.

Wydawnictwo Muza w 2016 roku

Długo oczekiwana trzecia część tetralogii „Cztery żywioły Saszy Załuskiej” Katarzyny Bondy, powieści Isabel Allende i Eshkola Nevo, najnowsza książka Naomi Klein – tak zapowiada się początek roku 2016 w wydawnictwie Muza SA.