Bezkrwawa rewolucja. Historia wegetarianizmu od 1600 roku do czasów współczesnych

Tłumaczenie: Jarosław Mikos
Seria: Seria z Wagą
Wydawnictwo: W.A.B.
The Bloodless Revolution. A Cultural History of Vegetarianism from 1600 to Modern Times
wegetarianizm, historia, esej, jedzenie
Snoopy

Tristram Stuart ukazuje w swojej - nomen omen - rewolucyjnej książce, jak różnorodne i głębokie są źródła tego, co nazywamy wegetarianizmem, a co określa nie tylko sposób odżywiania się czy postawę etyczną, ale także sposób postrzegania świata. Śledzi oddziaływanie filozofii Wschodu i wielkich religii Indii, które odcisnęło się już na myśli Pitagorasa czy Sokratesa. Analizuje interpretacje chrześcijaństwa, wedle których człowiek nie został stworzony, by jeść mięso („Zawsze wydawało mi się, że człowiek nie narodził się, aby być drapieżnikiem" - tak ujął to, choć z innych pozycji, Albert Einstein). Bada pisma wielkich myślicieli i twórców: Francisa Bacona, Isaaca Newtona, Kartezjusza, Woltera czy Percy'ego Shelleya i znajduje w nich tę samą niechęć do zabijania zwierząt i to samo przekonanie o dobroczynnym wpływie bezmięsnej diety, które podziela jakże wielu współczesnych. Bezkrwawa rewolucja zyskała wielką popularność w USA i Wielkiej Brytanii. Zawdzięcza ją nie tylko skrupulatności Tristrama Stuarta i jego imponującej wiedzy, ale także niebagatelnemu talentowi literackiemu autora, dzięki czemu książkę czyta się z niebywałą przyjemnością.

Zrozumienie dziejów naszych idei stawia współczesną kulturę w uderzająco nowym świetle i pozwala zrewidować nasze najgłębiej zakorzenione przekonania. Wczesna historia wegetarianizmu ujawnia, jak starożytna etyka abstynencji, nauki medyczne u swoich początków oraz filozofia indyjska głęboko i w nieoczekiwany sposób wpłynęły na zachodnią cywilizację. (fragment)

Mocna rzecz. Sugestywna, wszechstronna - kopalnia wiedzy... Argumenty Stuarta naprawdę zmieniają perspektywę. („The New York Times Book Review")

Bezkrwawa rewolucja jest prawdziwą ucztą idei - dziełem naukowym i zarazem doskonałą rozrywką. („The Washington Post")

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2011

źródło okładki: www.wab.com.pl

Malinowy_Chrusniak | 2018-06-29

Nie ma co się oszukiwać- jest to książka dłuuuga i normalnie byłabym zachwycona, że tyle czytania, że tylu ciekawych rzeczy się dowiem, a tu... było ciężko. Naprawdę. Miałam wrażenie, że czytam lekturę szkolną i ciągle przewracam strony z opisami natury, żeby dojść do sedna i wreszcie dowiedzieć się, jak to było z tym wegetarianizmem.
No i jak przebrnie się przez rozwleczone opisy historyczne, które moim zdaniem niczego nie wnoszą do całości, to jest dużo lepiej. Dopiero wtedy odkryłam, jaki kawał roboty odwalił autor przygotowując się do pisania tej książki.
Reasumując, nie warto zrażać się po pierwszych rozdziałach i dać szansę, bo im dalej w las tym bardziej "akcja" się rozkręca i ilość informacji, jakie autor przekazuje jest ogromna.

Mam z tą publikacją kłopot. Ukazała się w lubianej przeze mnie serii z wagą W.A.B.'u i w sumie zawiera dużo ciekawych faktów i inspirujących wątków.

Niestety jest to też bardzo anglo-centryczna opowieść o tym jak to idea wegetarianizmu rozwijała się przez wieki w brytyjskim dominium (przy czym najciekawsze fragmenty dotyczą akurat dygresji z czasów Rewolucji Francuskiej i wpływu kultury i filozofii Indii).

Na plus zaliczam bogactwo faktów, na minus słaby wydźwięk społeczny, bo (chyba) o tym ta książka miała być, a w sumie najciekawsze są w niej po prostu losy jednostek dokonujących niejednokrotnie wyborów idących w poprzek kursu danej epoki.

Jeśli ktoś szuka w niej lepszego zrozumienia współczesnego ruchu na rzecz wyzwolenia zwierząt to raczej nie ma po co sięgać po tę książkę. Dzisiejszy weganizm jest już lata świetlne dalej i nie potrzebuje podbudowy historycznej prezentowanej na jej kartach, mało tego, wiele z dawnych teorii nie ostało by się w ogniu jego krytyki.

A dla tych...

Mariusz Albiński | 2014-05-21

Setki milionów, jeśli nie miliardy ludzi na całym świecie uważają mięso za podstawę zdrowej diety i nie wyobrażają sobie dnia bez kawałka mięsa w ustach, a całkowita rezygnacja z niego wydaje się im całkowitym absurdem. Tymczasem jednak, w przeciągu niespełna kilku ostatnich dekad coraz większą popularność na świecie cieszy się nie tyle dieta, co pewien niezwykły sposób życia przejawiający się większą dbałością o przyrodę i szacunkiem do zwierząt. Wegetarianizm, bo o nim tu mowa, to świadoma rezygnacja z mięsa, ryb oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego, ale to także swoista filozofia życia, która pozwala lepiej zrozumieć samych siebie, a przy okazji środowisko w którym żyjemy. Jeśli jednak komuś się wydaje, że wegetarianizm to tylko tymczasowa modato zachęcam do lektury„Bezkrwawej rewolucji” autorstwa Tristrama Stuarta. Okazuje się bowiem, że koncepcja życia bez mięsa to nie współczesny wymysł lecz idea, której korzenie sięgają najstarszych cywilizacji.

„Bezkrwawa...

Luna | 2013-10-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 04 września 2013

Autor w obszerny (i momentami nieco męczący) sposób udowadnia, że wegetarianizm nie jest pomysłem "nieszkodliwych wariatów" ze wczoraj, lecz ma głębokie korzenie w etyce i filozofii, wywodzącej się z antyku, a następnie "opracowanej" przez Anglików (i nie tylko) XVII wieku i lat późniejszych. Dowodzi w niej, że taka moralność nie powstała niedawno (wszak to, co najmłodsze w naszej historii - z wyjątkiem elektroniki - narażone jest na pogardę), lecz ma swoje korzenie w wielu ubiegłych latach, dekadach, wiekach. Wywodzi m.in. podstawy wegetarianizmu również z religii Wschodu, dostrzega jego ślady w chrześcijaństwie, pismach wielkich myślicieli minionych lat.

Księga dość gruba i chwilami nudna od aż nazbyt dokładnych danych, lecz mimo wszystko uważam, że warto po coś takiego sięgnąć.

xdobrusiax | 2011-07-29
Przeczytana: 31 grudnia 2011