O anarchizmie

Okładka książki O anarchizmie Noam Chomsky
Okładka książki O anarchizmie
Noam Chomsky Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Meandry Kultury
On anarchism
Vis-á-Vis/Etiuda
2021-10-29
2021-10-29
Stefan Baranowski
Anarchizm

Nie zgadzam się z Chomskym w wielu kwestiach (zważywszy na to, iż anarchistą nie jestem),jednakże jego praca naprowadziła mnie na kilka ciekawych wątków wartych rozważenia. Dlatego polecam zapoznanie się z książką "O anarchizmie".

Całość nie zadowala. Argumentacja dotycząca samego anarchizmu nie jest pogłębiona (poza ostatnim rozdziałem, do którego przejdę na koniec). Chomsky ewidentnie podchodzi nierzetelnie do oceny tzw. libertarianizmu ''prawicowego'', rzucając argumentami ''nie będzie dróg'' - a jak już będą, to w oparciu o nieludzkie relacje pracy etc. etc.

Nie doszukałem się jasnego wyjaśnienia teorii krytycznego nastawienia wobec pracy najemnej, chociaż o temacie wielokrotnie wspominał. Trafimy prędzej na formułki i frazesy.

Wyjątkową wartość ma jednak opis historyczny hiszpańskiej wojny domowej - i wyjaśnienie jak komuniści stłamsili realny rewolucyjny zryw anarchistów. Przywołane zostaje wiele publikacji ekspertów w danym zakresie, niektóre z nich są omawiane krytycznie.

Dopiero ostatni rozdział, dotyczący języka oraz wolności wydaje się mieć solidną wartość filozoficzną - jednak w dużej mierze ma charakter omówienia historycznego, co sam Chomsky nazwie ''antykwarycznym'' zamiłowaniem - oczywiście z autoironią, skupiając się na pozostałych powodach przywołania Kartezjusza i Rousseau'a.

''O anarchizmie'' pozostawia niedosyt, ale otwiera umysł na ambitną bibliografię - bo autor odwołań do literatury przedmiotu nie skąpi.

Nie doszukałem się jasnego...

• Filozofia/religie
  • Kiedyś do nich wrócę
  • 095 Serie Wydawnicze - Meandry Kultury
  • Anarchizm
  • 1Lew
  • Domowa Biblioteka

Dodaj cytat z książki O anarchizmie