Szwecja. Przewodnik nieturystyczny

Książka jest przypisana do serii/cyklu "poza seriami". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
esej, społeczeństwo, kultura

Sauna, Ikea, ABBA i państwo opiekuńcze. I jeszcze mroczny Szekspir kina – Ingmar Bergman. Socjal jak w dobrym socjalizmie, zarobki jak… nie wiadomo gdzie. A poza tym lasy i jeziora, zimno, ciemno, wolny seks i drogi alkohol. Słowo „Szwecja” niesie mnóstwo skojarzeń i stereotypów, ale w Polsce wciąż wiemy o tym kraju mało. Skandynawski dobrobyt wydaje nam się tworem z innej planety – pociągającym, lecz nie do zdobycia.

Czy Szwecja to raj na ziemi? Od kilku dziesięcioleci model szwedzki stanowi wyzwanie, zagadkę, wzór do naśladowania – dla niektórych też źródło strachu przed „nowym totalitaryzmem”. Dlaczego państwo o wysokich podatkach ma jedną z najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata? Czy szwedzkie kobiety rzeczywiście są równouprawnione? Dlaczego liberalne społeczeństwo ma narodowy Kościół? Czy wszyscy Szwedzi mają lewicowe poglądy? Czy sprzedaż alkoholu „na kartki” to już totalitaryzm czy tylko racjonalna kontrola społeczna? Do czego potrzeba biurokratom społeczeństwa obywatelskiego? I po co to małe państwo wydaje taki majątek na pomoc reszcie świata?

W Przewodniku nieturystycznym pokazujemy model szwedzki jako spójną całość. Piórem autorek i autorów Krytyki Politycznej, ekspertów polskich i szwedzkich (w tym zmarłego niedawno Stiega Larssona) rozważamy, co przyniósł on Szwedom i czy pragną go nadal. I wreszcie – czy to dobry pomysł na urządzenie świata, Europy, Polski? O Japonii zapomnieliśmy, Irlandia zbankrutowała, a może da się zbudować nad Wisłą drugą Szwecję?

źródło opisu: http://sklep.krytykapolityczna.pl/sklep/catalog/pr...(?)

źródło okładki: http://sklep.krytykapolityczna.pl/sklep/catalog/pr...»

Darya | 2015-11-08
Przeczytana: listopad 2015

Zostawię bez oceny. Raz, dlatego, że zbiór artykułów o różnym stylu, tematyce i poziomie, więc niełatwo wyciągnąć średnią, dwa, różnie ocenia się ją zależnie od tego czego się szuka.
Większość artykułów odnosi się do kwestii społeczno-ekonomicznych i omawia szwecki system państwa, zaledwie kilka dotyka tematu kultury czy historii. Dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę o te tematy, będzie to znakomita pozycja, zmęczyć mogą się znów Ci, oczekujący lekkiej lektury z ciekawostkami o Szwecji.
Pochwalić muszę również, że e-book jest darmowy ;)

Izoldka | 2016-09-12
Przeczytana: 12 września 2016

Jest to zbiór felietonów i wywiadów na temat Szwecji, kraju w którym żyje jedno z najbardziej szczęśliwych społeczeństw na świecie. Autorzy wyjaśniają, skąd wziął się ten fenomen. Tłumaczą, że jest to po części związane z opiekuńczym charakterem państwa szwedzkiego, ale także z jego historią i dziedzictwem kulturowym. Jednocześnie podkreślają, że takiego modelu nie uda się wprowadzić w znacznie większej ludnościowo Polsce, z prostych przyczyn: mamy inną historię, inne doświadczenia i inną mentalność. I płacimy znacznie mniejsze podatki (o czym zdają się zapominać nasi politycy, bezmyślnie wprowadzając programy typu 500+). Można więc powiedzieć, że sukces Szwecji (chociaż z kilkoma kryzysami w historii) jest wypadkową szczęśliwych zbiegów okoliczności i rozsądnego wykorzystania nadarzających się sytuacji.
Książkę polecam, ponieważ Szwecja jest naprawdę bardzo interesującym krajem i warto o niej co nieco wiedzieć.

Marysia Bagińska | 2013-05-15

Książka jest zbiorem artykułów i wywiadów, dających pełny obraz Szwecji, zarówno z perspektywy szwedzkiej jak i polskiej. Mi posłużyła podczas pisania licencjatu, dzięki niej lepiej zrozumiałam Szwecję jako, że przedstawia analizę gospodarki, społeczeństwa, kultury....prawdziwy przekrój:) Polecam ciekawym Szwecji i ciekawym świata.

Vilc | 2016-12-01
Artur | 2016-11-02