Droga na molo w Wigan

Wydawnictwo: Bellona
THE ROAD TO WIGAN PIER DIARY
83-11-10141-8
Grimgor

Książka chodzi za jeden z najlepszych i najbardziej wnikliwych zbeletryzowanych reportaży. Po raz pierwszy została wydana w Anglii w 1937 r. i niemal z dnia na dzień stała się bestsellerem. Oryginalnie składa się z dwóch części, ale polska wersja jest poprzedzona wyborem z "Dziennika Drogi na Molo", zawierającym spisane przez Orwella na gorąco jego relacje z podróży do regionu, w którym rozgrywają się opisywane wydarzenia.
Pierwsza, właściwa część "Drogi na molo w Wigan", zawiera napisaną w pierwszej osobie reportażową relację o pracy, życiu, warunkach mieszkaniowych, zwyczajach i swoistej subkulturze robotników z Wigan, a także z okolic Barnsley i Sheffield. Były to wówczas najbardziej uprzemysłowione okręgi Wielkiej Brytanii, gdzie wydobywano węgiel i gdzie znajdowały się huty oraz wielkie zakłady produkcyjne. Opis pracy w kopalni węgla do dziś, blisko 70. lat od momentu pierwszego wydania książki, uchodzi za majstersztyk światowego reportażu. Znakomity jest również niezwykle wprost szczegółowy opis codziennej egzystencji ludzi wyzyskiwanych, biednych, bezrobotnych. Orwell wyraźnie poszukuje tu odpowiedzi na pytanie, dlaczego ci, którym kraj zawdzięcza bogactwo i funkcjonowanie - przede wszystkim górnicy - są tak nieludzko traktowani i żyją w tak nieopisanej nędzy.
Druga część "Drogi na molo w Wigan" w bardzo niekorzystnym świetle ukazuje realia ówczesnego socjalizmu, stanowiącego właściwie domeną "middle class" i lekceważącego tych, dla których wspomniany socjalizm mógłby być dobrodziejstwem. Tą część książki powszechnie uznaje się za jeden z najznakomitszych w światowej literaturze politycznej traktatów o socjalizmie, jego twórcach, błędach i zaletach.

Hubert | 2019-05-07
Przeczytana: 07 maja 2019

Orwell wielkim pisarzem jest. To wszyscy wiemy. Jego ulubionymi tematami, wracającymi chyba w każdej jednej książce, są opowieści o biedzie oraz rozprawki o socjalizmie. Tutaj mamy tego bardzo dużo. Powinienem wręcz rzec: aż nadto.

"Droga na molo w Wigan" nie jest żadną powieścią, bardziej skrzyżowaniem reportażu z rozprawą filozoficzną. Pierwszych kilka rozdziałów (bardziej zorientowanych na bycie reportażem niż rozprawą filozoficzną) wygląda nader obiecująco. Czytając o warunkach pracy górników byłem urzeczony. Orwell w najlepszym wydaniu. Realistyczny do bólu, jednak w swoim przekazie prosty, bezpośredni. Wstrząsające, ale na swój sposób przyjemnie się czyta. Późniejsze rozdziały o warunkach życia ludzi w dzielnicach robotniczych nadal ciekawe, jednak już nieco gorzej (za dużo przytaczanych liczb, zestawień i tabel), jednak dałem książce szansę.

Niepotrzebnie. Cała mniej więcej druga połowa książki to rozważania autora o ówczesnej sytuacji socjoekonomicznej i konflikcie między...

lulanka | 2014-09-23

Nie jestem fanem reportażu w wydaniu opis, opis i jeszcze raz opis. Ale książka, którą przeczytałam parę lat temu mnie 'powaliła'. Autor w genialnie prostej formie przedstawia ludzką nędzę i trud egzystencji w czasach rozkwitu technologii.

Olaf | 2012-01-04

Może się podobać, ale nie jest to Orwell w najlepszym wydaniu. Jednak co do opisów nędzy, brudu, syfu, biedy, nie znam lepszego autora, no może oprócz Dostojewskiego.

John_Maslanka | 2016-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Orwell opisuje trudy pracy górników oraz stara się dojść do źródeł idei socjalizmu - poddaje go pod wnikliwy osąd nie tylko jako oskarżyciel, odgrywa również rolę "advocatus diaboli" - jak sam to określił, pragnąc zbliżyć nas do obiektywnej prawdy.
Myślę, że Orwell to ktoś, kogo można określić jako - "swój chłop".

Mary | 2010-06-10

Robią wrażenie niektóre opisy...

Ankh | 2012-11-11
Przeczytana: 24 lutego 2007