Droga na molo w Wigan

2005-01-01
Bartłomiej Zborski
Wielka Brytania Anglia Yorkshire robotnicy ubóstwo socjologia reportaż

więcej Więcej

Orwell opisuje tu na podstawie własnych obserwacji warunki pracy w kopalni węgla oraz jak wyglądało wtedy (lata 30. XX wieku) życie w rejonach przemysłowych Anglii z perspektywy klasy robotniczej. Pierwsza część to dziennik z podróży pisarza, potem jest do tego opowiadanie narracyjne. Jest tutaj dużo rzeczy (różne wyliczenia, rachunki, bardzo szczegółowe opisy), które można...

W pierwszej części książki można znaleźć bardzo dosadnie opisane życie robotników, gornikow, Orwell zrobił to bardzo obrazowo. Druga część to niemal felieton, w którym autor opisuje socjalizm, jego zwolenników i problemy, z którymi się zmagają. Czyta się to jakby było napisane wczoraj. Bardzo aktualne.

Najbardziej znane powieści Orwella to 1984 i Folwark Zwierzęcy.
Tutaj mamy kontakt z literaturą faktu.
W 1 części ksiązki autor przedstawia życie biedoty mieszkającej w północnej Anglii, głównie górników i ich rodzin.
2 część ksiązki przedstawia ówczesne poglądy autora (lata 30 XX wieku) na socjalizm i faszyzm.
Na najwyższe uznanie zasługuje szczerość, zdolność obserwacji...

Orwell wielkim pisarzem jest. To wszyscy wiemy. Jego ulubionymi tematami, wracającymi chyba w każdej jednej książce, są opowieści o biedzie oraz rozprawki o socjalizmie. Tutaj mamy tego bardzo dużo. Powinienem wręcz rzec: aż nadto.

"Droga na molo w Wigan" nie jest żadną powieścią, bardziej skrzyżowaniem reportażu z rozprawą filozoficzną. Pierwszych kilka rozdziałów...

Orwell opisuje trudy pracy górników oraz stara się dojść do źródeł idei socjalizmu - poddaje go pod wnikliwy osąd nie tylko jako oskarżyciel, odgrywa również rolę "advocatus diaboli" - jak sam to określił, pragnąc zbliżyć nas do obiektywnej prawdy.
Myślę, że Orwell to ktoś, kogo można określić jako - "swój chłop".

Nie jestem fanem reportażu w wydaniu opis, opis i jeszcze raz opis. Ale książka, którą przeczytałam parę lat temu mnie 'powaliła'. Autor w genialnie prostej formie przedstawia ludzką nędzę i trud egzystencji w czasach rozkwitu technologii.

polecam

Może się podobać, ale nie jest to Orwell w najlepszym wydaniu. Jednak co do opisów nędzy, brudu, syfu, biedy, nie znam lepszego autora, no może oprócz Dostojewskiego.

Robią wrażenie niektóre opisy...

• George Orwell
  • 2015