Droga na molo w Wigan

2005-01-01
2005-01-01
Bartłomiej Zborski
Wielka Brytania Anglia Yorkshire robotnicy ubóstwo socjologia reportaż

Świetny reportaż o angielskich robotnikach (górnikach) z lat 30. ubiegłego wieku. Autor postanowił zamieszkać z nimi i dogłębnie poznać życie ówczesnej klasy robotniczej. Druga część książki może zostać uznana za nużącą, niemniej jednak warto zapoznać się z rozważaniami Orwell'a.

Pozycja wybitna. Pierwsza część to zasadniczo reportaż na zamówienie klubu literackiego- w ponurym regionie ówczesnego przemysłu górniczego. Rozdziały drugiej części to eseje - na temat istoty podziału klasowego, wpływu technicyzacji i wad politycznych ówczesnego socjalizmu.Wbrew częstym opiniom, całość zaskakująco aktualna, Orwell nawet dość dokładnie opisał to co dopiero socjolodzy szkoły francuskiej lat 80-tych zdefiniowali ( prekariat itp). Marketing polityczny myśli socjalistycznej tak nieskuteczny w Anglii lat 30-tych jak nieskuteczny w Polsce 2020-2024 , kwestia różnicująca to jedynie inne akcenty propagandowe. Teza o zamkniętej ideologicznie myśli socjalistycznej jako czynniku spustowym faszyzmu - nie do przecenienia.

Super

Super

Świetny reporaż opisujący życie klasy robotniczej lat 30'tych. Ich zwyczaje, zachowania i zbiorowy charakter są tu oddane w sposób doskonały(Wątek górników szczególnie przypadł mi do gustu). Mam świadomość, że autor przez swoje poglądy mógł nie dokońca obiektywnie opisać wszystkie swoje przeżycia jednak nie jest to dla mnie wada. Książka poza opisem zwyczajów biednych ukazuje również poglądy i przemyślenia samego autora które są w mojej ocenie bardzo wartościowe. Bardzo polecam szkoda tylko, że o tej książce nie mówi się tak często jak o 1984 i Folwarku Zwierzęcym.

Książka dość nierówna - same opisy życia robotników, zwłaszcza górników są bardzo przejmujące i chociażby dla tej analizy warto po "Molo..." sięgnąć. Trzeba też zaznaczyć, że Orwell przez jakiś czas żył wśród klasy pracującej, więc dokładnie wiedział, co opisuje.

Sama część eseistyczna w moim mniemaniu mocno i w dodatku nieładnie się zestarzała, zresztą dywagacje nad ówczesnym ruchem socjalistycznym w Wielkiej Brytanii nie wydają mi się szczególnie interesujące. Chyba jedynie jako materiał dla historyka czy socjologa, może dla pasjonata.
W tej części na uwagę zasługuje fragment o tym, jak klasy średnie traktują robotników, także jak sam Orwell ich postrzegał, jak dużo musiał włożyć pracy, aby pozbyć się uprzedzeń.

Reportaż ciekawy, choć nie czyta się go jednym tchem, "czuć" że rzecz została napisana kilkadziesiąt lat wcześniej - jest to więc pozycja dla wytrwałych.

Epicki opis prac w górników

Epicki opis prac w górników

Wstrząsająca!

Wstrząsająca!

No mam słabość :) Angielscy górnicy i wiktoriański Londyn to jest TO dla mnie. Obiektywnie to też mocna rzecz.

Wybitna!!!!!

Wybitna!!!!!

Książka ta została wydana w 1937 r. i czytając ją trzeba mieć to na uwadze. Orwell przewidział pewne sytuacje, które nastąpiły w niedalekiej przyszłości po opublikowaniu Drogi....

Jako całość oceniam książkę, jak na moje standardy dość wysoko, taka mocna szóstka, gdyż trzeba przyznać, że rzeczywiście zawartość jest trochę nierówna, ale nie znaczy to, że zła. Wręcz przeciwnie. Brakuje takiego większego dopracowania, za dużo niektórych szczegółów, które nie wnoszą za wiele do reportażu.

Natomiast ogromne uznanie dla autora, że decydując się napisać sprawozdanie o robotnikach pracujących przy wydobyciu węgla w Anglii, zdecydował się dosłownie wejść w to środowisko i na wiele miesięcy zamieszkać w typowych robotniczych lokalach mieszkalnych. Wielokrotnie schodził z
górnikami do podziemi, obserwował uważnie ich pracę, żył ich codzienną egzystencją, która urąga godności ludzkiej, ale takie były czasy.

Ta literatura faktu uderza swoim realizmem, dosadnością i bezkompromisowością sprawiając, że czytelnik zszokowany uzyskanymi informacjami mocno z niedowierzaniem kręci głową.

Bieda, wyzysk, brak jakiegokolwiek zabezpieczenia dla górników czy ich rodzin, wszechogarniająca beznadzieja to główne elementy opowiadanych historii.

Autor w pewien sposób próbuje wytłumaczyć zaistniałą sytuację podziałami klasowymi, silnym przywiązaniem do tradycji pochodzenia, wypowiada się przeciw imperializmowi, przeciw wyzyskowi kolonialnemu (Birma). Uważa, że próby zniesienia barier klasowych nasilają uprzedzenia klasowe.

Pochwała socjalizmu, ale takiego prawdziwego, a nie takiego, który odstrasza, gdyż jest przedstawiany w niewłaściwy sposób, to też istotny element Drogi na molo. Socjalizm oznacza sprawiedliwość i zwykłą przyzwoitość i tak powinien być odbierany.

Orwell jako reportażysta według mnie poradził sobie znakomicie, bo nie tylko opisał życie zwykłego robotnika, ale naprawdę wczuł się i wszedł w jego codzienność opisując ją z pełnym przekonaniem, wszystkimi drastycznymi detalami, dzięki czemu dostajemy pełny obraz warunków, w jakich przyszło mu żyć.

Polecam

• Reportaż