Droga na molo w Wigan

THE ROAD TO WIGAN PIER DIARY
literatura faktu
Bartłomiej Zborski
Wielka Brytania Anglia Yorkshire robotnicy ubóstwo socjologia reportaż

Orwell wielkim pisarzem jest. To wszyscy wiemy. Jego ulubionymi tematami, wracającymi chyba w każdej jednej książce, są opowieści o biedzie oraz rozprawki o socjalizmie. Tutaj mamy tego bardzo dużo. Powinienem wręcz rzec: aż nadto.

"Droga na molo w Wigan" nie jest żadną powieścią, bardziej skrzyżowaniem reportażu z rozprawą filozoficzną. Pierwszych kilka rozdziałów...

Orwell opisuje trudy pracy górników oraz stara się dojść do źródeł idei socjalizmu - poddaje go pod wnikliwy osąd nie tylko jako oskarżyciel, odgrywa również rolę "advocatus diaboli" - jak sam to określił, pragnąc zbliżyć nas do obiektywnej prawdy.
Myślę, że Orwell to ktoś, kogo można określić jako - "swój chłop".

Nie jestem fanem reportażu w wydaniu opis, opis i jeszcze raz opis. Ale książka, którą przeczytałam parę lat temu mnie 'powaliła'. Autor w genialnie prostej formie przedstawia ludzką nędzę i trud egzystencji w czasach rozkwitu technologii.

polecam

Może się podobać, ale nie jest to Orwell w najlepszym wydaniu. Jednak co do opisów nędzy, brudu, syfu, biedy, nie znam lepszego autora, no może oprócz Dostojewskiego.

Robią wrażenie niektóre opisy...

• Do kupienia
  • 2015