Homer. Iliada i Odyseja

Wydawnictwo: Muza
On the Illiad & the Odyssey
homer, biografia
Franciszek

W swojej biografii Iliady i Odysei Alberto Manguel przedstawia nam prawie całą historię literatury. Fantastyczna, przyprawiająca o zawrót głowy podróż po wielkim dziele Homera i dziejach jego recepcji, od starożytności po czasy współczesne. Od dokonanej przez Wergiliusza przeróbki Iliady i Odysei na rzymski epos narodowy, przez średniowieczny Bagdad, gdzie uczeni potrafili recytować z pamięci każde słowo Homera, aż do Alessandra Baricco, który Iliadę opowiedział całkiem na nowo.

Tinkerbelle | 2016-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Lektura tej "biografii" przypomniała mi inna pozycję - "Jak rozmawiać o książkach których się nie czytało".
Przede wszystkim przyznaję bez bicia - nie czytałam ani Iliady, ani Odysei, Eneidy też nie. Wstyd to pewnie, ale co zrobić. Dlatego streszczenia utworów w tej pozycji są potrzebne, chociażby po to by wiedzieć o czym autor pisze. A i publikacja musi się sprzedać, bez tych streszczeń grono odbiorców byłoby niesamowicie zawężone.
Całość, niby momentami ciekawa, ale jednak mnie trochę znudziła.

Elevander | 2014-10-16
Przeczytana: 16 października 2014

Zgodnie z tytułem książka opowiada o Homerze, jego poematach oraz ich trwaniu przez wieki. Filologicznej wiedzy w niej jednak niewiele, a i informacje o recepcji dzieła nie zachwycają. Na dobrą sprawę Autor przytacza tutaj ileś cytatów będących opiniami bardziej lub mniej znanych osób na tytułowy temat, sam zaś od siebie dodaje naprawdę niewiele. Do tego jeszcze zamieszczone streszczenie obu poematów, którego obecność dowodnie świadczy o upadku systemu klasycznej edukacji we współczesnym świecie... Podsumowując: ani specjalnie mądre, ani głębokie, ani nawet ciekawe. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć czegoś więcej o Homerze i jego recepcji, to lepiej niech sięgnie do wydanej kilkadziesiąt lat temu książki „Homer” zredagowanej przez Kazimierza Kumanieckiego i Jerzego Mańkowskiego.

Tomasz Babnis

komestor | 2016-11-25