Słownik miejsc wyobrażonych

Gianni GuadalupiAlberto Manguel Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy publicystyka literacka, eseje
Guía de lugares imaginarios
2019-09-11
Jolanta Kozak, Maciej Świerkocki, Michał Kłobukowski, Maciej Płaza, Piotr Bikont, Jan Gondowicz
Państwowy Instytut Wydawniczy
Śródziemie Kraina Oz Ziemiomorze
Guía de lugares imaginarios
publicystyka literacka, eseje
Śródziemie Kraina Oz Ziemiomorze

Czytałam tę książkę kilka miesięcy. Nie od pierwszej do ostatniej strony, ale otwierając na chybił trafił albo szukając tematów, które mnie interesują (czyli np. antyku, książek, które przeczytałam, znajomych symboli).

Bo po to właśnie jest ten słownik, który jednocześnie działa inspirująco, bo można dzięki niemu poznać nie tylko tytułowe miejsca, ale i tytuły książek....

Wszechświat urojony

Są tu krainy i miejsca świetnie znane, takie jak Narnia czy Śródziemie, ale też zakątki rzadziej odwiedzane przez czytelników - m. in. najsmutniejsze miasto na świecie, Kraina Czcicieli Kóz, czy Pomylonia.

cała recenzja:

Mój prezent gwiazdkowy od siebie dla siebie.
M. Rusinek powiedział, że jest to lektura dla rozczarowanych rzeczywistością. W moim przypadku jest tak istotnie. Po całodziennym zmaganiu z coraz mniej zrozumiałym światem uwielbiam wybrać sobie na chybił trafił krainę inną od tej istniejącej realnie, na dobry sen. Aczkolwiek nie każda jest błogą Doliną Muminków, bywają też...

Słownik Miejsc Wyobrażonych to publikacja niemal magiczna. Jako kompendium – nie tylko pozwala nam powrócić do wspaniałych miejsc z ulubionych książek, ale również odkrywać na ich temat nowe informacje, których nie wyłapaliśmy w trakcie czytania.

Do rąk polskiego czytelnika trafia właśnie jedno z odważniejszych przedsięwzięć literackich ostatnich lat. Alberto Manguel i Gianni Guadalupi podjęli się zadania karkołomnego. Pragnąc oddać hołd wyobraźni, stworzyli słownik, w którym zawarli ponad tysiąc krain, wykreowanych wcześniej przez pisarzy i innych artystów. Zaczyna się od Abatonu Sir Thomasa Bulfincha z książki „...

• Chcę w prezencie
  • Biblioteka
  • Do 2013
  • 2021
  • Rezerwa
  • Celuloza

Dodaj cytat z książki Słownik miejsc wyobrażonych