Dociekania filozoficzne

Tłumaczenie: Bogusław Wolniewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyków Filozofii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Philosophische Untersuchungen
978-83-01-14176-9
filozofia i etyka
Adam Jank

Wydane pośmiertnie "Dociekania filozoficzne" stanowią drugą, ważną pracę Wittgensteina. To synteza jego późniejszej filozofii, w której duże znaczenie mają tzw. "gry językowe" - prymitywne formy języka.

PandaBear | 2014-07-14

Bardzo niewdzięczna lektura i bardzo wdzięczna jednocześnie. Brak wyłożonej jasno teorii, jak w "Traktacie", dostajemy za to szereg eksperymentów myślowych, prozaicznych obserwacji. Wittgenstein osiąga mistrzostwo w sianiu zamętu i zwątpienia iście sokratejskimi środkami, jednak taka ilość komend ("a teraz pomyśl, co myślisz, kiedy myślisz X") na raz skutecznie zbija czytelnika z tropu. Dociekania zawierają ponoć ok 800 pytań, których adresat i nadawca są zazwyczaj wątpliwi, a z których to Wittgenstein (lub jego wyimaginowany adwersarz) odpowiada na 100. Ta statystyka daje trafny pogląd na średnio przystępną formę dzieła, za to te przebłyski jasności, które z tego sobie wygrzebiesz są bezcenne.

WirtualnaKsiążka | 2014-01-04
Przeczytana: 2011 rok

Filozofia nie jest taka zła, jaka się niektórym wydaje. Od filozofii zaczęło się wszystko, np. to filozofia dała początek psychologii.
Tak naprawdę każdy z nas jest małym filozofem i filozofuje nie zdając sobie z tego sprawy. Są także ludzie nieco bardziej dociekliwi, którzy lubią wiedzieć więcej czy też chcieliby nieco bardziej pomyśleć.
Myślę, że trzeba zacząć od tego, że zrozumienie filozofii wcale nie jest takie łatwe. Mi osobiście się to nie przytrafiło, ale są osoby, które potrafią myśleć godzinami nad jednym zdaniem. Wnioski, do jakich dochodzą są naprawdę niesamowite i "wciągające" w dalsze rozmyślenia.
Ludwig Wittgenstein był filozofem specjalizującym się raczej w filozofii umysłu, logiki i matematyki.
Uważam, że jego publikacja zasługuje na uwagę. Nie jestem w stanie określić, czy jest to wybitne dzieło czy nie, jednak zdecydowanie mogę napisać, że do prostych ta książka nie należy. Oczywiście można przebrnąć przez nią, czytając ślepo słowo za słowem, ale nie sądzę, że ta...

PaSkut Czyta | 2015-05-03
Na półkach: Z archiwum P, Przeczytane

Budzi emocje, budzi niechęć, rozdrażnienie, znudzenie. Nie mam o to pretensji, ale po "Traktacie" mam pretensje o to, że niewiele wnosi.

MissFoucault | 2014-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Zdecydowanie za dużo zdań jest w tej książce, a wszystkie aby wyrazić wysoce wątpliwą tezę, że sensem zdania jest jego użycie, a język jest grą. Wittgenstein tłumaczy się co prawda we wstępie, że chciał napisać dobrą książkę i mu nie wyszło, ale w jej lekturze poczucie winy autora wcale nie pomaga.

Majkel | 2011-04-17
Przeczytana: 2010 rok

Może do tej książki nie dojrzałem, ale wszystko, co słyszałem o "późnym Wittgensteinie" gdzieś tu się rozmywa wśród setek paragrafów. Można by wyjąć z niej kilka najlepszych fragmentów, sama teoria gier językowych jest fascynująca, ale większość tej książki to nuda.

Rkrz | 2014-12-12

prv