Wprowadzenie do filozofii

83-7162-755-6
filozofia
filozofia i etyka
wicher_Lab

Wprowadzić do filozofii to przede wszystkim określić jej statut. W tym kluczowym tekście Jaspers pokazuje, że od czasów Platona filozofować to budzić się, wyzwalać z więzów konieczności życia - szukać zbawienia. Człowiek jest przedmiotem nauki. Niemniej, poza tym, co mówi o nim nauka, pozostaje również podmiotem, wolnością. Wiedza naukowa nie może ingerować w dziedzinę filozofii i wiary.

źródło opisu: Einführung in die Philosophie

Emsi | 2014-10-25
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 25 października 2014

"Kościoły są dla wszystkich, filozofia dla jednostek" - tym cytatem mogłabym krótko określić istotę tego zbioru wykładów.

Jeśli kogoś fascynuje myślenie filozoficzne, transcendencyjne, czy filozoficzny sposób życia, to zachęcam do przeczytania, bo jest to na pewno zgrabne kompendium wiedzy filozoficznej. Jeżeli natomiast komuś obca jest ta tematyka... to i tak warto się zapoznać :) Przebrnęłam, chociaż długo to trwało, część rozdziałów nadal jest dla mnie niewiadomą, ale pozostałe rozjaśniły mi nieco pojęcie filozofii.

wicher_Lab | 2010-11-30

Pozycja akademicka, sprawia wrażenie lektury typu "ku pokrzepieniu serc". Autor - poważny i twórczy myśliciel, wciela się tutaj w krzewiciela wiary, ale robi to niezwykle umiejętnie potwierdzając swoją wielkość.

Bssmagik | 2016-10-29
Mea-Libri | 2016-06-20