Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Muza
Lectures on Literature
8373196315
jusola

Zbiór wykładów wygłaszanych najpierw na Uniwersytecie Wellesley, a potem Cornell. "Musimy zawsze pamiętać - pisze Nabokov we wstępie do pierwszego tomu swych Wykładów o literaturze - że dzieło sztuki jest nieodmiennie kreowaniem nowego świata, a zatem pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest możliwie dokładne przyjrzenie się temu światu, potraktowanie go jako czegoś absolutnie nowego, czegoś, co nie posiada żadnego oczywistego związku ze światami już nam znanymi. Dopiero wtedy i tylko wtedy, kiedy dokładnie poznamy ten świat, będziemy mogli przebadać jego związki z innymi światami, z innymi dziedzinami wiedzy". Inteligencja, przenikliwość, oryginalność myśli i metody pisarskiej, elegancja stylu - wszystkie znane nam z lektury powieści Nabokova cechy odnajdujemy i tu, w tej pasjonującej wędrówce po pejzażu światowej literatury, w którym spotykamy Jane Austen, Dickensa, Flauberta, Stevensona, Prousta, Kafkę i JoyceŐa. Nie ma chyba prawdziwego miłośnika literatury, który po przeczytaniu Wykładów o literaturze nie sięgnąłby powtórnie po książki tych autorów, tak dobrze wydawałoby się znane, tak wyczerpująco opisane i zinterpretowane przez znawców przedmiotu...

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/

książek: 1979

Dzięki 'Wykładom o literaturze' dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy.
Po pierwsze, że jestem tym najgorszym typem czytelnika według autora 'Lolity' - bo zdarza mi się utożsamiać z jakimś bohaterem lub bohaterką. Oczywiście, od czasu do czasu czerpię przyjemność z obcowania z czystą sztuka pisania, ale co poradzę na to, że jestem wrażliwa?
Po drugie, że często tłumacze, zamiast odzwierciedlać w przekładzie to, co chciał przekazać pisarz, tworzą coś zupełnie innego (patrz: 'Pani Bovary').
Po trzecie, że warto znać języki obce, aby móc poznawać najważniejsze powieści w oryginale i nie tracić najważniejszych szczegółów.
Po czwarte, że można mówić o literaturze tak, że słuchacz nie może doczekać się innych wykładów :-)
Oczywiście, niektóre 'mądrości' Nabokova uznaję za zbyt górnolotne i nie mające nic wspólnego z rzeczywistością, ale za możliwość przeczytania tak genialnych analiz 'Pani Bovary' oraz 'Doktora Jekylla i pana Hyde'a' nie będę narzekała :-) Dla każdego pasjonata klasyki...

Meszuge | 2014-03-17
Przeczytana: 25 października 2013

Vladimir Nabokov, z wykształcenia filolog (romanista i rusycysta), był wykładowcą literatury na uczelniach amerykańskich. W „Wykładach o literaturze”, które powstały na bazie notatek do wykładów i prelekcji, omawia pisarstwo i utwory: Jane Austen „Mansfield Park”, Karola Dickensa „Samotnię”, Gustawa Flauberta „Panią Bovary”, Roberta Louisa Stevensona „Dziwny przypadek doktora Jekylla i pana Hyde’a”, Marcela Prousta „W stronę Swanna”, Franza Kafki „Przemianę” i Jamesa Joyce’a „Ulissesa”. Nie zdawałem sobie wcześniej sprawy, że książka ta („Wykłady o literaturze”) w swojej wersji ostatecznej nie jest właściwie dziełem Nabokova, a już na pewno nie tylko jego. Kopie odręcznych notatek i zapisków pisarza mogą rodzić pytania o dopuszczalny rozmiar i zakres ingerencji redaktorów dzieła… tego czy jakiegokolwiek innego.

Nabokov „kupił” mnie sobie jednym stwierdzeniem: „Co dość dziwne, człowiek nie może czytać książki; może ją tylko czytać powtórnie. Dobry czytelnik, wielki czytelnik,...

POLECAM
- Pasjonatom,dla których literatura to nie tylko podróż przez interesujące i ładne historie ,a niezbędna do przeżycia wartość.
- Tym dociekliwym, wnikliwie i z zazdrością obserwującym warsztat pracy wielkich i uznanych.
- Piszącym lub próbującym pisać .Przyszłym literackim sławom dążącym do doskonałości,dla których analizy Nabokova są bezcenną lekcją -lekcją pokory.
NIE POLECAM
Grafomanom . Oni i tak wiedzą lepiej jak powinna wyglądać powieść doskonała.

zen | 2013-11-14

Moi znajomi postukali się w czoło, widząc mnie niosącą dumnie „Wykłady o literaturze” Nabokova. Jak to-uczyć się z własnej woli i to jeszcze literatury światowej, wykładanej przez Rosjanina? Otóż nie, moi drodzy, właśnie nie „uczyć”, a smakować. Nabokov uczy jak należy czytać, jak patrzeć na powieść, okraszając całość szczyptą krytyki i humoru. Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się niczego specjalnego po tej pozycji, a jednak wciągnęła mnie jak mało która.
Książka jest zbiorem wykładów Nabokova, które wygłaszał w swoim czasie na jednym z uniwersytetów. Ze stronic wypływa atmosfera dostojnej sali wykładowej, z szumiącymi drzewami za oknem i z profesorem stojącym za katedrą, opowiadającym o meandrach literatury. Prowadzi on nie przez teoretyczne zawiłości, a zabiera w podróż po świecie przedstawionym. Razem z autorem rozciąga przed studentami obrazy, wzbogacając je o własne odczucia, zwraca uwagę na tło zdarzeń, na charakter bohaterów i ich rolę w wydarzeniach. Nabokov...

Pafnucy | 2010-08-14

Najlepsza książka o literaturze (literaturoznawcza), jaką czytałem. Żadne akademickie syntezy powstające w Polsce nie dorastają jej do kolan. Genialne myśli, frazy, rozumienie tekstu i interpretacja. Diabelnie inteligentana i błyskotliwa książka. Z pewnością nie dla każdego.

biedronkax | 2011-10-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Wybitne
Przeczytana: 30 września 2011

Będę wracać do nich wielokrotnie.
Niezwykła wnikliwość wybitnego literacko obserwatora:)

Sorbonna | 2017-12-16
m_w | 2017-06-01
beetlejuice1 | 2017-05-24
Enkolpius III | 2017-03-30
Przeczytana: 09 kwietnia 2017
Dobrze wyjść z pisarzem: Vladimir Nabokov

Pisałam już o różnych autorach, różne mnie z nimi związki emocjonalne wiązały i wiążą. Ale jeszcze nie było tekstu nabożnego, pełnego atencji, szacunku i niemal czci. Jeszcze nie było tekstu o prawdziwie niedościgłym (jak motyle) mistrzu. Jeszcze nie pisałam o Vladimirze Nabokovie. Pssst, przechodzimy na szept.

Jesteś dobrym czytelnikiem? Na pewno?

Skoro tu jesteś, to wiemy już, że lubisz czytać. Ale czy czytasz we właściwy sposób? Czy jesteś d o b r y m czytelnikiem? Jeśli się odważysz, przejdź przez test, jakiemu poddawał swoich studentów Vladimir Nabokov.