Opowiadania

Okładka książki Opowiadania Michaił Bułhakow
Okładka książki Opowiadania
Irena Lewandowska, Witold Dąbrowski
literatura rosyjska - 20w. Rosja

(Audiobook)

1. Psie serce - 4,5pkt:
--- Historia a'la Frankenstein, przedstawiona z perspektywy bezdomnego psa, przygarniętego przez moskiewskiego chirurga, profesora Filipa Filipowicza - wrogo nastawionego do nowego porządku (akcja dzieje się w 2024 i 2025 roku),ale z uwagi na swe medyczne zdolności niezbędnego rządzącej elicie... Znów, podobnie jak w "Fatalnych jajach" niestrawny i męczący język opowiadania, nieco zrekompensowany samą fabułą, która wyraźnie rozkręca się w chwili udanego eksperymentu przeszczepu przysadki mózgowej i jąder ludzkich do ciała ww psa...

2. Fatalne jaja - 5pkt:
--- Profesor zoologii Włodzimierz Persikow i jego odkrycie "życiodajnego czerwonego promienia" w Związku Radzieckim końca lat 20tych XX wieku wprowadza zamieszanie i okazuje się światowej rangi wydarzeniem... Napisane z przekąsem, choć dość archaiczną i niestrawną prozą opowiadanie, ukazuje bezduszną machinę rodzącego się nowego ładu oraz potworne konsekwencje pychy nieposkromionych naukowców, kołchoźników i aparatczyków.
--- Koncepcja fajna, język dla mnie niestety męczący, uniemożliwiający skupienie, czytanie/słuchanie ze zrozumieniem...

3. Diaboliada - 4pkt:
--- Zwariowana parodia z elementami magicznymi na absurdy radzieckiej biurokracji napisana archaicznym, nieczytelnym dla mnie językiem...

(Audiobook)

1. Psie serce - 4,5pkt:

Te opowiadania Bułhakowa to fantastyczna satyra, co mistrz to mistrz!!! Polecam, czyta się świetnie.

W "Psim sercu" otrzymujemy historię nowatorskiego doktora, który dzięki eksperymentalnej dokonuje niezwyklego odkrycia.
Jego doświadczenie okaże się brzemienne w skutkach i będzie musiał mierzyć się z wielona kłopotami.
Doktor Przeobrażeński korzystając ze swojeh wiedzy i doświadczenia chce dowieść, że przysadka mózgowa ma pewne właściwości. Okazuje się, że konsekwencje eksperymentalnego przeszczepu sprawią, że wydarzą się rzeczy, które nikomu nawet się nie śniły.
Przy okazji dostajemy krytykę ustroju Rosji Radzieckiej, jej mechanizmów i panującej ideologii.
Opowiadanie ogólnie zarysowuje problem podziałów społecznych w latach 10. XX w. w Rosji, ukazuje też idiotyzm papierologii urzędowej, a także prezentuje fantastyczną historię działań doktora.

"Diaboliada" z kolei szalenie przypomina mi "Proces" Franza Kafki i irracjonalne działanie władzy wobec obywatela.
Czytanie o zmaganiach bohatera z nielogicznymi mechanizmami ustroju aż boli. Czytelnik sam czuje niepokój, bezsilność oraz absurdalność sytuacji.

"Fatalne jaja" zaskakują. Mnogość wątków i niedopowiedzeń sprawiają, że końcowe rozwinięcie akcji i katastrofa są z jednej strony oczekiwane, ale z drugiej stanowią zaskoczenie. Przyznaję też, że nie mogłam oderwać się od tego opowiadania, czekałam z niecierpliwością na każdą kolejną stronę.

Fani „Mistrza i Małgorzaty” znajdą w tym, składającym się z trzech opowiadań, zbiorze („Psie serce”, „Diaboliada” oraz „Fatalne jaja”) najbardziej charakterystyczne cechy prozy Bułhakowa z surrealistycznym humorem, ciętą satyrą i piętrzącymi się absurdami na czele.

Na początek najzabawniejsze i najbardziej szalone „Psie serce”, w którym profesor Preobrażeński przeszczepia przygarniętemu z ulicy kundelkowi ludzkie gruczoły i organy płciowe. Ku wielkiemu zaskoczeniu „burżuazyjnego” naukowca stworzony w ten sposób osobnik (człowiek o psich cechach) przeistacza się w zagorzałego stalinowca, a jednocześnie pijaka i hulakę. Mamy tu i bezsilność wobec pewnych zachowań i postaw ludzkich, których nie sposób zmienić, ale jak i w każdym z utworów Bułhakowa, satyrę na ówczesne stosunki społeczne: życie w ciągłym strachu przed donosem, a także pozory komunistycznej równości, w której nie brakowało jednak bardziej uprzywilejowanych towarzyszy.

W „Diaboliadzie” poznajemy natomiast niszczycielską machinę radzieckiej biurokracji, która w tym opowiadaniu pochłania nie tyle patentów, co samych pracowników tych absurdalnie rozrośniętych struktur i doprowadza do obłędu.

W końcu najbardziej złowieszcze, utrzymane w konwencji science-fiction „Fatalne jaja”, w których profesor Persikow w wyniku eksperymentów otrzymuje promieniowanie powodujące przyspieszenie rozmnażania organizmów, ale też wywołujące ich ekspansywność i agresję. Profesor to osoba ostrożna i rozsądna, lecz cóż z tego, skoro jego wynalazek trafia w niepowołane ręce a w konsekwencji kraj zalewa masa zmutowanych gadów. Satyra na ludzką głupotę, chęć zysku i sławy, ale także na goniących za sensacją dziennikarzami, w której ci prawdziwie winni szukają kozłów ofiarnych (mimo powściągliwości i zdrowego rozsądku to właśnie Persikow zostaje obarczony odpowiedzialnością za ekokatastrofę).

Niestety aktualne - wszystkie trzy opowiadania byłoby można bez trudu przerobić na wersje „kapitalistyczne”.

3 świetne, satyryczne opowiadania.Ukazana jest farsa,absurdalność ustroju ZSRR panującego w czasie powstawania opowieści.
Bułhakow stworzył w nich dla nas dwóch profesorów- eksperymentatorów i konsekwencje ich działań oraz urzędnika który wpada w wariackie struktury ówczesnej machiny biurokratycznej
Opowiadania kolejno ; Psie Serce napisane w 1923 dla mnie pozytywnie śmieszne, wariacka,lekko niepokojąca Diaboliada z 1924 i zastanawiające Fatalne Jaja z 1925r.
Wszystkie więc te utwory były napisane przed sławnym dziełem autora " Mistrz i Małgorzata".
Polecam miłośnikom "Mistrza..." jak i tym którzy książki nie polubili aby przekonać się do walorów Mistrza Bułhakowa.

"Lustrzana kabina spadła w dół, i dwóch Korotkowów też spadło w dół. Drugiego Korotkowa pierwszy i ważniejszy zapomniał w lustrze kabiny i wyszedł samotnie do chłodnego hallu. Bardzo gruby i różowy powitał Korotkowa słowami :
- Wspaniale. Wlaśnie teraz pana aresztuję.
- Mnie nie można aresztować - odpowiedział Korotkow i zaśmiał się satanicznym śmiechem - ponieważ ja jestem nie wiadomo kto. Oczywiście. Ani aresztować ani ożenić mnie nie można. "

Opowiadania kolejno ; Psie Serce napisane w 1923 dla mnie pozytywnie...

Bułhakow to geniusz obłędu. Obłędna wyobraźnia, obłędne pióro, obłędne po lekturze sny. Tyle.

Trzy interesujące opowiadania, choć zdecydowanie najbardziej podobało mi się pierwsze, a zdecydowanie najmniej drugie. Wspaniałe u Bułhakowa jest to, że potrafi on w kilku prostych zdaniach nakreślić charakter postaci i choć żadnej z nich nie opisuje szczegółowo, to każda jest inna. Profesor Persikow - niesamowity :)

• Literatura rosyjska
  • Klasyka