Flush. Biografia

Tłumaczenie: Maria Ryć
Seria: 50 na 50
Wydawnictwo: Znak
Flush. A Biography

Flush jest spanielem. Wyjątkowym spanielem. I głównym bohaterem książki Virginii Woolf. To przewrotna biografia psa i jego właścicielki, słynnej dziewiętnastowiecznej brytyjskiej poetki, a także historia wielkiego romansu pewnej ekscentrycznej pary z epoki wiktoriańskiej. Przede wszystkim jednak to parodia typowych biografii. "Flush" zrodził się z lektury listów miłosnych Elizabeth Barret...

"Flush" zrodził się z lektury listów miłosnych Elizabeth Barret i Roberta Browninga, choć zapewne niemały wpływ na książkę miał również pies samej Virginii Woolf - prezent od ukochanej Vity Sackville-West.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: www.znak.com.pl

książek: 1989

W porównaniu z innymi powieściami autorstwa Virginii Woolf 'Flush' jest pozycją bardzo przyjemną w lekturze. Sam bohater to sympatyczny spaniel, którego właścicielką jest ekscentryczna poetka XIX wieku, Elizabeth Barret.
Piękny język i ciekawy punkt widzenia całej historii to niewątpliwie atuty 'Flusha'. Jednak mój odbiór tej książki wynika ze znajomości biografii angielskiej pisarki - aż trudno uwierzyć, że praca nad tą niepozorną powieścią sprawiła Virginii tyle trudu...

Rapsodia | 2011-01-23
Przeczytana: 09 stycznia 2011

„Flush” leży w szufladzie opatrzonej naklejką „lekkie i ciekawe”, bo właśnie tak się go czyta- lekko. Ponoć dobry pisarz sprawia, że dzięki jego słowom czytelnik jest w stanie poczuć to, co on podczas tworzenia książki. W przypadku psiej biografii, musi być to niemałe kłamstwo, bowiem Woolf nad „Flushem” męczyła się niemiłosiernie. W sobotę 29 kwietnia 1933 roku Virginia dała upust swojej frustracji i w swoim dzienniku określiła tę książkę jako „niemądrą” twierdząc, że męczy ją już jej ciągłe poprawianie. Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że we wcześniejszych wpisach wyznała, że pisanie „Flusha” nie było poprzedzone żadnymi głębszymi przemyśleniami- po prostu chciała zrobić sobie przerwę od „cięższych” książek, rozerwać się trochę. I tutaj wcześniejszy cytat mimo wszystko znajduje zastosowanie, ponieważ czytając o losach sympatycznego spaniela, niejednokrotnie moje usta wykrzywiały się w szerokiego „banana”.
Romans Elizabeth Barret miał niezwykle romantyczny przebieg. Ona...

grzegorzowa | 2011-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2011

"Flush" Virginii Woolf to niewielka objętościowo książka, która nie wywarła na mnie takiego wrażenia, jakiego się spodziewałam. Właściwie to... żadnego wrażenia na mnie nie wywarła. Z zachwytów więc nie pieję, ale złego słowa powiedzieć też nie mogę.

Tytułowy "Flush" to... pies, a dokładniej - spaniel, i to nie byle jaki. Flush jest bowiem arystokratą - psem rasowym o mocnym temperamencie i łowieckim usposobieniu. Jest też ukochanym psem Elizabeth Barrett Browning - poetki epoki wiktoriańskiej, która z powodu gruźlicy traktowana była przez najbliższych jako inwalidka (prawdziwa natura jej choroby nie jest znana, przyjmuje się jednak gruźlicę, jako najbardziej prawdopodobną przyczynę pogorszenia jej stanu zdrowia).

Naszego czworonożnego bohatera i jego panią łączy niezwykła więź pełna przyjaźni, miłości, zazdrości i odrzucenia. To dla niej, Flush zrezygnował ze swojej "psiej" wolności. A ona... odważyła się zapuścić w niebezpieczną i mroczną część Londynu, kiedy jej ukochany...

Spikeless_Hedgehog | 2010-12-07
Przeczytana: sierpień 2009

Jak wygląda świat widziany oczami psa? Wielbicieli czworonogów zapewne zachwyci niezwykle lekka, pisana z przymrużeniem oka biografia pewnego sympatycznego spaniela. Flush pozwoli spojrzeć na codzienność z nieco innej perspektywy, zwróci wasze zmysły ku całkowicie nowym doznaniom i wniesie element świeżości w zwykłe ludzkie przeżycia. Autorka podjęła próbę odkrycia wspólnej płaszczyzny porozumienia między domowym pupilem a właścicielem - czy jej się to udało? Koniecznie zajrzyjcie do książki, aby przekonać się o tym osobiście. Poznając losy Flusha, mimowolnie zetkniecie się też z losami panny Barrett (sławnej poetki) i będziecie mogli śledzić ich wspólne perypetie, poznając ich tak odmienne sposoby postrzegania rzeczywistości.
To ciepła historia dla tych którzy kochają zwierzęta, ale też oryginalna i nietypowa biografia dziewiętnastowiecznej kobiety.

Calendula | 2010-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2010

Ach Flush. Wspaniały, uczłowieczony Flush, z którym pędzimy przez angielskie pola, londyńskie domy i włoskie ulice. Z którym pędzimy przez jego pieskie, choć nie przysłowiowe, życie.
Bardzo przyjemna książka. Na pewno wniesie sporo przyjemności w życie czytelnika, polecam szczególnie tym, którzy chcą się uśmiechnąć i oderwać od ponurej rzeczywistości.

Michał | 2010-09-07
Przeczytana: 06 września 2010

Ta ksiąka mnie zadziwiła. To niezwykłe, że w tak małej formie autorka zdołała zawrzeć tak wiele. Portret sympatycznego psa i obraz jego "pieskiego" życia, fotografia osiemnastowiecznego Londynu i jego mieszkańców, pejzaż szczęśliwej Italii, kilka interesujących postaci, które Flush miał okazję obwąchać... A wszystko to ubrane we wspaniały humor! Z czystym sumieniem polecam każdemu miłośnikowi psów i/lub dobrej literatury.

brooke | 2012-09-16
Przeczytana: wrzesień 2012

Pozytywna i ciepła atmosfera, jaką stworzyła w swojej książce Virginia sprawia, że biografię Flusha czyta się niezwykle szybko i przyjemnie. Książka posiada pewien nastrój, który sprawia, że mogę ją polecić każdemu, ze szczególnym uwzględnieniem miłośników psów. Któż bowiem nie chciałby mieć takiego czworonożnego przyjaciela u swych stóp w zbliżające się jesienne wieczory ? ;) Polecam:)

Aleksandra | 2016-06-03
Przeczytana: 30 maja 2016

Biografia bardzo nietypowa, bo przede wszystkim psa, a pośrednio, przez niego, poetki Elizabeth Barret. To właśnie z jej listów pochodzi większość informacji na temat Flusha, z których czerpała Woolf w trakcie pisania, a cytaty zostały zamieszczone w powieści.

Flush jest spanielem, podarowanym Elizabeth Barret przez jej przyjaciółkę. Miał zapewnić jej towarzystwo w trakcie spędzania długich, samotnych godzin w jej panieńskim pokoju, kiedy poetka z powodu choroby nie mogła go opuszczać. Prócz towarzysza stał się jej najbliższym przyjacielem i trochę zazdrosnym obrońcą na wiele lat.

Opisy w powieściach składają się głownie z tego, co widzimy, czasem słyszymy. Choć i takie występują we Flushu, to jednak dominują opisy miejsc, rzeczy i ludzi przez zapach. Zważywszy na to, że główny bohater jest psem, więc ten zmysł ma bardzo wyostrzony i wydaje się to naturalnym rozwiązaniem, jednak nie zmienia faktu, że opisy są zachwycające. Świat opisywany przez Woolf staje się zupełnie inny,...

yuurita | 2010-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2010

Dowcipna "biografia" cocel spaniela należącego do dziewiętnastowiecznej angielskiej poetki. Woolf wykazała się wspaniałym poczuciem humoru ukazując wiktoriańską Anglię z psiej perspektywy, wyposażając przy tym zwierzę w umiejętność myślenia i analizowania sytuacji - choć pozostawiając mu nadal pewne ograniczenia jego natury. Urocza i przyjemna książka, doprawiona jednak czasem ponurymi obrazami londyńskiej biedoty.

jatymyoni | 2014-08-24
Przeczytana: sierpień 2014

Wspaniała książka na tą pogodę za oknem,jak cały czas leje. Lekka, zabawna z olbrzymim poczuciem humoru. Świat widziany oczami psa od urodzenia az do śmierci i jego uczucia względem właścicielki. Z jednej strony ponadczasowa, bo uczucia psów się nie zmieniają, z drugie opisuje wiktoriańskką Anglię. Polecam każdemu na poprawę humoru, mnie poprawił.