Mój 1968. Po drugiej stronie muru

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04197-0
Europia wschodnia, 1968, komunizm
historyczna

Na 40. rocznicę wydarzeń roku 1968 Wydawnictwo Literackie proponuje osobistą refleksję Umberto Eco o polskim Marcu ’68 oraz o inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Autor – jeden z największych współczesnych intelektualistów, swoiste dziecko „rewolucji 1968 roku” – przebywał wówczas w Polsce oraz w Czechosłowacji i był bezpośrednim świadkiem wydarzeń. Z książki wyłania się...

Z książki wyłania się obraz kraju komunistycznego widziany z perspektywy mieszkańca Zachodu. Eco analizuje mechanizmy działania państwa rządzonego przez partię komunistyczną, by zrozumieć gorące wydarzenia roku 1968 w Polsce i Czechosłowacji.

źródło opisu: strona wydawcy

Meszuge | 2014-02-17
Przeczytana: 03 maja 2010

Mikroskopijna książeczka, nie licząc wstępu i posłowia, zawiera jedynie dwa artykuły przeznaczone pierwotnie dla tygodnika „L’Espresso”. Pierwszy Eco podyktował z Wiednia (przystanek na drodze z Czechosłowacji do Polski, gdzie latem 1968 roku wybrał się na konferencję stowarzyszenia semiotycznego), drugi napisał już po powrocie z Warszawy.

W pierwszym („Taniec wśród czołgów”) Eco opisuje sierpień 1968 roku i wkroczenie wojsk Układu Warszawskiego, w tym Polski, do stolicy Czechosłowacji – Pragi, kończące tak zwaną „praską wiosnę”. W drugim („Tajemnica Gomółki”) mowa jest o wydarzeniach marcowych 1968, a raczej o ich konsekwencjach, bo Eco znalazł się w Warszawie prawie pół roku później; określenie „wydarzenia” ma, i pewnie jakiś czas jeszcze będzie miało, w języku polskim znaczenie szczególne i wyjątkowe.

Problemem tych dwóch tekstów, w efekcie przekładającym się na niewielkie zainteresowanie książką, jest to, że przedstawiają one pewne wydarzenia historyczne w sposób niezgodny z...

Mysiaczeq | 2014-08-12
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Książka opierająca się na faktach- za to duży plus. Pomogła mi zrozumiec dlaczego Żydzi są tak stereotypowo traktowani przez Polaków. Badania jednak są zbyt małe by podejmować wnioski jakie podjął autor.

Penelopa | 2010-09-30
Przeczytana: 14 marca 2009

Od początku spotkania z tą książką należy pamiętać, że są to felietony („Taniec wśród czołgów”, „Tajemnica Gomułki”). Nie należy, więc spodziewać się szeroko rozwiniętych wątków, głębokiej analizy psychologicznej przewijających się postaci, czy też kunsztownej konstrukcji. Jeżeli choć na moment o tym zapomnimy, a przyznaje się, że mi się to zdarzyło, to czeka nas zawód. Bowiem sama okładka, zdjęcia, którymi opatrzony jest „Mój 1968”, pozwalają przypuszczać, że będzie to „coś więcej”. Okazuje się jednak, że forma książkowa tych dwóch felietoników możliwa była do realizacji tylko dzięki mocnemu zwiększeniu czcionki i owym zdjęciom właśnie, bowiem same felietony zajęłyby prawdopodobnie kilka stron. Ale krótka forma nie musi iść w parze z ubogą treścią, więc nie należy się zniechęcać. Z pewnością cenny jest taki głos obserwatora z zewnątrz, kogoś niezaangażowanego osobiście w opisywaną historię, kogoś "zza muru".Na tym tle jest to pozycja dosyć wyjątkowa.

jonnyy1111 | 2015-01-10
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Książka włoskiego pisarza bardzo mi się spodobała z historycznego punktu widzenia . Mimo ,że jestem ponad 20 lat młodszy niż opisywane wydarzenia to wywarły na mnie spore podłoże o historii tamtych czasów

Jasnowidzka | 2011-11-05
Przeczytana: lipiec 2011

nasłuchałam się, że Eco pisze w trudny sposób, postanowiłam sprawdzić i w parę godzin przeczytałam '1968', nawet nie dostrzegając rzekomej trudności.

Ola | 2011-09-30
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 30 września 2011

Pokazanie wydarzeń w Pradze oraz w Warszawie oczami Umberta Eco.

Marcin Lachowicz | 2016-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2016