Life with Picasso
82-7180-714-7
Francoise Gilot, Picasso, malarstwo
Pistacia

Autobiografia znanej francuskiej malarki, Francoise Gilot, obejmująca lata jej życia spędzone z Pablem Picassem, jest zapisem szalonej wprawdzie, ale głębokiej miłości dwojga ludzi o niepowtarzalnych osobowościach. Ze wzruszającą szczerością autorka opowiada o związku, który trwał prawie dziesięć lat. Pozostał on dla Francoise niezwykle ważny, choć zakończył się rozstaniem. Życie uczuciowe...

Ze wzruszającą szczerością autorka opowiada o związku, który trwał prawie dziesięć lat. Pozostał on dla Francoise niezwykle ważny, choć zakończył się rozstaniem. Życie uczuciowe Picassa kwitło bujnie do późnego wieku. Francoise Gilot opuściła go zabierając dzieci, mimo podziwu dla geniuszu artysty. Nie była w stanie znosić jego kaprysów i dziwactw.

Autorka nie ogranicza się do przedstawienia sfery uczuć i przeżyć osobistych. Przy współpracy krytyka sztuki, Carltona Lake'a, odsłania tajniki warsztatu jednego z najwybitniejszych artystów naszego stulecia.

[opis wydawcy]

panikot | 2012-12-18
Przeczytana: 23 listopada 2012

Francoise Gilot to moja ulubienica z picassowskiego haremu. To właśnie ona przedstawiła mi postać Pabla w sposób, który pozwolił mi zrozumieć go jako człowieka, a co za tym idzie- jego sztukę. To bardzo wartościujące doświadczenie, poszerzające pryzmat przez który patrzę na artystów.
Jest to historia silnej kobiety u boku silnego mężczyzny- istne starcie tytanów, z którego kobieta wychodzi obronną ręką, bogatsza wewnętrznie.
Sama historia stała się podstawą do filmu 'Picasso- twórca i niszczyciel', gdzie w mistrza wcielił się sam Anthony Hopkins. Obydwa obrazy - literacki i filmowy- świetnie się uzupełniają- tworząc bogatą, pełną empatii historię, nie tyle co artysty, ale samego człowieka- jego siły i słabości.

Polecam każdemu próbującemu zrozumieć Picassa i fenomen samego kubizmu.

| 2012-09-25
Przeczytana: 2011 rok

Doskonała - pokazuje że osobowości ze świecznika są takimi samymi ludźmi jak my.

mariola | 2016-09-30
Alicja Szewczyk | 2016-08-04