Dzikie banany

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
kasia2409

Podtytuł:U bujnych Tajów i mężnych Meo Reportaż będący plonem podróży autora do Wietnamu Północnego w latach 1956-57. To, co najbardziej interesuje Fiedlera to zderzenie zamierzchłej tradycji i współczesności, jednocześnie przeciwstawnych sobie i uzupełniających się nawzajem. Pisana niedługo po wyzwoleniu Wietnamu spod francuskiej dominacji, książka jest jednocześnie kopalnią wiedzy na temat...

Podtytuł:U bujnych Tajów i mężnych Meo

Reportaż będący plonem podróży autora do Wietnamu Północnego w latach 1956-57. To, co najbardziej interesuje Fiedlera to zderzenie zamierzchłej tradycji i współczesności, jednocześnie przeciwstawnych sobie i uzupełniających się nawzajem. Pisana niedługo po wyzwoleniu Wietnamu spod francuskiej dominacji, książka jest jednocześnie kopalnią wiedzy na temat historii regionu i ludów go zamieszkujących.

źródło opisu: Poznańskie, 1988

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Bardzo ciekawe, interesujące ilustracje, fotografie piękne z podróży Pana Arkady Fiedlera cudownie pokazane mnóstwo informacji, ciekawostek wspaniałych się dowiedziałam o Kulturze Tajów, o Wietnamie jak żyją i jakie jedzenie jedzą, co robią.
Zafascynowała mnie i zaintrygowała...urzekła, zachwyciła mnie książka.
Uwielbiam podróżnicze książki czytać często sięgać lubię po nie i się zaczytywać.
Wciąga bardzo, zaskakuje niesamowicie ta książka z ogromną przyjemnością przeczytałam.
Odprężyła i poprawiła mi mój humor lekka, przyjemna.

Klaudia | 2016-01-13

Pierwsza pozycja Arkadego Fiedlera w moim przypadku, i na pewno nie ostatnia! Dosłownie zakochałam się w jego talencie do opowiadania, niezwykłym języku, wspaniałym poczuciu humoru, obyciu, licznych nawiązaniach. To była niezwykła podróż, która pozostawiła przyjemny niedosyt po przeczytaniu, dlaczego się skończyła! Jest to niezwykle obszerna opowieść o mniejszościach wietnamskich, ludach Tajów i Meo oraz Sa. Najwięcej możemy się dowiedzieć o obyczajach i tradycjach, które są niezmiernie ciekawe.Styl Fiedlera widocznie różni się od pisarzy-podróżników współczesnych, mniej jest w nim ekscytacji, wielkich emocji, jest bardziej subtelny, wyrafinowany, co jednak czyni go cennym zapoznania się. Polecam naprawdę wszystkim.

Naila | 2012-06-27
Przeczytana: czerwiec 2012

Niesamowita książka! Skończyłam ją czytać z wypiekami na policzkach! Nie spodziewałam się aż takich emocji, zwłaszcza po bardzo stonowanej i, jak widzę teraz, nieco chaotycznej "Kanadzie pachnącej żywicą", którą to miałam niedawno w swoich rękach.

W "Dzikich bananach" Arkady Fiedler opisuje swoją wyprawę do socjalistycznego, północnego Wietnamu, którą odbył w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. I tego właśnie, co spotkałam w tutaj, szukam we wszystkich książkach podróżniczych: inteligentny język, miejscami cięty, ale w żadnym stopniu nie pozbawiony dobrego smaku, opisy kolejnych etapów podróży, barwne opowiadania o zwiedzanych miejscach i związane z tym garście przemyśleń i emocji, jakie budzą oraz opisami spotykań z miejscową ludnością. Bo przecież nie tylko miejsca podczas podróży są ważne, ale również ludzie, których się spotyka na swojej drodze! A jak ludzie to i ich życie, zwyczaje, tradycje i przywary.

Arkady Fiedler dociera koleją do Hanoi, skąd, wspólnie z kilkoma...

ConQuERor | 2015-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Książka jest relacją z podróży po Wietnamie. Autor wraz z tubylcami przemierza kraj badając lokalne tradycje i obrzędy. Podczas swojej wędrówki skupia się przede wszystkim na ludziach, dlatego opowieść którą snuje jest głównie o zróżnicowanych pod względem kulturowym mieszkańcach.

Czytaniu tej książki towarzyszy przyjemność wynikjąca ze spokoju z jakim autor opisuje świat. Ciekawy reportrz, w któym Fiedler obdarza czytelników bogactwem barw, zapachów, kształtów. Relacja z podróży, która zachwyca.

Zwyczajne wydarzenia opisane w niezwykły sposób sprawiają, że chwilami przenosi się w sam środek wydarzeń, a granica między papierem a rzeczywistością zaciera się. Książka pozwala przyjemnie spędzić czas, tyle że rozbudza w człwoieku tęsknotę za dalekimi krajami i za tym co obce.

Reinfarias | 2014-01-03

Lekka i przyjemna. Można czytać rozdział za rozdziałem i ani odrobinę się nie nudzić.

Maniek | 2011-05-05
Przeczytana: 05 maja 2011

świetna pozycja z listy Fiedlera, jak każda inna, z tym że jest o wiele trudniejsza, to już nie jest lekki klimat Ameryki Południowej, tym razem to Azja i ich niecodzienne doświadczenia, Arkady dociera tam gdzie nie dotrze turysta i za to go cenie:)

Renata | 2014-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2014

Klasyka literatury podróżniczej. Niezwykle ciekawa, dynamiczna, niesztampowa. Ze względu na rok wydania książka posiada również wątki historyczne, co jest niewątpliwym walorem "Dzikich bananów".

Michał | 2016-10-05
Przeczytana: 04 października 2016