klasyka
Arek

Nowela opisuje, przejmujące losy, biedaka któremu na imię Michałko. Mówią o nim durny bo zwraca na siebie uwagę a do tego nie potrafi poradzić sobie w życiu, los targa nim w każdą możliwą stronę. Nie ma żadnej rodziny, nie posiada nawet dachu nad głową, a kobieta której pomaga i w której się zakochuje, zostawia go.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

JaneS | 2013-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2013

Kolejna nowela Prusa, która jest przydatna współczesnemu człowiekowi, aby zrozumieć pewne rzeczy. Co prawda nie spodobała mi sie tak jak "Kamizelka", ale z czystym sercem polecam przeczytać, bo warto. Nie jest to długie, także wystarczy dosłownie chwilka na jej przeczytanie. O czym jest ta nowela ? Otóż jest o wpływie miasta na ludzi z zewnątrz, o szlachetnosci i uczciwości, które są narażone na zniszczenie, wreszcie obojętność i nieczułość wobec cudzej krzywdy. Co prawda wiele się zmieniło od momentu napisania tej noweli przez Prusa, m.in wygląd miasta, reakcje miasta na ludzi z wsi. Ale poza tym żadne wielkie zmiany nie występują. Polecam.

Dunya | 2014-06-11
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Nowelka pokazująca, że istnieją ludzie szczerzy, prawi, bezinteresowni i mający wiarę w innych.
Nowela, która pokazuje jak okrutnie społeczństwo traktuje dobrych i jak niedoceniana jest życzliwość takich osób.
Bardzo rozczulił mnie biedny, naiwny Michałko. Można mieć tylko nadzieje, że ludzka podłość nie zniszczy jego dobroci...

Maciej | 2014-12-07
Przeczytana: 15 września 2014

Nowela o wysokim kunszcie, co jest rzeczą wiadomą już, gdy się spojrzy na część okładki zarezerwowaną dla autora. Boli fakt, że nierówność społeczna zauważana przez ówczesną inteligencję i tak dosadnie piętnowana, stała się potężną bronią propagandową dla totalitaryzmu ludowego ludzi, którzy chcieli na własny, nieludzki (paradoksalnie) sposób, nie tyle wyrównać stopnie społecznych możliwości, co zmienić zupełnie ich stan o 180 stopni w imię niby to ludowej sprawiedliwości dziejowej, a tak naprawdę w imię bezwzględnej i haniebnej chęci mordu.

Mateusz Wojciechowski | 2016-01-05

Historia którą polubiłem za to, że przedstawiony w niej bohater był prostym, ale uczynnym i uważnym człowiekiem, który robił dobre rzeczy nie dla nagród czy poklasku, ale dlatego, że tak nakazywało mu sumienie.

olaf2009 | 2015-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

O życiu w Warszawie, bardzo podobnym do czasów współczesnych; o warszawskim słoiku; o tym, że dziewki w Warszawie drogie są; sadystycznie brutalna i prawdziwa.

| 2013-10-04
Przeczytana: 04 października 2013

Biedny był ten Michałek,ludzie bywają podli a oto tego przykład.

wakahisa | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016