Listy do domu

Tłumaczenie: Ewa Krasińska
Wydawnictwo: Czytelnik
Letters Home
Cathhhy

Autorka niniejszych listów, Sylvia Plath, urodziła się w roku 1932 w Bostonie. Studiowała w Smith College, zdobywając liczne nagrody i stypendia. Jednocześnie brała czynny udział w życiu literackim i studenckim. Jej wiersze i opowiadania często ukazywały się na łamach prasy. Ukończywszy summa cum laude studia, otrzymała stypendium na dalszą naukę w Cambridge, gdzie poznała utalentowanego poetę angielskiego - Teda Hughesa i w roku 1956 została jego żoną. Potem wykładała w Smith College, zrezygnowała jednak z dobrze zapowiadającej się kariery naukowej, aby poświęcić się pisaniu. Powstało wtedy wiele najbardziej cenionych wierszy i ukazała się drukiem jedyna jej powieść "Szklany klosz". W lutym 1963 roku nagła śmierć położyła kres życiu poetki.

"Listy do domu", pisane do najbliższej rodziny w latach 1953-1963, układają się jak gdyby w wątek powieściowy. Ukazując wyraziście przeobrażenia w psychice ich autorki, tworzą wiarygodny portret poetki na tle życia literackiego Anglii i Stanów Zjednoczonych lat pięćdziesiątych.

DramaQueer | 2010-08-03
Przeczytana: 2010 rok

Zbiór, w oryginale, listów Sylvii Plath, głównie do swojej matki, ale również do brata, czy patronów i mecenasów. Jest to lektura conajmniej dwutorowa - z jednej strony jest to perfekcyjny obraz trosk i planów oraz życia młodej dziewczyny dojrzewającej w latach 50tych i 60tych dwudziestego wieku. Z drugiej studium powoli rozwijającej się choroby prowadzącej do tragicznego końca. Rewelacyjny język, którego nie uświadczy się we współczesnych tekstach literackich i osobiste komentarze matki pisarki nadają twórczości Plath zupełnie inny wymiar.

Anna Koniusz | 2013-06-06
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2013
Przeczytana: 06 czerwca 2013

Prawdę mówiąc, zawiodłam się na tej książce. Liczyłam na wnikliwy obraz psychiki Sylvii, jej przeżyć i emocji, a otrzymałam w 90% fakty, które mogłam sobie przeczytać w Wikipedii. Przeczytałam jednak do końca, mając nadzieję na bardziej głębokie listy pod koniec, jednak nie doczekałam się. Mam wrażenie, że mimo wszystko Sylvia miała marny kontakt z matką, nie zwierzała jej się ze swoich problemów, jak to często jest między matką a córką. Autorka wciąż pisze, że jest wspaniale, a nagle dowiadujemy się, że w tym okresie miała pierwszą próbę samobójczą. Pod koniec jej życia już trochę dawała upust swoim uczuciom, jednak jej listy nadal pozostają pełne nadziei i optymizmu. Więc jak to się stało, że tydzień po ostatnim liście (który nie wskazywał na ciężki stan psychiczny Sylvii), popełnia ona samobójstwo? Nie wiem, bo ta książka nie daje na to odpowiedzi.

Mimo to, zbiór listów Sylvii Plath do matki dość przyjemnie się czytało, listy napawały mnie wręcz optymizmem i pokazały, że nawet...

Auf Wiedersehen | 2016-01-24

Goebbels mógłby się od Plath uczyć, jak siać propagandę, że wszystko jest w porządku.

Dominika | 2013-08-30

Choć momentami bardzo inspirująca, choć przeżywałam wraz z Sylvią jej wielką miłość, w s p ó ł o d c z u w a ł a m, choć sama napisałam dzięki niej dwa krótkie listy..., to kończyłam tę książkę ze znużeniem.

Grażyna | 2013-10-21

Kolejny raz moje spotkanie z Sylvią Plath i znów niesamowite, niezapomniane emocje...

Rozziie | 2014-02-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 lutego 2014
artdeco92 | 2012-11-22

Bardzo, bardzo ważna lektura.

AgnieszkaBDH | 2016-12-02
| 2016-11-19
Klara | 2016-11-07
Czego nie dowiemy się z listów pisarzy

Czytanie korespondencji pisarzy często pozostawia niedosyt. Nieuchronnie przynosi drobne frustracje i to nie tylko te wynikające z dłużyzn, ale również z rozstrzałów czasowych, omijania ważnych wydarzeń czy pospiesznych streszczeń.