Maigret i przybysz z Krakowa

Tłumaczenie: Zofia Bystrzycka
Cykl: Komisarz Maigret (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Pietr le Letton
dona

Komisarz Maigret z Pierwszej Brygady Lotnej na tropie sensacyjnej afery.

Maigret z ogromnym trudem wydostał się z toalety, przeszkadzały mu nogi zmarłego. Szybko i fachowo sprawdził mu kieszenie: okazały się puste. Wyszedł z wagonu, fajka mu zgasła, miał przekrzywiony kapelusz i plamę krwi na mankiecie. - Ach, Maigret!... Co pan o tym sądzi?...

almos | 2015-05-27
Przeczytana: 25 maja 2015

Pierwsza książka z długiej serii z komisarzem Maigret. Widać w niej, że Simenon jeszcze nie wie, w którym kierunku pójdzie, czy będą to powieści akcji typu 'zabili go i uciekł', czy raczej studia obyczajowo-psychologiczne. Dlatego rzecz cała nie trzyma poziomu, akcja jest chaotyczna, a zakończenie schematyczne. Tylko dla miłośników komisarza Maigret.

To pierwsza książka z serii z komisarzem Maigret, wydana w 1929 roku. Tytuł sugeruje wątek polski, ale to mylące: oryginalny tytuł 'Piotr le Letton', w dosłownym tłumaczeniu brzmi: 'Piotr Łotysz'.

Dla kogoś, kto pierwszy raz sięga po kryminał Simenona, rzecz cała może się wydać nieciekawa, ale dla miłośników serii z komisarzem Maigret to źródło ciekawych informacji. Trochę się dowiadujemy o samym komisarzu: „jego budowa była plebejska, masywna i koścista. Pod marynarką rysowały się twarde mięśnie, które deformowały mu każde, nawet nowe ubranie. Ale przede wszystkim miał osobliwy zwyczaj rozsiadania się gdzie popadło, co drażniło...

Arkadiusz | 2015-04-26
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Jak kryminał to kryminał. Tym razem bez sztucznego tworzenia klimatu epoki. Dziś będzie książka, która powstała w czasach jakie opisuje. A są to dość odległe dzieje. Opowieść ma bowiem miejsce we Francji pod koniec lat 20. XX w. Jej głównym bohaterem jest komisarz Maigret. Mówi Wam to coś? Jak nie to pora zacząć się wstydzić, bo to klasyka światowego kryminału. Dziś chronologicznie pierwsza część opowieści o wielkim (w przenośni i dosłownie) francuskim detektywie. Zapraszam!

Najpierw kilka słów o autorze, bo podejrzewam, że nie wszyscy mogą go znać. Simenon to Belg piszący w języku francuskim, twórca postaci komisarza Maigreta, jednego z najpopularniejszych bohaterów powieści kryminalnych wszech czasów. Autor w ciągu 43 lat przygody z tą postacią napisał łącznie 103 utwory poświęcone jego osobie (75 powieści i 28 opowiadań), a same książki były wielokrotnie ekranizowane (w postać Maigreta wcielali się tacy wielcy ekranu jak na przykład Jean Gabin). O wielkości albo chociaż...

jabajbaj | 2016-05-26
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 26 maja 2016

Zdecydowanie najsłabszy tom z cyklu o komisarzu Maigrecie jaki do tej pory czytałam. Okropnie chaotyczny, jakby sam pisarz nie wiedział do czego właściwie zmierza i jaki charakter chce nadać tej książce. Równocześnie to najdłuższa pozycja z przeczytanych dotąd przeze mnie z owego cyklu i zdecydowanie muszę przyznać, że prawdziwy kunszt Simenona widać w tych cieńszych książeczkach. Tutaj jest więcej tekstu, ale mniej konkretów, za dużo "niczego", przez co nie sprawdza się to ani jako kryminał (nie ma tu tak naprawdę zagadki typowej dla tego gatunku, którą należałoby rozwiązać), ani jako powieść sensacyjna (akcji jest w sumie niewiele, brakuje też stosownego napięcia oraz emocji). Jak już zaczęłam, to doczytałam, ale gdybym wcześniej znała kierunek, w jakim podąży ta historia, to nawet bym się za nią nie zabierała.

Malkontent | 2013-11-07
Przeczytana: 30 października 2013

Niestety szału nie ma. Zagadka taka sobie. Pretensjonalny tytuł. Nazwisko głównego bohatera w polskim tłumaczeniu trochę zgrzyta w uchu. Ogólnie raczej rozczarowanie.

Dans-macabre90 | 2016-09-13
Przeczytana: 13 września 2016