Maigret zastawia sidła

Cykl: Komisarz Maigret (tom 49)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Maigret tend un piege

Po Paryżu grasuje seryjny zabójca kobiet. Komisarz Maigret ma twardy orzech do zgryzienia. Postanawia wysłać na ulice policjantki ubrane po cywilnemu, aby któraś stała się ofiarą napaści.

Kto mówi? Longon... Przepraszam, że przeszkadzam... W głosie Pechowca brzmiał smutek. Tak. Słucham. Gdzie jesteś? Na ulicy de Maistre...

almos | 2015-03-19
Przeczytana: 16 marca 2015

W tym tomie opowieści o komisarzu Maigret musi się on zmierzyć z seryjnym mordercą zabijającym kobiety na ulicach Paryża. Powieść ma ciekawy podtekst psychologiczny, bo intryga kryminalna jest raczej wątła. Czyta się szybko, dobra lektura na podróż.

Kolejny tom przygód Maigreta przynosi skomplikowaną sprawę: komisarz ugania się za seryjnym mordercą kobiet nie wiedząc, kiedy ten znów zaatakuje. Kluczowa dla śledztwa jest długa rozmowa Maigreta ze znanym psychiatrą, jasne jest bowiem, że zabójca to nie jest człowiek normalny. I wyniku tej rozmowy komisarz zastawia sidła na mordercę.

Jest to jedna z lepszych opowieści w serii z Maigretem, akcja toczy się wartko, trudno się oderwać od lektury, mimo tego, że intryga kryminalna jest prościutka. Cała siła powieści tkwi w psychologii: komisarz usiłuje zrozumieć motyw i osobowość sprawcy, przy okazji prowadząc z nim subtelną grę psychologiczną. Musi też zrozumieć stosunki sprawcy z jego najbliższymi kobietami: żoną i matką, tak naprawdę...

alouette | 2014-01-10

Bardzo wiele pozytywnych opinii o Simenonie przeczytałam w książkach, które wykorzystuję w swoim licencjacie. Były tam fragmenty, które bawiły mnie niezmiernie. A mianowicie (parafrazując nieco, wybaczcie) "Simenon to autor którego zna absolutnie każdy" i "Simenon to autorytet kryminałów" itd. (niestety więcej nie pamiętam).
O Simenonie usłyszałam po raz pierwszy na drugim roku studiów, a szczerze powiedziawszy nie uważam siebie za ignorantkę ani w sprawach literatury ani też - tym bardziej - kryminałów. Przeczytałam ich całkiem sporo w swoim życiu. Za Królową Kryminału (duża litera wprowadzona celowo) uważam, rzecz jasna, Agathę Christie, której to książki znam na wskroś, wylot i od deski do deski. Czytuję również kryminały skandynawskie, amerykańskie i brytyjskie. Lubię to. Sprawiają mi przyjemność. Niektóre są słabe jak trzykrotnie przefiltrowana kawa. Niektóre są świetne i na długo zapadają mi w pamięć.
A gdzie tu miejsce na Simenona?
Otóż... jestem głęboko rozczarowana tym...

Literatka | 2013-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2013

Książki Simenon są francuskim odzwierciedleniem stylu Agathy Christie. Pomimo tego, że tutaj widzimy wszystko oczami policjantów i tego, jak wygląda codzienne życie, wyjęte niczym z "W11". Nadzwyczajny klimat i magia miejsc, są bardzo charakterystyczne i podobne. Przynajmniej ja mam takie odczucia.

viking777 | 2014-03-31

Przeczytana w wersji oryginalnej. Jednak do dzieł Conan Doyle'a jej daleko..

Anna | 2016-10-16
Przeczytana: 30 października 2012