Dzieci i śmierć

Tłumaczenie: Monika Gajdzińska
Wydawnictwo: Media Rodzina
On children and death. How children and their parents can and do cope with Death
śmierć, żałoba, dzieci, rodzice, strata
emm

Książki Elizabeth Kübler-Ross są niewyczerpanym źródłem wsparcia i pocieszenia dla milionów ludzi na całym świecie. "Kiedy dziecko umiera" zajmuje ważną pozycję wśród jej prac - ta napisana ze współczuciem książka powstała na podstawie doświadczeń autorki zebranych podczas dziesięcioletniej pracy z umierającymi dziećmi. Oferuje w niej pomoc i nadzieję rodzinom zmarłych i umierających dzieci. Ciepłym i prostym językiem pisze w niej o lęku, wątpliwościachm gniewie, poczuciu zagubienia oraz o cierpieniu rodziców, którzy muszą stawić czoło diagnozie o nieuleczalnej chorobie dziecka lub jego niespodziewanej śmierci. "Dzieci i śmierć" to książka szczególna. Jak wskazuje tytuł, dotyczy straty najtrudniejszej ? śmieci dziecka i konieczności poradzenia sobie z nią. A jednak jej lektura nie wywołuje przygnębienia, jest to bowiem książka pena troski, zrozumienia, współczucia i miłości.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2007.

źródło okładki: www.mediarodzina.com.pl

Śmierć to jedyna pewna rzecz w naszym życiu, to nie ulega wątpliwości. Ciężko jest nam ją znieść, nie umiemy o niej rozmawiać między sobą, a tym bardziej z dziećmi. Budujemy w ten sposób kolejne pokolenie żyjące w strachu przed umieraniem. Bardzo egoistycznie z resztą, bo często śmierć przynosi ukojenie, ulgę - tak choremu/rannemu, jak i rodzinie. Boimy się bólu, samotności, tęsknoty. Autorka poruszyła temat śmierci już w wielu książkach, chwytając się jej z wielu stron - perspektywy dziecka, rodzica, osoby starszej. W swoich książkach próbuje pokazać, że umieranie nie jest tragedią; że ze śmiercią trzeba się pogodzić. W tej książce skupiła się na dzieciach w procesie umierania - co czują dzieci umierające w chorobie, patrzące na umierających rodziców, zachowania ich rodzin. Cała lektura to zbiór prawdziwych historii, jakie autorka usłyszała w czasie terapii prowadzonych przez siebie, oraz jej końcowych wniosków. Podczas tej krótkiej przygody płakałam nieraz, a jednocześnie moje...

Satoria | 2014-07-03

Bardzo trudna książka do czytania ze względu na niezwykle traumatyczną tematykę jaką jest śmierć dziecka, mimo to naprawdę warto ją przeczytać. Pomaga docenić życie i przede wszystkim pomagać osobom, które zmagają się ze śmiercią najbliższych.

przygodka | 2010-12-21

Niezwykła książka o tematyce, która uważana jest za "trudną", o której tak rzadko mówimy. Jak więc rozmawiąć o niej z dziećmi?
Dla tych, którzy jeszcze nie odkryli "tej prawdy" dzieci wiedza więcej niż nam-dorosłym się wydaje,a w obliczu śmierci dojrzewają niezwykle szybko. Często to one uczą nas jak pogodzić się z trudną sytuacją, jak zaakceptować śmierć. Czym się kierować? Tylko miłością.
Dobrze,że są książki takie jak autorstwa Elizabeth Kübler-Ross.

emilia | 2012-10-22
Przeczytana: 18 października 2012

Książka bardzo pomocna, szczególnie dla osób interesujących się tematem śmierci przez wzgląd na własne studia czy pracę.

DanielKowalski | 2011-06-21

Jest to książka, którą powinien przeczytać każdy.

Ami | 2016-06-15
solane | 2015-01-30