Dzieci i śmierć

Okładka książki Dzieci i śmierć Elisabeth Kübler-Ross
Okładka książki Dzieci i śmierć
Elisabeth Kübler-Ross Wydawnictwo: Media Rodzina poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
On children and death. How children and their parents can and do cope with Death
Media Rodzina
2007-01-01
2007-01-01
Monika Gajdzińska
śmierć żałoba dzieci rodzice strata

Śmierć to jedyna pewna rzecz w naszym życiu, to nie ulega wątpliwości. Ciężko jest nam ją znieść, nie umiemy o niej rozmawiać między sobą, a tym bardziej z dziećmi. Budujemy w ten sposób kolejne pokolenie żyjące w strachu przed umieraniem. Bardzo egoistycznie z resztą, bo często śmierć przynosi ukojenie, ulgę - tak choremu/rannemu, jak i rodzinie. Boimy się bólu, samotności, tęsknoty. Autorka poruszyła temat śmierci już w wielu książkach, chwytając się jej z wielu stron - perspektywy dziecka, rodzica, osoby starszej. W swoich książkach próbuje pokazać, że umieranie nie jest tragedią; że ze śmiercią trzeba się pogodzić. W tej książce skupiła się na dzieciach w procesie umierania - co czują dzieci umierające w chorobie, patrzące na umierających rodziców, zachowania ich rodzin. Cała lektura to zbiór prawdziwych historii, jakie autorka usłyszała w czasie terapii prowadzonych przez siebie, oraz jej końcowych wniosków. Podczas tej krótkiej przygody płakałam nieraz, a jednocześnie moje serce przepełniło się nadzieją, że przecież śmierć nie musi oznaczać końca. Polecam do własnego wypróbowania oraz kontemplacji.

Książka bardzo pomocna, szczególnie dla osób interesujących się tematem śmierci przez wzgląd na własne studia czy pracę.

Jest to książka, którą powinien przeczytać każdy.

Jest to książka, którą powinien przeczytać każdy.

Niezwykła książka o tematyce, która uważana jest za "trudną", o której tak rzadko mówimy. Jak więc rozmawiąć o niej z dziećmi?
Dla tych, którzy jeszcze nie odkryli "tej prawdy" dzieci wiedza więcej niż nam-dorosłym się wydaje,a w obliczu śmierci dojrzewają niezwykle szybko. Często to one uczą nas jak pogodzić się z trudną sytuacją, jak zaakceptować śmierć. Czym się kierować? Tylko miłością.
Dobrze,że są książki takie jak autorstwa Elizabeth Kübler-Ross.

Bardzo trudna książka do czytania ze względu na niezwykle traumatyczną tematykę jaką jest śmierć dziecka, mimo to naprawdę warto ją przeczytać. Pomaga docenić życie i przede wszystkim pomagać osobom, które zmagają się ze śmiercią najbliższych.

• Psychologia
  • Zasługują na uwagę!