Lekcje życia. Specjaliści od śmierci i umierania zdradzają tajemnice życia

Okładka książki Lekcje życia. Specjaliści od śmierci i umierania zdradzają tajemnice życia David Kessler, Elisabeth Kübler-Ross
David KesslerElisabeth Kübler-Ross Wydawnictwo: Media Rodzina nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Life Lessons: Two Experts on Death and Dying Teach Us About the Mysteries of Life and Living
Media Rodzina
2014-01-28
2014-01-28
Krzysztof Puławski
śmierć umieranie życie

Książka rozczarowała. Refleksje o życiu, śmierci, szczęściu podane po amerykańsku. Dużo banalnych obserwacji, życzeniowy optymizm, pozory głębi. Konstatacje w stylu: Życie to ekscytująca przygoda, a szczęście polega na doświadczaniu pełni tu i teraz. Sensem istnienia jest miłość, zaś celem – jej nauka. Nic odkrywczego.

Praca składa się z czternastu lekcji (autentyczność, miłość, związki, utrata bliskich, siła, poczucie winy, czas, strach, gniew, zabawa, cierpliwość, poddanie się, wybaczenie, szczęście, lekcja ostateczna).

Każda lekcja opiera się na rozważaniach autorów ilustrowanych przykładami z ich praktyki terapeutycznej.

Mimo pewnej wtórności przekazu wyłowiłem z tekstu kilka cennych myśli:
1) "Wyobraźmy sobie, że czas jest tęczą. Jeśli zgodzimy się układać nasze życie według wskazań zegara, by mieć pewność, że będziemy o odpowiedniej porze zaczynać i kończyć pracę, widzimy w ten sam sposób tylko jeden kolor tęczy czasu. Jednak inne kolory to już nasza indywidualna sprawa".
2) „Gdy w naszym życiu zamykają się jedne drzwi, zawsze otwierają się nowe, ale najgorsze są korytarze między nimi”.
3) "Strach to fałszywe dowody, które wydają się prawdziwe" (FEAR – False Evidence Appearing Real).
4) "Obawy można odrzucać niczym kolejne warstwy cebuli, aż dotrze się do podstawowego strachu, na którym zasadzają się wszystkie inne. Jest to zwykle strach przed śmiercią".
5) "Michał Anioł powiedział nam, że piękne posągi, które wyrzeźbił, już znajdowały się w blokach marmuru. On sam tylko usunął to, co zbędne, by odsłonić ich jakże cenną zawartość. My robimy to samo, przerabiając kolejne lekcje życia – odrzucamy to, co zbędne, by odsłonić to, co w nas najpiękniejsze".

Praca składa się z czternastu lekcji (autentyczność,...

Czytałam poprzednie, pojedyncze książki autorów i bardzo je cenię, ale tutaj się zawiodłam. Przekazywane tu wartości są niezaprzeczalne, ale dla mnie zostało pokazane to zbyt łopatologicznie i sztampowo, mamy tu po prostu zbiór morałów w stylu, że miłość jest najważniejsza, a pieniądze szczęścia nie dają. O samej śmierci i stracie jest mało.

Bardzo, bardzo wartościowa książka. Gdy jesteśmy młodzi, wydaje nam się, że tak będzie zawsze, że nigdy się nie zestarzejemy i nie dotknie nas żadna choroba. Żyjemy bardziej w myśl hasła "Carpe diem" niż "Memento mori". Ale paradoksalnie to właśnie ta druga maksyma pomaga bardziej doceniać jedno życie, które mamy i nie będziemy mieć innego. Nauki płynące z tej książki to doskonały dowód na to, że zazwyczaj doceniamy życie dopiero wtedy, gdy jest ono w jakiś sposób zagrożone- czy to chorobą czy, co zaskakujące, po prostu starością. Mnie ta książka nauczyła wiele. Wbrew pozorom nie jest dołująca, a dająca nadzieję. Że wciąż mamy czas i możliwości zmiany podejścia do naszego życia i że tak naprawdę mamy je zawsze. Nawet wtedy, gdy nie zostało nam go wiele. Chętnie będę tę książkę dawać w prezencie, ponieważ uważam, że takie lekcje to jeden z lepszych prezentów, jakie możemy komuś podarować.

Bardzo kompaktowa książka z wieloma niesamowitymi lekcjami, których możemy się nauczyć dzięki wielu niesamowitym ludziom, którzy stoją na przeciwko śmierci. To wspaniałe przypomnienie dla nas wszystkich, co jest najważniejsze. Poza tym nie wszystko w życiu musi być idealne, żeby było dobre. To świetna książka do refleksji.

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo dojrzała pozycja, wieńcząca dokonania i przemyślenia samej Elizabeth Kubler-Ross. Napisana u schyłku życia , wraz z jej uczniem Davidem Kessler'em. Jest to książka o wartościach, które już znamy, o ich umiejętnym odczytaniu, przeżywaniu, o wolności ducha i życia naprawdę. Warto być sobą, ale jak? znajdziesz odpowiedź w tej książce. Głęboka , skłania do przemyśleń nad sobą, zatrzymania, potrzebna. Ląduje w moich ulubionych.

Bardzo mi są potrzebne takie książki w tym momencie. Po stracie mamy, kiedy wokół coraz więcej lampek i choinek i zbliżają się drugie najgorsze święta w moim życiu (od odejścia taty 15 lat temu) fachowa literatura osoby, która zawodowo badała kwestię śmierci i radzenia sobie ze stratą jest dla mnie jak powietrze.

Zarówno Elżbieta Kuebler-Ross, jak i David Kessler nie tylko dzielą się głęboką wiedzą o człowieku, ale również swoim bogatym osobistym doświadczeniem. Atutem obojga autorów jest ich wieloletnie towarzyszenie ludziom umierającym, cierpiącym, przeżywającym stratę czy innego rodzaju kryzysy. Piszą językiem prostym, nie narzucają swoich poglądów, nie toczą walk światopoglądowych. Raczej wydobywają ze swoich serc, to co najcenniejsze i czym chcieliby podzielić się z innymi.

W mojej opinii książka jest wartościowa i wyciągnąłem z niej bardzo dużo wniosków oraz przemyśleń. Daje dużo do myślenia i skłania do głębokich refleksji.
Moja ocena byłaby prawnie najwyższa, gdyby nie to, że w wielu miejscach książka odwołuje się do boga, religii i wiary.

Rewelacyjna książka! Dzięki niej staram się ( choć czasami mi nie wychodzi 😅) patrzeć inaczej na otaczający nas świat, ludzi i z rezerwą podchodzić do różnych spraw. Dzięki tym kilku ważnym lekcjom mamy szansę pozytywnie spojrzeć na drobne niepowodzenia, być autentytyni i być sobą, bo tylko bycie sobą a nie kopiowanie innych, czyni nas szczęśliwszymi. Mamy tylko jedno życie i najważniejsze aby przeżyć je w zgodzie z samym sobą, uczynić je przyjemniejszym. POLECAM !

Bardzo wartościowa książka. Pozwala na refleksję nad tym, co jest w życiu ważne oraz zatrzymanie się i odpuszczenie rzeczom i sytuacjom, na które nie mamy wpływu.

• Psychologia
  • Śmierć