Dziecko autystyczne. Dziennik terapeuty

978-83-01-15318-2
dziecko autystyczne, autyzm
Inne
dona

Unikalny i poruszający zapis przeżyć terapeuty, dziecka autystycznego i jego rodziny. Książka, choć nie jest pozycją naukową, posiada olbrzymią wartość poprzez bogactwo obserwacji, dotyczących funkcjonowania dziecka w procesie zmian rozwojowych. Autentyczność dziennika sprawia, że czytelnik może zdobyć się na odwagę konfrontacji własnych przeżyć pierwszego kontaktu z dzieckiem zaburzonym z doświadczeniami autorki książki. Drugie wydanie książki zostało wzbogacone aktualnymi informacjami i wskazówkami dla rodziców dzieci autystycznych.

Wiola | 2013-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2013

Pierwsze określenie, jakie przychodzi mi do głowy w przypadku tej książki, to UCZCIWA. To bardzo szczere zapiski rozważnej, spostrzegawczej i wrażliwej terapeutki, która nie pomija w relacji obrazu własnej osoby, ale też nie próbuje przedstawiać siebie w nieskalanym świetle - pisze o sukcesach, ale także o swoich wątpliwościach i pomyłkach, nie ukrywając rzeczy trudnych i, zdawać by się mogło, wstydliwych. Jestem pełna podziwu dla autorki i za opisaną w tej opowieści terapię, i za samą opowieść.

Bożena | 2016-10-03
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Nie oceniam walorów literackich książki. Trzeba pamiętać, że zapiski nie były prowadzone z myślą o późniejszym wydaniu. Książka jest szczera i mimo że dotyczy początków leczenia autyzmu w Polsce może być bardzo pomocna. Dobrym uzupełnieniem jest posłowie p. prof. Hanny Olechnowicz w bardzo przystępny sposób wyjaśniające przyczyny i objawy, a także pokazujące sposoby postępowania z dziećmi autystycznymi. Ciągle aktualna lektura, choć w tej dziedzinie wiele się zmienia.

Dorota | 2013-03-24
Przeczytana: 18 marca 2013

"Dziecko autystyczne" to publikacja zawierająca zapiski terapeutki, która przez ponad rok zajmowała się chorym na autyzm kilkuletnim Jankiem.
Autorka opisuje przede wszystkim zachowanie dziecka i postępy w jego terapii, ale nie stroni także od kwestii pozornie pobocznych, m.in. problemów z jakimi borykają się rodzice chłopczyka. Grodzka na kartach tej książki uwieczniła niesamowity wręcz, bo nie tylko fizyczny, ale też emocjonalny, rozwój dziecka autystycznego. Pokazała, że cierpliwością, zrozumieniem i łagodnością można uzyskać ogromne efekty, pomagając nie tylko upośledzonemu, ale też jego najbliższym.
Według mnie ogromnym plusem tej książki jest posłowie prof. Hanny Olechnowicz, która z pozycji eksperta, ale w bardzo przystępny i interesujący sposób wyjaśnia, czym jest autyzm, jakie są jego objawy, jakie terapie można stosować i, co dla mnie było najważniejsze, co czuje dziecko tak odseparowane od świata zewnętrznego, tak zamknięte w sobie, będące w stanie permanentnego lęku...

Róża_Bzowa | 2010-09-28
Na półkach: Rok 2005, Przeczytane

Ważny krok do zrozumienia świata dzieci z autyzmem.

Meowth | 2016-01-29
ciasteczkowy_ | 2015-12-15