Ciężarówką przez 9 miesięcy. Przewodnik po ciąży i okolicach

Tłumaczenie: Beata Gontarczyk-Krampe
Wydawnictwo: Insignis
cooke, ciąża, poradnik

Chociaż rady zawarte w większości poradników dla ciężarnych są zwykle bezcenne, to ich lektura jest równie przyjemna jak mieszanie cementu rękami. W porównaniu z nimi poradnik Kaz Cooke to kąpiel z bąbelkami, to dr Spock pod wpływem gazu rozweselającego mnóstwo zebranych w pocie czoła informacji, setki rzetelnych i zarazem dowcipnych odpowiedzi na ważne pytania. Ta książka jest dowodem, że poradnik, który krok po kroku, w godny zaufania sposób ma przeprowadzić przyszłe mamy (i tatów) przez najbardziej niewiarygodne i niesamowite dziewięć miesięcy w życiu, nie musi być tak poważny, jak raport z II Krajowego Kongresu Położniczego.

Monka | 2013-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2013

Świetny przewodnik!!!! Zawiera wszystkie informacje na temat ciąży, które podane są rzetelnie, ze szczyptą ironii i bardzo dobrego poczucia humoru. Zadecydowanie polecam!!!!!!!!!!!!!!!

Agnieszka | 2010-02-16

Ciekawie napisana, prześmieszna i życiowa. Dostosowana do realiów Polski, chociaż miejscami można znaleźć fragmenty nie mające odniesienia do naszego kraju.
Nie ma formy poradnika i moim zdaniem poradnikiem nazwać jej nie można. To po prostu historia jednej ciąży, od poczęcia do narodzin. Miejscami przydatne informacje, niby porady podane w humorystyczny sposób.
Świetna jako oderwanie się od tych wszystkich suchych informacji serwowanych ciężarówkom. Jednak jeśli chcemy mieć uporządkowany, fachowy poradnik, który zawiera setki mniej lub bardziej potrzebnych wskazówek, obserwacji, wyników, rad - to nie to.

alison2 | 2015-03-12
Przeczytana: 02 marca 2015

Ciąża to jeden z najbardziej niesamowitych okresów w życiu kobiety. Z jednej strony to okres radosnego oczekiwania, z drugiej jednak czas wielkich obaw. Czy maleństwo prawidłowo się rozwija, czy powinnam być taka senna, co powinnam jeść, jakie sporty mogę uprawiać, czy wolno mi farbować włosy – wątpliwości jest cała masa, nic więc dziwnego, że niemal każda przyszła mama wcześniej czy później sięga po jakiś poradnik. Niestety większość książek na rynku ma wyjątkowo suchą i nieprzystępną formę. Nie brakuje poradników, które wręcz zasypują czytelnika informacjami o potencjalnych zagrożeniach i nieprawidłowościach, i które zamiast zaspokajać ciekawość, tylko wzniecają niepokój. Czy do tego jakże ważnego tematu nie można podejść inaczej, z większą dozą ciepła a nawet z przymrużeniem oka? Owszem można, a udowodniła to niejaka Kaz Cooke w książce „Ciężarówką przez 9 miesięcy. Przewodnik po ciąży i okolicach“.

Książka, podobnie jak wiele innych poradników, podzielona jest na 43 rozdziały,...

Gulbaska | 2011-12-21
Przeczytana: 19 grudnia 2011

Jaka jest najlepsza rada dla kobiet w ciąży? "Nie czytaj żadnych poradników!" No i każda kobieta czyta ;)
Na szczęście opowieść o ciąży napisana jest lekkim, przezabawnym językiem, aczkolwiek książka jest także przepełniona przydatnymi informacji dla każdej ciężarówki. I tak samo jak autorka zastanawiam czy czy aby na pewno nie ma innej metody porodu niż naturalny bądź przez cesarskie cięcie? Czy poród przez łokieć aby na pewno jest niemożliwy?
Polecam wszystkim ciężarówkom :)

bambuska | 2013-07-09
Przeczytana: 04 lipca 2013

Historia jednej ciąży przepleciona różnymi przydatnymi informacjami dla ciężarówek. Nie straszy, nie nuży, a wywołuje salwy śmiechu. Uwaga, przedawkowanie może wywołać przedwczesne odejście wód płodowych ;)

Yooki | 2013-01-21
Przeczytana: 2013 rok

Książkę dostałam w prezencie i na początku byłam rozczarowana że to nie jest "poważny poradnik". Szybko jednak zmieniłam zdanie i cieszę się że o ciąży ktoś napisał tak lekko i zabawnie jednocześnie przemycając w treści rady oraz wskazówki.

Ciekawa propozycja, na pewno nie jednej ciężarówce pomoże przetrwać te 9 mcy z humorem i optymizmem.
Zaznaczyć jednak należy że jeśli ktoś oczekuje naukowego opracowania tematu powinien ominąć Kaz Cooke i szukać innych pozycji.

Nie polecam, ponieważ przeczytanie tej książki w stanie błogosławionym, może spowodować pęknięcie pęcherza płodowego ze śmiechu:) A tak na serio- ciekawa pozycja dla przyszłych mam. Kaz Cooke opowiada historię swojej ciąży i przedstawia mnóstwo informacji przydatnych dla osób przygotowujących się do porodu. Nie straszy, ma bardzo fajne podejście, inne od tych z serii "Jesteś w ciąży, więc MUSISZ...!"

Adam Kopeć | 2012-07-16

To ofi­cjalne

To już ofi­cjalne — moja żona jest w ciąży, a co się z tym wiąże zaczę­li­śmy czy­tać. Nie żeby­śmy wcze­śniej nie czy­tali. Czy­tamy dużo, ale teraz sku­piamy się na lite­ra­tu­rze o kobie­tach w ciąży.

Zdo­by­wa­nie wiedzy

Pierw­szym miej­scem, w któ­rym zaczę­li­śmy szu­kać wie­dzy to inter­net, a potem biblio­teka. Ci co mają dzieci wie­dzą, że z wie­ścią o tym, że jeste­śmy w ciąży czeka się przy­naj­mniej do potwier­dze­nia przez leka­rza, że wszystko jest ok. Dla­tego nasze pierw­sze mate­riały były ze źró­deł neu­tral­nych, czyli z takich, gdzie nikt nas nie zna.

Wizyta w bibliotece

W biblio­tece dosta­li­śmy 2 książki. Jed­nej nawet nie pamię­tam tytułu bo nie przy­pa­dła nam do gustu i jej nie czy­ta­li­śmy. Druga to książka Cię­ża­rówką przez 9 mie­sięcy — Kaz Cooke. Tra­fiła ide­al­nie w nasze gusta.

To ofi­cjalne

Bo po pierw­sze była na inte­re­su­jący nas temat (ciąży, jeśli­byś się jesz­cze nie zorien­to­wał ;) ), a po dru­gie była napi­sana z humo­rem....

aikaternie | 2017-03-07
Przeczytana: 07 marca 2017

Przewodnik po czasie ciąży.
Książka nie jest typowym poważnym poradnikiem. Napisana jest lekkim językiem, obfituje w żarty. Z założenia nie straszy i nie wyklucza.
Treść to przeplatające się fragmenty dotyczące różnych etapów ciąży oraz pamiętnik ciężarnej bohaterki. Jako że autorka pochodzi z Australii i mam wszelkie podstawy, żeby przypuszczać, że książka dotyczyła realiów australijskich, tłumacz musiał dokonać niezłej ekwilibrystyki, by przenieść w polskie realia zarówno treści merytoryczne, jak i fragmenty beletrystyczne. Nie zawsze się to, w moim odczuciu, udało. Czytamy więc zbyt wiele o australijskim systemie służby zdrowia, za to przygody bohaterki są sztucznie przeniesione do Poznania.
Niestety, znalazłam treści nieprawdziwe, jak np. twierdzenie, że pierwotniak Toxoplasma gondii może znajdować się w psich odchodach. Automatycznie, nabrałam pewnej podejrzliwości do treści zawartych w książce, o których nie mam tak dużej wiedzy.
Fakt, że pozycja wydana została w 2008...

goniąc_za_marzeniami | 2016-10-09
Przeczytana: 09 października 2016

W rewelacyjnie przystępny sposób podana wiedza potrzebna każdej "ciężarówce". Jeśli to twój ciążowy debiut,a nie chcesz dać się zastraszyć poradnikom w stylu "perfekcyjnej mamy domu" albo cioci/babci/sąsiadce, które:
-dzielnie wychowały pół drużyny piłkarskiej, ale pół wieku temu
-niedawno wychuchały jedynaka, ale wszystko wiedzą najlepiej
to kup sobie tą książkę i popatrz na wszystko z charakterystycznym dla autorki przymrużeniem oka.
Poradnik jest również formą autoterapii, bo główna bohaterka (i narratorka zarazem) przeżywa wszystkie przykre przemiany fizjologiczne ciąży razem z nami. Przy każdym rozdziale (=tygodniu ciąży) znajduje się miarka, która pomaga wyobrazić sobie, jak duże jest nasze dziecko w danym momencie. Często przy kolejnych tygodniach wracałam do pewnych rozdziałów, żeby przypomnieć sobie "czy Kaz też tak miała".:D
Naprawdę lekkostrawna lektura. Polecam.