Maleńka pani wielkiego domu

The Little Lady of the Big House
klasyka
Feanor

Inne wydania

Jack London, piewca radykalnego indywidualizmu, przedstawia w "Maleńkiej pani wielkiego domu" zetknięcie trzech silnych osobowości - dwóch na równi rozumnych, ambitnych, przedsiębiorczych, a zarazem pełnych romantyzmu mężczyzn oraz pięknej, utalentowanej i pełnej temperamentu kobiety, która uświadamia sobie, że obu darzy uczuciem. Czy potrafi przezwyciężyć swe rozdarcie emocjonalne i wybrać jednego z nich, czy też uzna, że niepodobna podjąć takiej decyzji?

[ISKRY, 1965]

Konkwistadorrr | 2015-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Zacznę od tego, że to moje pierwsze literackie zetknięcie się z J. Londonem. Z pewnością wrócę do tego autora. Po drugie dałbym ocenę bardzo dobrą, ale przy końcu książki jakoś mi "zapachniało" wybitnym dziełem L. Tołstoja "Anna Karenina". Bywa tak, że to jest pochwała dla danego autora, ale w przypadku Londona jest na niekorzyść. Dlaczego? Nie zdradzę żadnej tajemnicy kiedy napiszę wprost - wtórność. To po prostu moje wrażenie.
Jednak w odniesieniu do całej książki tej wtórności nie ma. Spokojnie więc, wszystko "git".
"Maleńka pani wielkiego domu" to jedna z ostatnich książek (a może ostatnia?) tego amerykańskiego autora.
Miejsce wydarzeń to Kalifornia, początek XX wieku, potężne gospodarstwo, którym zarządza Dick Forrest. Oczywiście nie sam, ma wielu współpracowników, którzy (jak i Dick) pracują jak precyzyjny mechanizm.
Generalnie cała książka jest wręcz przesiąknięta myślą pozytywistyczną (Herbert Spencer) oraz pragmatyzmem Williama Jamesa. Mniej więcej wiem o co w tym chodzi,...

korcia | 2012-12-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Klasyka

Czytałam ją już dawno temu, jednak do dnia dzisiejszego pamiętam, że książka bardzo mi się podobała, bardzo mnie wzruszyła i czytanie jej było ogromną przyjemnością.

Mikosek17 | 2014-04-23

Nie będę rozprawiał na temat fabuły tej książki. Zaskakująca, czy niezaskakująca; wzruszająca czy niewzruszająca. Nie ma to dla mnie żadnego znaczenia, gdyż to co mnie oczarowało zupełnie to postacie i sposób w jakie były kreowane. Pierwsza część książki, w której poznajemy jednego z głównych bohaterów, czyli Dicka Forrester'a, jest wspaniała. Jego przeżycia, przemyślenia, droga życiowa, czerpanie radości, chłonięcie mądrości, ale żywej, tętniącej. Wszystko to sprawiło, że z wielkim zapałem i poruszeniem czytałem to jak "Czerwony Obłok" dorastał i aż szybciej mi serce biło, gdy myślałem jak perfekcyjna była to forma dojrzewania i poznawania świata. Do tego postać Pauli - wspaniałej kobiety, o artystycznej duszy, wdzięku i gracji. Po raz kolejny London udowodnił mi jak pięknie opisuje ludzi, relacje i uczucia. Dlatego dzieło te jest czymś więcej niż romansem. Możemy w nim odnaleźć pewne przesłanki na temat życia, filozofii, miłości, a wszystko wokół historii miłosnej. Droga do...

Daimona | 2016-02-07

Książka czyta się szybko i przyjemnie :) Panuje tam taki swojski klimat..Dużo opisów przyrody i dialogów,wyraziści bohaterowie. Z lektury tej książki można wyciągnąć też wiele ciekawostek z hodowli zwierząt i życia na wsi :) Polecam :)

oliwa | 2013-08-30

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bohaterka (maleńka pani) kocha dwóch mężczyzn. Nie potrafi zdecydować, którego kocha bardziej, więc postanawia odebrać sobie życie. A robi to tak sprytnie, że przed śmiercią zdąży jeszcze pożegnać się z każdym z nich i wyznać mu miłość.

Bed | 2010-09-06

Książkę się czyta nieźle, ale te rasistowskie wzmianki nieznośne.

| 2015-03-28
Na półkach: 03. 2015, Przeczytane
Przeczytana: 26 marca 2015

Ciekawa historia rodem z dzikiego zachodu...uwielbiam ten westernowy klimat:)

cynaderki | 2013-06-15

O miłości niczym o wielkiej przygodzie życia.

Niezapomniana kreacja głównej bohaterki wzorowanej na rzeczywistej partnerce Londona. Niezapomniany obraz życia na wielkiej amerykańskiej farmie. Niezapomniane sceny i emocje.

Jack London z pasją żył i z pasją tworzył. To się czyta, to się czuje.

Edrisan | 2014-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2014

Znudziła mnie. Może kiedyś. Dotarłam do 70 strony i nic, ani bohater ani fabuła a pamiętam innego Londona. Trudno.

anowi-chan | 2012-09-13

Uwielbiam prozę Jacka Londona i na „Maleńkiej pani wielkiego domu” również się nie zawiodłam :) Przy tej lekturze śmiałam się i płakałam. Rewelacyjna fabuła i kreacja bohaterów. Zakończenie - wzruszające, ale smutne.