Autoagresja. Mowa zranionego ciała

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Na Ratunek". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Language of injury.
83-87957-91-7
Cathhhy

Samookaleczenie jest "wypowiedzią" na temat traumatycznego doświadczenia i napięcia, kierowaną przez dokonującą go osobę w pierwszym rzędzie do siebie samej, a dopiero w dalszej kolejności do innych ludzi. Uszkodzenie własnego ciała, bardziej może niż jakiekolwiek inne ludzkie działanie, mówi o rozpaczy, udręce i bólu. Akt zadawania sobie ran komunikuje w sposób dosłowny obecność czegoś...

Uszkodzenie własnego ciała, bardziej może niż jakiekolwiek inne ludzkie działanie, mówi o rozpaczy, udręce i bólu. Akt zadawania sobie ran komunikuje w sposób dosłowny obecność czegoś niemożliwego do zniesienia i nie dającego się wyrazić w normalny sposób.

Autorki pragną, aby książka ta złagodziła poczucie bezradności, przytłoczenia, rozpaczy i wściekłości, doznawanych przez osoby pracujące z ludźmi, którzy dokonują samouszkodzeń. Definiują problem autoagresji, analizują indywidualne i społeczne podstawy tego zjawiska oraz - na podstawie własnych doświadczeń klinicznych - podają bardzo praktyczne wskazówki postępowania w pracy z pacjentem.
Ich książka jest materiałem źródłowym na temat samookaleczeń, napisanym z myślą o terapeutach, pracownikach służby zdrowia i opieki społecznej oraz sądownictwa. Jest więc skierowana zarówno do profesjonalistów, jak i do tych, którzy w zmaganiu się z problemem samookaleczeń stawiają pierwsze kroki.

kaka84k | 2014-01-07

bardzo dobra książka poruszająca problem autoagresji.Polecam nauczycielom, rodzicom,psychologom, i osobom z problemem autoagresji.

Atanazy | 2018-07-28
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Autorki w bardzo zwięzły i rzeczowy sposób opisały okoliczności w jakich może dochodzić do samookaleczania. Skupiają się na samookaleczaniu nie jako efekcie, lecz jako problemie samym w sobie. Dlatego też jest tu rozdział poświęcony opiece nad taki osobami, ale bardziej w kontekście opatrywania ran, a nie systematyczne pomocy psychologicznej czy psychiatrycznej. Rozdział dotyczący terapii jest zarezerwowany wyłącznie dla specjalistów, co uważam za błąd, gdyż pierwszymi terapeutami stają się osoby zaufane, które najczęściej nie są w tym kierunku wykształcone. Moim zdaniem książka jest bardzo wartościowa jako ogólny opis samookaleczaniajako zjawiska, lecz nie pozwala go dobrze zrozumieć, gdyż zawsze jest ono powiązane z innym zaburzeniem. Jeżeli książka miałaby być zagłębieniem się w relację między samookaleczaniem a innymi zaburzeniami to wtedy pozycja ta powinna być przeznaczona dla specjalistów. Jeżeli zaś ma to być poradnik dla osób, które jako pierwsze mają kontakt z osobą...

Milenka | 2017-05-30
PPPiotrek | 2017-01-09