Lubimyczytać.pl to:
ponad 666 tys. recenzji
ponad 220 tys. książek
własna biblioteczka
system rekomendacji
Okładka książki Kaj znów się śmieje

Kaj znów się śmieje

literatura faktu
typ
papier
okruszek
7.97 (78 ocen i 10 opinii)

Opis książki

Dziewiętnastoletni Hartmut, student muzykologii, odmawia służby wojskowej. Jako służbę zastępczą wybiera pracę z dziećmi upośledzonymi. Przez dziesięć lat Kaj odmawia jedzenia. Przez dziesięć lat nie mówi. Przez dziesięć lat reaguje na otoczenie agresją. W ciągu kilku miesięcy miłość i wytrwałość Hartmuta przełamują barierę wrogości. Kaj wraca do życia. Jest to wielki tryumf miłości i głębokiego h...

Przez dziesięć lat Kaj odmawia jedzenia. Przez dziesięć lat nie mówi. Przez dziesięć lat reaguje na otoczenie agresją. W ciągu kilku miesięcy miłość i wytrwałość Hartmuta przełamują barierę wrogości. Kaj wraca do życia. Jest to wielki tryumf miłości i głębokiego humanizmu.

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
okruszek | 2010-09-20
Przeczytana: 20 stycznia 2009

Wspomnianą w temacie książkę po prostu "pochłonęłam", co nie znaczy jednak, że nie zastanowiłam się nad tym, co czytam. Wprost przeciwnie. "Kaj…" zmusza do myślenia, do spojrzenia na niektóre sprawy inaczej, do zastanowienia się nad ważnymi sprawami. Czytałam wiele książek mówiących o tego typu tematyce i byłam nimi naprawdę wzruszona... Kiedy zabrałam się za "Kaj znów się śmieje" byłam ciekawa, czy jest ona w stanie dorównać chociażby "Poczwarce" Doroty Terakowskiej i „Celi” Anny Sobolewskiej . I naprawdę byłam wielce zaskoczona! Powieść ta była powalająca, tym bardziej, że interesuję się tym na co dzień. Książka równie głęboka jak "Poczwarka". Podejmuje próbę wytłumaczenia nam ludziom, trudny temat. Temat dość powszechny i od jakiegoś czasu aktualny. Temat tolerancji. Pisząc tą recenzję chciałabym podzielić się swoimi wrażeniami, po przeczytaniu tej książki.
Opowieść pt. „Kaj znów się śmieje” Hartmuta Gagelmanna jest historią prawdziwą opartą na autentycznych przeżyciach narratora....

Noelle | 2013-06-11
Przeczytana: 06 czerwca 2013

Dziewiętnastoletni Hartmut, student muzykologii, odmawia służby wojskowej. Jako służbę zastępczą wybiera pracę z dziećmi upośledzonymi. Tego dowiadujemy się już z okładki. Pozornie niewiele informacji, jednak wystarczająco dużo, aby czytelnika zachęcić lub odepchnąć. Temat nie należy do najłatwiejszych, ale nie jest to zmyślona historia, a scenariusz, który napisało życie.
Hartmut Gagelmann nie jest wytrawnym pisarzem. Mimo to postanowił zawrzeć fragment swojego życia na kartach papieru. Kaj znów się śmieje to wspaniała biografia, którą czyta się z zapartym tchem. Treść jest czytelna i napisana ładnym, prostym językiem. Jest swego rodzaju ukłonem złożonym w kierunku tytułowego bohatera. Autor pisząc tę książkę chciał mu podziękować za wspólne nabywanie nowych doświadczeń, w tym odkrywaniu czym jest miłość. Przede wszystkim jednak Gagelmann dzieli się swoimi przeżyciami ze zwykłym śmiertelnikiem, takim jak ja czy ty. Pragnie by bariera pomiędzy tzw. normalnymi a upośledzonymi została z...

elima | 2011-12-29
Przeczytana: 11 stycznia 2012

Po przeczytaniu wstępu jaki zafundował czytelnikowi sam autor miałam ochotę odłożyć książkę. Przestraszyłam się, gdyż czułam ciężki temat, wobec którego nie będę mogła przejść obojętnie, a nie wiedziałam czy mam na to siły. Ale zaraz pomyślałam sobie, że chyba nie poddam się tak łatwo, po zaledwie jednej kartce? Tak zaledwie jedna kartka - wstęp samego autora - przeraziła mnie co do treści...
Po następnej przeczytanej kartce podreptałam, by wyłączyć radio - tego nie da się czytać przy wesołych dźwiękach płynących z głośników...

Książkę mi polecono, nawet pożyczono. Ze względu na trudny temat, trochę przeleżała na półce. Ale kiedyś musiałam się z nią zmierzyć. Postanowiłam zrobić to teraz.

"Będzie to ciężko upośledzone dziecko". Gdybym był kobietą w ciąży, zdanie takie z pewnością nie na żarty by mnie przeraziło. Ale nie byłem kobietą w ciąży. Byłem beztroskim dziewiętnastoletnim studentem, który odmówił służby wojskowej. Kiedy powiedziano do mnie przytoczone na wstępie słowa, odbywa...

loczeek | 2013-05-01

Mam niewiele lat, po tę książkę sięgnęłam przez przypadek, moja bratowa pisała jakąś tam prace czy coś związaną z tą książką a ja nie mając co czytać wzięłam ją do ręki.
Jestem osobą która się raczej nie wzrusza, przy książce płakałam i to nie raz. Odkładałam ją wiele razy myśląc,że to nie dla mnie,ale ile razy ją odłożyłam to zaraz wracałam do niej. Dała mi bardzo dużo do myślenia i bardzo często nie mogłam się na niczym skupić myśląc o książce-co się wydarzy czy jakbym to ja postąpiła na jego miejscu.
Książka jest naprawdę rewelacyjna, zmusza do myślenia i doprowadza do łez. W książce jest poruszony ciężki temat,z którym nie jedna osoba może sobie nie poradzić. Minęło już sporo czasu od kąt skończyłam ją czytać a mimo tego nadal przed snem przypominam sobie co w niej się działo.
Polecam i to bardzo polecam tę książkę ! Jak dla mnie jest to jedna z tych książek,którą każdy miłośnik czytania powinien przeczytać.

srututu | 2011-07-12

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Cudowna książka.

Harmut chce po prostu uciec od służby wojskowej, odbębnić jakieś prace zastępcze i otworzyć sobie drogę do kariery muzycznej. Ale niestety (a właściwie raczej stety) natrafia na swojej drodze na dzieci i ich nieszczęścia obok których nie może przejść obojętnie. Zmienia się jego postrzeganie świata i system wartości.

Piękna opowieść.
Nie wzruszam się łatwo, ale tutaj byłam bliska łez.

TheLisek | 2012-06-03

Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Temat ciężki, dla niektórych wręcz przytłaczający. Historia momentami wywołująca ciarki, przerażenie ,niedowierzanie. Jednak dogłębnie prawdziwa. Zdecydowanie warta poświęcenia czasu. Polecam.

Katarzyna | 2012-07-16

Najlepsza książka, jaką czytałam w swoim życiu. Dała mi dużo do zrozumienia i ukierunkowała mnie. POLECAM!

margo | 2012-04-14

świetna, przeczytałam ze 20 lat temu, niestety obecnie bardzo trudno ją zdobyć:/

drapi | 2013-12-16
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Rewelacyjna książka. Powinien ją przeczytać każdy przyszły rodzic oraz pedagog :)

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto